Už oddávna sa bylinky spracovávali rôznym spôsobom, ako napríklad čaje, masti, oleje alebo ako prídavky do kúpeľa, kedy sa látky do tela vstrebávali skrz pokožku. Najznámejšou a najúčinnejšou formou sú bylinné tinktúry.

Čo je to gemmoterapia?

V 20. storočí bola objavená nová metóda gemmoterapie (z latinčiny gemma – púčik). Jedná sa o liečbu pomocou tinktúr, ktoré sú vyrábané z púčikov či pukov rastlín. Práve puky a púčiky obsahujú vysokú koncentráciu účinných látok a tiež pre telo najviac prínosné látky ako vitamíny, minerály, antioxidanty a stopové prvky. Vzhľadom k tomu, aká je doba a životné tempo, pomôžu nám tieto látky na udržanie zdravého organizmu a môžu pozitívne ovplyvniť i plodnosť žien a mužov.

Aj keď bola gemmoterapia populárna predovšetkým v iných krajinách (prevažne Francúzsko), v 90. rokoch 20. storočia, kedy ju zaviedol bylinkár Rudolf Franěc, si prerazila cestu aj do Česka.

V našej ponuke máme tinktúry z púčikov od firmy Serafin, ktoré obsahujú látky ako je kotvičník zemný, malina, čierny žeriav, nechtík a mnoho ďalších rastlín či bylín. Účinky a forma spracovania týchto bylín je veľmi dobre vysvetlená v nasledujúcich videách na konci tohto článku.

Prečo sú tinktúry z púčikov tak účinné?

Zárodočného tkaniva (semená, púčiky, výhonky) sú prevažne zbierané na jar, pretože obsahujú najvyššie množstvo biologicky aktívnych látok nevyhnutných pre ich rast. Tieto účinné látky sa extrahujú do zmesi etanolu a glycerínu, čo zlepšuje uvoľňovanie potrebných prvkov. Mechanizmus účinku je udávaný podľa obsahových látok zárodočných tkanív, ktoré sú vysoko koncentrované. Preto gemmoterapeutiká pôsobia na organizmus na rôznych fyziologických úrovniach a spravidla sú najúčinnejšie zo všetkých rastlinných koncentrátov.

Ako gemmoterapeutiká pôsobia?

  • podporujú plodnosť mužov i žien
  • regulujú a posilňujú hormonálnej hladiny
  • celkovo pôsobia na jednotlivé sústavy ľudského tela
  • posilňujú detoxikáciu a regeneráciu organizmu
  • pôsobia ako bunková a telesné drenáž (schopnosť vypudzovať z tela škodliviny)
  • zvyšujú obranyschopnosť a posilňujú imunitu
  • zlepšujú funkciu centrálnej nervovej sústavy
  • majú protialergický komplex

Dôležité je tinktúry užívať dlhodobo, pretože účinok sa dostavuje až po čase. Je dobré gemmoterapeutiká užívať aj preventívne na zníženie rizika ochorení a chorôb, s ktorými si ani moderná medicína mnohokrát nevie rady.

Aké sú najúčinnejšie a najbežnejšie gemmoterapeutiká?

Breza (Betula) – drenážny prostriedok, má špecifický vplyv na funkciu pečene
Maliník (Rubus) – antisklerotiku, liečba artrózy a osteoporózy, má podobné účinky ako steroidy
Brusnica (Vaccinum) – črevné problémy, dezinfekcia močových ciest
Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) – zvyšuje hormóny, pôsobí ako prírodná viagra, liečba neplodnosti
Žeriav čierny – arónia (Photinia melanocarpa) – stimuluje cievnu sústavu, štítnu žlazu a pečeň
Svída krvavá (Cornus sanguinea) – pôsobí ako prvá pomoc pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy
Šípová ruža (Rosa canina) – pôsobí protizápalovo, zbavuje angíny, bronchitídy, detoxikuje
Rozmarýn (Rosmarinus) – regenerácia srdca a obličiek, liečba osteoporózy, antidepresívum
Hloh (Crataegus) – srdcobá arytmia, podporuje srdcovú činnosť (Serafín Klimaktér – zmes z púčikov)
Ríbezľe (Ribes nigrum) – antialergikum, stimuluje činnosť nadobličiek (Serafín ženská zmes z púčikov)


Pozrite sa tiež do nášho Herbára, ktorý sme pre vás pripravili. Nájdete v ňom širokú škálu byliniek, ktoré sú súčasťou našich produktov a viac či menej sa podieľajú na podpore plodnosti. Pri každej bylinke sa dočítate o ich účinkoch, vlastnostiach a zároveň tu uvidíte aj prehľad produktov, ktoré danú bylinu obsahujú.