Čo je endometrióza?

Slovo endometrióza pochádza z latinského endometrium, ktoré predstavuje výstelku dutiny maternice. Ide o ochorenie, u ktorého sa čiastočky sliznice, ktoré z tela prirodzene neodídu, nachádzajú na reprodukčných orgánoch v oblasti panvového dna. Objavovať sa však prekvapivo môžu tiež kdekoľvek v tele.

Endometrióza najčastejšie postihuje ženy v reprodukčnom veku, pričom práve ona býva jednou z najčastejších komplikácií z hľadiska ženskej plodnosti. Štatistiky uvádzajú, že zhruba 6-10% žien v plodnom veku trpí endometriózou, u 30-50% prípadov je hlavným dôvodom neplodnosti. Prejavy a tiež komplikácie spojené s endometriózou nie sú nijako príjemné, najmä potom v okamihu, keď pár túži po bábätku. Šanca na počatie totiž bývajú spravidla podstatne nižšia.


U zdravých žien sa možnosť počatia pohybuje okolo 15-20% v priebehu jedného cyklu, kdežto u žien trpiacich endometriózou to býva iba 2-10%. Našťastie to ale neznamená, že by otehotnenie pri endometrióze bolo úplne nemožné.


Ako endometrióza vzniká?

Prvá zmienka o endometrióze pochádza z roku 1860, kedy ju prvýkrát opísal viedenský patológ Karel Rotikanský. Hoci od prvého objavenia endometriózy ubehlo už takmer 160 rokov, dodnes nie je objasnené, prečo jej niektoré ženy trpia. Podľa najstaršej teórie môže byť hlavným vinníkom menštruácia. Počas mesiačikov sa krv vyplavuje von pošvou, avšak čiastočky sliznice maternice môžu ulpít na vajcovodoch alebo dutine brušnej, kde sa následne usídli. Teóriu o to viac podporuje skutočnosť, že endometriózou najčastejšie trpia ženy so silnou a častou menštruáciou alebo dievčatá s poruchou menštruačného cyklu.

Ďalšou príčinou môže byť takzvaná metaplastická teórie, pri ktorej môže dochádzať k premene buniek v pobrušnicu na bunky výstelky maternice, ktorej výsledkom je práve endometrióza. Spôsobená potom môže byť nielen opakovanými zápalmi, ale aj vysokou hladinou estrogénu v krvi. Endometriózou podľa imunológov najčastejšie trpia ženy so zníženou imunitou a tiež s protilátkami proti endometriu.

Hoci každá teória vychádza z iných poznatkov, odborníci sa zhodujú, že na vzniku endometriózy sa podieľa viac faktorov, najmä potom problémy s imunitou, porucha genetiky a tiež hormonálna nerovnováha.

Aké sú prejavy?

Každá žena je iná, avšak medzi typické príznaky endometriózy patrí chronická bolesť v oblasti krížov a panvového dna, bolestivý alebo nepríjemný pohlavný styk, poruchy menštruačného cyklu, kŕče počas ovulácie a problémy s počatím. Medzi varovné príznaky sa radia aj problémy a bolesti počas vyprázdňovania, nevoľnosti aj nezvyčajná únava. Endometrióza býva často spojená s vyšším rizikom potratov aj mimomaternicového tehotenstva.

Ako sa endometrióza pozná?

Endometriózu vždy odhalí až starostlivo vykonané gynekologické vyšetrenie. Je preto dôležité zavčasu navštíviť lekára v okamihu, kedy vás podobné problémy začnú trápiť. Váš lekár najprv vykoná základné vyšetrenie spolu s ultrazvukom. Ľahšie formy endometriózy ale váš gynekológ klasickým vyšetrením bohužiaľ neodhalí. V mnohých prípadoch je preto ženám odporúčaná laparoskopia alebo hysterektómia, pri ktorej lekár môže odobrať aj vzorky z maternicovej dutiny i hrdla. Práve spomínané zákroky sú jedinou cestou, ktorá potvrdí alebo úplne vylúči prítomnosť endometriózy.

Akým spôsobom sa obvykle lieči?

Veľa odborníkov zastáva názor, že pri ľahších formách endometriózy je vhodná hormonálna liečba, vďaka ktorej dochádza k úprave cyklu, zmiernia sa príznaky ochorenia a zamedzí sa tvorbe novej endometriózy. Hormonálna terapia je podľa slov lekárov vysoko úspešná, napriek tomu sa môže stať, že u 20-50% žien sa po vysadení liečby môže endometrióza opätovne vrátiť. U rozvinutej a záväznejšej formy ochorenia sa rad gynekológov prikláňa skôr k operatívnemu zákroku.

Pri endometrióze je veľmi užitočný bylinný čaj Endometrióza, ktorý pomáha stabilizovať hladiny pohlavných hormónov. Špeciálne čaj napomáha znižovať množstvo estrogénu a tým zmierňovať príznaky endometriózy. Možno ho užívať ako podporný prostriedok aj pri hormonálnej i chirurgickej liečbe.

Môžem si pomôcť sama?

Vznik a následný priebeh endometriózy niekedy nejde úplne ovplyvniť, o to horšie je, ak s ňou bojujeme a pritom túžime po bábätku. Rozhodne ale nie je dôvod strácať nádej. Je totiž hneď niekoľko možností, ktoré vám v boji proti nepríjemnému ochorení pomôžu.

V prvom rade je dôležitá zmena jedálnička a životného štýlu. Zo štúdií vyplynulo, že už po mesiaci vhodnej životosprávy došlo u 62% testovaných žien na zmiernenie príznakov endometriózy. Podstatné je vynechať konzumáciu polotovarov, príjem alkoholu i cukru, rovnako tak zanechať fajčenie. Veľmi pomáha začleniť do svojej stravy potraviny s protizápalovým účinkom ako je zázvor, zeler alebo repa.

Veľmi pomôže, ak sa pokúsite nastoliť vo svojom tele hormonálnu rovnováhu. Je totiž zrejmé, že práve endometrióza je spôsobená ich nevyváženým pôsobením. Skvele vám v tom pomôžu prírodné produkty, ktoré pomáhajú harmonizovať menštruačný cyklus, podporujú ovuláciu a porovnávajú hladiny všetkých ženských hormónov.

V okamihu, kedy vás trápia endometrióza a problémy s počatím, vám podá pomocnú ruku špeciálny čaj Ľudmily Mojžíšovej, ktorý komplexne pôsobí na plodnosť ženy. Nielenže porovnáva hormonálne hladiny, ale tiež pozitívne ovplyvňuje menštruačný cyklus vrátane správnej ovulácie.

Ilustračné fotky – Zdroj: Google