Čo je to maca?maca

Žerucha peruánska čiže maca je prastará rastlina, ktorá rastie iba v chránenej oblasti vo vysokých horách Ánd v Peru. Niekedy je uvádzaná slovensky tiež ako „maka“. Najdôležitejšia je sila jej koreňa. Peruánska maca je pestovaná pre neveľké buľvy, ktoré sú v Peru súčasťou tradičnej stravy. Maca sa tamojšími obyvateľmi konzumuje čerstvo varená, pečená alebo spracovaná ako džem.

Svoje významné využitie nachádza však ako ako liečebný prostriedok. Po usušení je možné macu skladovať niekoľko rokov a u domorodých obyvateľov je využívaná na liečbu tuberkulózy, menštruačných porúch, anémie, sterility i mužskej potencie, rakoviny žalúdka alebo pri symptómoch menopauzy.

Užívať ju môžete formou tabletiek alebo ako bylinný extrakt. Je považovaná za prírodné afrodiziakum, preto sa môžete stretnúť aj s označením „peruánska modrá pilulka“ alebo „peruánska viagra“. Svoje uplatnenie nájde predovšetkým pre zvýšenie plodnosti a sexuálnej túžby. Je však ideálny na vyrovnanie hormónov v tele alebo pre všeobecné posilnenie imunity. Skvelé výsledky sú u macy zaznamenané pri jej dlhodobom užívaní. Maca je vhodný doplnok stravy, ktorý sa radí sa medzi účinné superpotraviny a adaptogény.

Maca negra, čierna maca – najsilnejšia odroda koreňa

Na svete je niekoľko druhov macy (biela, žltá, červená, sivá, fialová až čierna). Líšia sa medzi sebou sfarbením, ktorá sa odráža v sile účinku. Tradične sa v ponuke stretnete s odrodou bielej alebo žltej macy.

Maca negra alebo čierna maka je najsilnejším typom macy a má fialovo-čiernu farbu. Je to odroda, ktorá má extrémne pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu, potenciu, sexuálne libido, psychickú odolnosť, imunitu a predovšetkým na pamäť alebo koncentráciu.

Maca a jej komplexné pôsobenie na vaše telo

Hoci sa nejedná o hormón a neobsahuje fytoestrogény a látky podobné hormónom, podporuje hormonálnu rovnováhu vďaka obsiahnutým prírodným alkaloidom. Tieto prírodné látky dokážu regulovať orgány s vnútornou sekréciou, ako je hypofýza, hypotalamus, nadobličky alebo pankreas. Pôsobením na tieto orgány podporuje produkciu potrebných hormónov a zaisťuje vyrovnanú hormonálnu hladinu, zároveň tým stimuluje vyššiu produkciu pohlavných hormónov ako u mužov tak žien. Celkovo pôsobí na hormonálny systém ako tonikum. Účinky tejto rastliny si cení tiež mnoho športovcov, ktorí ich zaraďujú do svojho jedálnička pre dodanie dostatočnej sily a celkovú kondíciu organizmu. Maca rýchlo regeneruje organizmus po športových výkonoch a odbúrava stres. 

Pri pravidelnom používaní sa prejaví:

 • zlepšenie stavu mysle,
 • zníženie stresu a úzkosti a zvýšenie psychickej odolnosti,
 • posilnenie imunitného systému, telesnej vitality a omladnutie organizmu,
 • zvýšené libido a sexuálna túžba,
 • znižuje hladinu cholesterolu,
 • u žien vyrovnáva hladiny estrogénu a progesterónu,
 • u mužov zvyšuje počet spermií a zlepšuje ich aktivitu.

Výber druhu macy podľa účinkov:

Horská maca má skvelé účinky na nervový, hormonálny a imunitný systém. Žltý ekotyp macy zvyšuje libido, plodnosť, erekciu  a má tiež pozitívne účinky pri menopauze. Svetlé farby macy sú najobľúbenejšie pre svoju príjemnú nasladlú chuť.

Čierna maca (maca negra) je vhodná tiež na úpravu hormonálneho systému a posilnenie imunity, ďalej ma pozitívny vplyv na pamäť, dobrý spánok, posilňuje psychiku a pomáha pri dlhodobom vyčerpaní organizmu. Čierny ekotyp má silné antioxidačné účinky.

Aké látky maca obsahuje?

 • 60 – 70% sacharidov vrátane vlákniny,
 • malé množstvo tuku a 10 -14% proteínov, zložených z 19 aminokyselín vrátane 7 esenciálnych.
 • zdroj 31 minerálov – vápnik, draslík, železo, zinok, mangán, meď, horčík, fosfor, selén a ďalšie
 • vitamíny – C, B1, B2, B3, B6, B12, E.

Je zdrojom všetkých nevyhnutných vitamínov a minerálov pre vaše telo a tiež bohatým zdrojom fytosterolov – rastlinných sterolov schopných odbúravať zlý cholesterol.


Čo preukázali odborné štúdie koreňa maca?

Maca je predmetom rôznych výskumov na zvýšenie plodnosti zhruba od roku 1961. Štúdia vykonaná na laboratórnych potkanoch, ktorým bol podávaný prášok z macy preukázala u samičiek dozretie väčšieho počtu vajíčok a u samcov výrazné zvýšenie počtu spermií.

V štúdii uskutočnenej v roku 2001 užívali muži tablety 1500 alebo 3000 mg koreňa maca denne. Po štyroch mesiacoch užívania vykázali vyšší objem spermií a lepšiu pohyblivosť spermií, pričom hormonálne hladiny (LH, FSH, prolaktín, testosterón a estradiol) zostali nezmenené. Množstvo dennej dávky nemalo na výsledok významný vplyv.

V ďalšej štúdii uskutočnenej rovnakým tímom sa skúmal nárast libida u mužov, ktorým bol po dobu 12 týždňov podával doplnok stravy s koreňom maca. Výsledky preukázali, že maca zvyšuje sexuálnu túžbu. Právom si tak zaslúži označenie – prírodné afrodiziakum.

Pozornosť výskumov je venovaná mace aj v súvislosti s potrebami žien v menopauze. Posledné výskumy ukazujú, že maca stimuluje hladinu estradiolu. Pri pravidelnom užívaní redukuje návaly tepla, nepríjemné potenie, náladovosť, únavu a vaginálnu suchosť.

Maca obsahuje látky, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém, a preto je vhodná aj pri psychických problémoch. Využíva sa pre odbúranie pocitov úzkosti alebo depresívnych stavov.

Peruánská macaMaca negra - čierná maca

Gelatinizovaná maca

Pojem gelatinizovaná maca je odvodený od spôsobu spracovania koreňa tejto rastliny. Jedná sa o štandardizovaný postup, ktorý zaručí vysoký podiel všetkých výživných látok a odstránenie škrobu. Tento proces totiž ľudské telo nevie. Gelatinizácia neznamená, že ide o gelatinové kapsule, prípadne že je maca zmiešaná s nejakým gelatínom.

Je to proces, ktorý podlieha rovnakým zákonom purifikácie čiže čisteniu samotného koreňa. Týmto spôsobom sa zachová v mace maximálne množstvo účinných látok. Na záver sa koreň usuší a zomelie.

Proces spôsobuje dve veci:

 • odstráni škrob (ktorý tvorí 33% celej rastliny),
 • zároveň zachová neporušené chemické zlúčeniny a výživné látky.

Takto spracovaná maca sa lepšie rozpúšťa vo vode (v porovnaní s obyčajnou macou) a je stráviteľnejšia – tým sa do tela vstrebe ďaleko viac výživných látok.

Prečo užívať kapsule? 

Sušený koncentrát je podstatne účinnejší a lepšie vstrebateľný než namletá sušená bylina. Kapsule Maca 100% Pure aj Maca negra FORTE sú celulózové, takže sa ľahko prehĺtajú a sú vhodné aj pre vegetariánov či vegánov. Ďalšou veľkou výhodou kapsúl je to, že ich obsah môžete vysypať na lyžičku alebo do vody a užiť obsah, bez toho aby ste narušili jeho kvalitu. Všetky kapsle môžete kombinovať aj s našimi tinktúrami či bylinnými čajmi a posilniť tak ich vzájomný účinok. Ako doplnok stravy v kapsulách je praktická tiež na cesty.

Ako užívať samotný prášok macy?

Sušený mletý prášok koreňa maca vyrovnáva hormonálne kolísanie a chemické procesy v tele. Pôsobí kladne na endokrinný hormonálny systém, hypotalamus, hypofýzu, nadobličky, štítnu žľazu aj pankreas. Dokáže povzbudiť telo k produkcii potrebných hormónov na dosiahnutie rovnováhy, zvýši kvalitu pohlavných buniek, podporí libido a sexuálnu túžbu.

Postup prípravy nápoja:

 • odporúčame začať s ½ lyžičkou prášku denne (vhodné je rozmiešať prášok v malom množstve vody alebo džúsu)
 • po 5-10 minútach sa prášok macy rozpustí,
 • potom znovu zamiešať a celé vypiť

Prejavy pôsobenia macy očakávajte zhrua za 2-4 týždne.

Legenda o mace…
Stará indiánska legenda hovorí, že je maca darom boha Virakočov, ktorý dal kmeňom žijúcim v krutých klimatických podmienkach ťažko prístupných výšin Ánd túto rastlinu a že do nej dal všetko potrebné k zdravému a dlhému životu – cenné proteíny, minerály, vitamíny a dodal ešte čosi pre silu … a chuť plodiť potomkov. Po mnohých storočiach sa o cenných vlastnostiach macy mali možnosť presvedčiť aj španielski dobyvatelia. Ich kone v tunajších krutých podmienkach slabli a nechceli sa rozmnožovať. Španieli podávali macu podľa rád indiánov a vyskúšali tak jej posilňujúce a afrodiziakálne vlastnosti. Tak získala maca označenie „afrodiziakum“. Vedomosti o ich účinkoch priviezli do Španielska a tak sa peruánska maca dostala aj na stôl kráľovskej rodiny. Dnes je maca známa dobre známa a jej účinky na podporu plodnosti sa využíva po celom svete.