Vitex (drmek) jahňací

Ovulácia, Menštruácia, Klimaktérium, Prechladnutie

Latinský názov: Vitex Agnus-castus

Vitex jahňací a jeho účinky:

  • Menštruačné ťažkosti – zmierňuje silnú menštruáciu, uľavuje pri bolestiach počas menštruácie, potláča citlivosť prsníkov, pomáha pri vynechávaní menštruácie
  • Klimaktérium – vyrovnáva zníženú hormonálnu hladinu, potláča návaly horúčavy, zmierňuje nevoľnosti
  • Ovulácia – stimuluje hladinu luteinizačného hormónu LH, zvyšuje hladinu progesterónu, znižuje vysokú hladinu prolaktínu, ktorá bráni uvolneniu vajíčka
  • Prechladnutie – znižuje vysokú horúčku, uľavuje pri bolestiach hlavy, pomáha pri zápale sliznice dýchacích ciest

Pôvod: Pochádza z teplých častí Európy, vyskytuje sa v stredomorských oblastiach, v Malej Ázii a na Kaukaze. Vitex využívali už v Antike, kde slúžil ako liečivý prostriedok pri ženských ťažkostiach, v stredovekej Európe ho zasa hojne využívali mnísi, aby lepšie znášali celibát.

Charakteristika: Vitex jahňací, čiže mníšske korenie, je drevnatý ker dorastajúci výšky 5 metrov, má opadavé, zložené listy s dlhými stopkami. Kvety majú ružovú až fialkastú farbu, sú usporiadané vo vrcholičnatom kvetenstve. Plodom vitexu sú kôstkovice.

Zbieraná časť: Plod

Upozornenie: Bylina nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, u mužov znižuje sexuálnu túžbu

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie