Čo je Vitex jahňací alebo Vitex Agnus castus?

Vitex jahňací, známy tiež ako korenie mníchov, je šesť metrová drevnatá rastlina, ktorá pochádza z Ázie a teplých oblastí v okolí stredomoria. Vitex jahňací, ktorý pochádza z čeľade hluchavkovitých, vyniká svojím modrofialovým okvetením. K liečivým účelom sa ale zbierajú drobné plody, ktoré dozrievajú na jeseň a následne sa sušia. Najviac je vitex cenený pre obsah aktívnych látok, ktoré pripomínajú ženské hormóny. Plody vitexu sú tiež bohaté na liečivé silice a flavonoidy.

Vitex bol už od staroveku považovaný za taký ženský liek. Starí Rimania radi využívali jeho špeciálne účinky priaznivé pre zdravie. Počas stredoveku bol využívaný najmä z dôvodu, že tlmil sexuálne túžby a stal sa tak spoločníkom rímskych manželiek v okamihu, keď boli ich manželia v zahraničí s légiami. Práve preto si vyslúžil prezývku, kláštorné alebo mníšske korenie.

 

Ako vitex pôsobí na ľudské telo a zdravie?

Vitex je vďaka blahodárnym účinkom veľmi prospešný v oblasti kontroly a regulácie reprodukčného systému. Priaznivo ovplyvňuje celý menštruačný cyklus, preto je už mnoho rokov využívaný na zmiernenie ťažkostí pri menštruácii a stabilizácii ženských hormónov. V dnešnej dobe je vitex odporúčaný predovšetkým ženám, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom, menštruačnými bolesťami aj nepravidelným krvácaním. Zároveň patrí medzi najlepšie byliny, ktoré dokážu pomáhať počas endometriózy aj pri fibroidných cystách maternice. Jeho ďalšou vlastnosťou je schopnosť podporovať celý ovulačný cyklus a pomáhať tak ženám, ktoré chcú otehotnieť. Svoje uplatnenie nachádza aj počas materstva, kedy podporuje tvorbu materského mlieka. Okrem toho, že posilňuje oblasť ženského zdravia, pôsobí tiež antibakteriálne, dobre si teda poradí s problematickou pleťou a je účinný aj v boji proti akné.

Drmek forte

Drmek forte

Účinky na ženu

 • Pomáha stabilizovať menštruačný cyklus
 • Odstraňuje problémy spájané s menštruáciou (bolestivá, silná alebo nepravidelná menštruácia)
 • Vyrovnáva hladiny hormónov pri menopauze
 • Podporuje ovuláciu a produkciu ženských hormónov
 • Stimuluje rozvoj mliečnej žľazy a laktáciu po pôrode
 • Je vhodný ako podporný prostriedok pri endometrióze i neplodnosti
 • Pomáha pri popôrodnom krvácaní a napomáha pri odlúčení placenty
 • Pomáha pri liečbe fibróznej cysty pŕs

 

Všeobecné účinky

 • Uľahčuje hojenie zápalov, má antimykotické účinky a pomáha v boji proti akné
 • Funguje ako prevencia pri črevných ťažkostiach
 • Dokáže znižovať horúčku, tlmiť bolesť hlavy a minimalizovať nevoľnosť

 

Prečo je vitex jahňací tak účinný v oblasti ženského zdravia?

Vitex je bylinka, ktorá už roky priťahuje pozornosť z hľadiska skúmania jej účinkov. Podľa štúdií odborníci preukázali prítomnosť zlúčenín, ktoré sú do istej miery podobné ženským hormónom. Práve preto je vitex schopný upravovať hladiny pohlavných hormónov, podporovať ich produkciu a regulovať ženský cyklus.

Bylinné výťažky dokážu stimulovať uvoľnenie luteinizačného hormónu a harmonizovať folikuly stimulujúci hormón, ktorý je pre počatie bábätka významný. Dochádza k nárastu progesterónu, ktorý pôsobí na hypofýzu a samotnú produkciu žltého telieska. Okrem zvýšenia produkcie progesterónu dokáže vitex regulovať sekréciu prolaktínu a znížiť jeho hladinu na optimálne množstvo. Nadmerná hladina prolaktínu je totiž častým vinníkom neplodnosti.

 

Ako sa vitex jahňací užíva?

Plody vitexu môžete využívať vo forme tinktúry, nálevu, ale aj prostredníctvom kapsúl, ako je Drmek FORTE s vitamínom E, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu účinnej látky a to v pomere 10: 1. Je obohatený o vitamín E, ktorý nielenže podporuje účinky drmku, ale tiež pozitívne ovplyvňuje kvalitu vajíčok a spermií. Vitex v kombinácii s vitamínom E preukázateľne prispieva k plodnosti a stabilizuje činnosť ovulácie aj menštruačného cyklu.

 

vitex jahňací

 

Sila byliniek je neuveriteľná, ale vždy pamätajte, že zázraky sa nedejú cez noc. Účinky byliniek i prírodných doplnkov stravy sa prejavia až pri dlhodobom a pravidelnom užívaní, v poriadku niekoľkých týždňov.