Každá žena sa aspoň raz stretla s gynekologickým zápalom. Zo štatistík vyplýva, že zápaly pohlavných orgánov sú najčastejším dôvodom, ktorý privádza ženy k lekárovi. Gynekologické zápaly nie sú nič neobvyklé a väčšinou sa dajú dobre liečiť. Možno práve to vzbudzuje dojem, že nejde o nič vážne. Ak sa však opakujú alebo nie sú správne vyliečené, môžu sa stať celoživotnou komplikáciou a privodiť neplodnosť. Štúdie preukázali, že približne tretina žien, ktorá má problémy s počatím, vykazuje pozápalové zmeny na vajcovodoch, v oblasti maternice i vaječníkov.

Ktoré gynekologické zápaly privádzajú ženy k lekárovi?

Medzi najbežnejšie gynekologické zápaly patrí zápal vulvy, pošvy a krčka maternice, ktoré moderná medicína dokáže väčšinou vyliečiť bez následkov. Zápal sa však môže rozšíriť aj do oblasti malej panvy a spôsobiť tak zápaly maternice, vajcovodov aj vaječníkov. Ženské pohlavné ústrojenstvo je vzájomne prepojené, preto aj pomerne banálny zápal môže znamenať problém v okamihu, keď sa prenesie hlbšie do orgánov a začne páchať škody na reprodukčných orgánoch. Neliečené infekcie môžu viesť k chronickým a dlhodobým zápalom, ktoré následne bránia úspešnému počatiu.

Stretnúť sa môžete najčastejšie s:

 • vaginálnou mykózou
 • trichomoniázou
 • bakteriálnym vaginálnym zápalom
 • papilomavírusovou infekciou
 • zápalom sliznice maternice
 • aeróbnou vaginitis
 • zápalom Bartholinovej žľazy
 • hlbokým panvovým zápalom

Čím sú spôsobené?

Gynekologické zápaly sa objavia vtedy, ak dôjde k narušeniu prirodzeného prostredia v pošve alebo poškodeniu sliznice, kde sa baktérie či mikroorganizmy premnožia a následne vyvolajú zápal. Na harmóniu pošvovej rovnováhy sa podieľa najmä imunitný systém, hormóny a tiež optimálne prostredie zaistené kyselinou mliečnou.

Rovnováhu pošvového prostredia najviac narušujú hormonálne zmeny, oslabená imunita, používanie nevhodného spodného prádla, nezdravé stravovanie s vysokým podielom cukrov, antibiotiká aj rizikové sexuálne správanie. Rozhodujúce sú tiež hygienické návyky. Vznik zápalov podporuje používanie nevhodných kozmetických a hygienických prípravkov, časté umývanie i zlé utretie po toalete. V súvislosti s letom nám môže tiež ublížiť kúpanie na prírodných kúpaliskách, rovnako tak dlhší čas strávený v mokrých plavkách. Baktériám a mikroorganizmom najviac vyhovuje teplé a vlhké prostredie. Práve preto je letné obdobie na gynekologické zápaly ako stvorené.


Vysoko koncentrovaný a účinný extrakt Gynex Energy je všestranný doplnok pre ženy, ktorý upravuje činnosť hormonálneho systému a je užitočný aj vtedy, ak sa dostavia gynekologické problémy či iné poruchy so žľazami s vnútornou sekréciou. Okrem toho značne pomáha udržovať prirodzenú funkciu slizníc.


Ako sa prejavujú?

Hoci niektoré gynekologické zápaly môžu prebiehať úplne bezpríznakovo a vyvíjať sa tak bez povšimnutia, medzi časté prejavy patria:

 • výtoky z pošvy (zatiaľ čo pri vaginálnej mykóze je typický biely, hrudkovitý výtok pripomínajúce tvaroh, u bakteriálnych a hnisavých zápalov je prítomný silne zapáchajúci výtok žltého alebo zeleného sfarbenia)
 • bolesti v podbrušku a pri pohlavnom styku
 • nepríjemné pocity a pálenie pri močení
 • svrbenie, pálenie a opuch genitálu
 • podozrivé krvácanie mimo cyklu
 • horúčka, únava i malátnosť

Šikovným pomocníkom pri výtokoch z pošvy, bolestiach v podbrušku i pálení pri močení je bylinný koncentrát Hemann Femigard, ktorý vám podá pomocnú ruku pri celej rade ženských problémov. Reguluje biorytmus pohlavných orgánov, podporuje ich správnu funkciu a zároveň posilňuje ženskú plodnosť. Môže byť vhodný ako prevencia, prípadne konzultujte so svojím lekárom, či vám odporučí koncentrát tiež ako podporný prostriedok pri liečbe.


Ako sa lieči?

Bežné gynekologické zápaly sa väčšinou liečia antibiotikami či antimykotikami v závislosti na pôvodcovi ochorenia. Hlboké panvové zápaly, ktoré patria k vážnejším ochoreniam a spôsobujú neplodnosť, spravidla vyžadujú antibiotickú liečbu, hospitalizáciu, poprípade chirurgický zákrok. Ak sa objaví akýkoľvek príznak, ktorý by mohol značiť prítomnosť zápalu, radšej zavčasu zájdite za svojím lekárom. Pamätajte na to, že čím skôr je nasadená vhodná liečba, tým nižšia je pravdepodobnosť poškodenia alebo narušenia reprodukčných orgánov.

Ako im predchádzať?

Okrem návštevy lekára, ktorá je pre včasné zachytenie zápalov úplne nevyhnutná, je dôležité venovať sa aj prevencii. Veľkú úlohu v nej zohráva najmä zdravý životný štýl, používanie nedráždivých intímnych prípravkov, nosenie priedušných a prírodných materiálov i dodržiavanie hygieny. V lete potom dávajte pozor pri výbere kúpalísk a po kúpaní si na seba oblečte suché prádlo. Podstatné je tiež zabezpečenie rovnováhy v oblasti ženských hormónov, s čím vám pomôžu homeopatiká či bylinky, ktoré nijako nezaťažujú ľudský organizmus. S ich pomocou dôjde k stabilizácii hormónov a podporenie všetkých funkcií reprodukčných orgánov vrátane pošvového prostredia.


Ako prevenciu i podporný prostriedok pri liečbe (konzultujte so svojím lekárom) oceníte prírodné kapsule Femina Natur, ktoré podporujú prirodzené funkcie tela, imunitný systém a tiež posilňujú stav ženských pohlavných hormónov. Okrem toho, že prispievajú k harmonizácii menštruácie a podporujú vstrebávanie cýst aj myómov, znižujú prítomnosť zápalov v tele.