GYNEKOLOGICKÉ ZÁPALY OHROZUJÚ ŽENSKÚ PLODNOSŤ

Gynekologické zápaly sa občas tvoria neškodne, pokiaľ sa ale opakujú, môžu spôsobiť neplodnosť.

Každá žena sa aspoň raz stretla s gynekologickým zápalom. Zo štatistík vyplýva, že zápaly pohlavných orgánov sú najčastejším dôvodom, ktorý privádza ženu k lekárovi. Gynekologické zápaly nie sú nič nezvyčajné a väčšinou sa dajú dobre liečiť. Možno práve to budí dojem, že nejde o nič vážne. Pokiaľ sa však opakujú alebo sú zle zaliečené, môžu sa stať celoživotnou komplikáciou a privodiť neplodnosť. Štúdie preukázali, že približne tretina žien, ktorá má problémy s počatím, vykazuje protizápalové zmeny na vajcovodoch, v oblasti maternice aj vaječníkov.

Ktoré gynekologické zápaly privádzajú ženy k lekárovi?

Medzi najbežnejšie gynekologické zápaly patrí zápal vulvy, pošvy a maternicového krčku, ktoré moderná medicína dokáže väčšinou vyliečiť bez následkov. Zápal sa však môže rozšíriť tiež do oblasti malej panvy a spôsobiť tak zápaly maternice, vajcovodov aj vaječníkov. Ženské pohlavné ústrojenstvo je vzájomne prepojené, preto aj pomerne banálny zápal môže znamenať problém v okamihu, kedy sa prenesie hlbšie do orgánov a začne páchať škody na reprodukčných orgánoch. Neliečené infekcie môžu viesť k chronickým a dlhodobým zápalom, ktoré následne bránia v úspešnom počatí.

Stretnúť sa môžete najčastejšie s:

  • vaginálnou mykózou
  • trichomoniázou
  • bakteriálnym vaginálnym zápalom
  • papilomavirovou infekciou
  • zápalom maternicovej sliznice
  • aeróbny vaginitis
  • zápalom Bartholinovej žľazy
  • hlbokým panvovým zápalom

Čím sú spôsobené?

Gynekologické zápaly sa objavia vtedy, keď dôjde k narušeniu prirodzeného prostredia v pošve alebo poškodeniu sliznice, kde sa baktérie či mikroorganizmy premnožia a následne vyvolajú zápal. Na harmónii pošvovej rovnováhy sa podieľa najmä imunitný systém, hormóny a tiež optimálne prostredie zaistené kyselinou mliečnou.

Rovnováhu pošvového prostredia najviac narušujú hormonálne zmeny, oslabená imunita, používanie nevhodnej bielizne, nezdravé stravovanie a vysokým podielom cukru, antibiotiká aj rizikové sexuálne chovanie. Rozhodujúce sú aj hygienické návyky. Vznik zápalov podporuje používanie nevhodných kozmetických a hygienických prípravkov, časté umývanie aj zlé utieranie po toalete. V súvislosti s letom nám môže tiež ublížiť kúpanie v prírodných kúpaliskách, rovnako tak dlhší čas strávený v mokrých plavkách. Baktériám a mikroorganizmom najviac vyhovuje teplé a vlhké prostredie. Práve preto je letné obdobie pre gynekologické zápaly ako stvorené.

Vysoko koncentrovaný a účinný extrakt Gynex Energy je všestranný doplnok stravy pre ženy obsahujúci nátržník husí, alchemilku, hluchavku bielu, podporujúci menštruačný komfort.

Ako sa prejavujú?

Hoci niektoré gynekologické zápaly môžu prebiehať úplne bez príznakov a vyvíjať sa tak bez povšimnutia, medzi časté prejavy patrí:

  • výtok z pošvy (zatiaľ, čo u vaginálnej mykózy je typický biely, hrudkovitý výtok pripomínajúci tvaroh, u bakteriálnych a hnisavých zápalov je prítomný silno zapáchajúci výtok žltého alebo zeleného sfarbenia)
  • bolesti v podbrušku a pri pohlavnom styku
  • nepríjemné pocity a pálenie pri močení
  • svrbenie, pálenie a opuch genitálu
  • podozrivé krvácanie mimo cyklus
  • horúčka, únava aj malátnosť

Šikovným pomocníkom je bylinný koncentrát Hemann Femigard. Jedná sa o receptúru MUDr. Václava Vydry napomáhajúci regulácii biorytmu ženských pohlavných orgánov. Koncentrát je vyrobený z celých bylín bez pridanej chemickej konzervácie.

Ako sa liečia?

Bežné gynekologické zápaly sa väčšinou liečia antibiotikmi či antimykotikmi v závislosti od pôvodcu ochorenia. Hlboké panvové zápaly, ktoré patria k vážnejším ochorením a spôsobujú neplodnosť, spravidla vyžadujú antibiotickú liečbu, hospitalizáciu, poprípade chirurgický zákrok. Pokiaľ sa objaví akýkoľvek príznak, ktorý by mohol značiť prítomnosť zápalu, radšej zavčasu zájdite za svojim lekárom. Pamätajte na to, že čím skôr je nasadená vhodná liečba, tým nižšia je pravdepodobnosť poškodenia alebo narušenia reprodukčných orgánov.

Ako im predchádzať?

Okrem návštevy lekára, ktorá je pre včasné zachytenie zápalov nevyhnutná, je dôležité venovať sa aj prevencii. Veľkú úlohu v nej hrá najmä zdravý životný štýl, používanie nedráždivých intímnych prípravkov, nosenie prodyšných a prírodných materiálov aj dodržiavanie hygieny. V lete potom dávajte pozor pri výbere kúpalísk a po kúpaní si na seba oblečte suché prádlo. Podstatné je tiež zaistenie rovnováhy v oblasti ženských hormónov, s čím vám pomôžu homeopatiká či bylinky, ktoré nijako nezaťažujú ľudský organizmus. S ich pomocou dôjde k stabilizácii hormónov a podpore všetkých funkcií reprodukčných orgánov, vrátane pošvového prostredia.