Nízka kvalita spermií je častým problémom súčasnosti

Väčšina mužov začína riešiť svoju plodnosť až v okamihu, keď zatúži založiť rodinu. Jednou z najčastejších príčin poklesu plodnosti u mužov býva zhoršená kvalita spermií, ktorá sa podľa štúdií objavuje až v 70% prípadov. Nízka kvalita spermií je spravidla spôsobená zlou pohyblivosťou alebo vysokým podielom abnormálnych spermií. Častým problémom býva tiež nedostatočné množstvo spermií v ejakuláte, pričom dôvodom môže byť porucha krvného zásobenia semenníkov, porucha ejakulácie, zranenia i neskoré komplikácie infekčných ochorení, ako sú mumps. Opomenúť však nesmieme najčastejší problém, ktorým je nezdravý životný štýl, ktoré sa významne podpisuje na kvalite spermií.

Pred pätnástimi rokmi sa v každej vzorke našlo spravidla cez stopäťdesiat miliónov spermií, čo už teraz môžeme považovať takmer za vzácnosť. V súčasnej dobe obsahuje vzorka ejakulátu väčšinou iba tridsať miliónov spermií.

Ak chcete zlepšiť kvalitu spermií, je vhodné upraviť svoju životosprávu aspoň tri mesiace pred plánovaným počatím. Približne takú dobu totiž spermiám trvá, než sa vytvorí a plne dozrejú.

Upravte svoj životný štýl

Kvalitu spermií výrazne ovplyvňuje životný štýl. Svojim spermiám preto urobíte najväčšiu radosť, pokiaľ stavíte na zdravú a vyváženú stravu bez chemicky upravených potravín. Pohlavné bunky sú veľmi citlivé na toxické látky, ktoré následne narobia paseku práve vo svete spermií.

Pridať by ste mali vhodne zvolený šport, ktorý nespôsobí prehriatie organizmu a nezníži tým výkonnosť semenných vačkov. Naopak vylúčiť by ste mali stimulanty v podobe alkoholu a cigariet, ktoré sa podieľa na zániku pohlavných buniek, znižujú životaschopnosť spermií a negatívne ovplyvňujú potenciu.


Tip: Úžasným spôsobom, ako pripraviť svoje telo na počatie bábätka, je starostlivá detoxikácia, ktorá zbaví organizmus všetkých nečistôt a podporí prirodzenú plodnosť. Ako na to? Inšpirujte sa v našom článku: Prejdite detoxikáciou krok za krokom.


Doprajte si vitamíny, minerály a bylinné preparáty 

Veľkým pomocníkom pri snahe zvýšiť kvalitu spermií sú hodnotné vitamíny a minerály, rovnako tak bylinné prípravky podporujúce mužskú plodnosť.

Zvýšiť šance na počatie dokáže dostatočný prísun vápniku, vitamínu C aj D. Veľmi dôležité je dopĺňať najmä zinok, ktorého nedostatok znižuje množstvo spermií a hladinu testosterónu.

Vypestovať si zdravé spermie môžete vďaka sile byliniek, vitamínov a minerálov, ktoré nájdete v mesačnej kúre navrhnutej priamo pre mužov, ktorá obsahuje produkty FertilMan, Kotvičník a Macu peruánsku. Vo vzájomnej spolupráci prispievajú k zvýšeniu počtu i kvality spermií, podporujú ich pohyblivosť a tiež sa postarajú o harmóniu mužských pohlavných hormónov.

Majte pravidelný sex s partnerkou

Donedávna odborníci zastávali názor, že by si muži mali šetriť svoje spermie na plodné dni svojej partnerky. Najnovšia štúdia ale hovorí celkom inak. Potvrdilo sa, že už po dvojdňovej abstinencii značne klesala pohyblivosť spermií. Pravidelný sex, ideálne dvakrát týždenne, naopak prispieva k dobrej kondícii spermií a pomáha dosiahnuť vyššiu kvalitu pohlavných buniek.

Zabraňujte prehrievaniu semenníkov

Zrovna prehrievanie semenníkov, ktoré sa s príchodom slnečných dní stáva aktuálnou témou, má neblahý vplyv na mužskú plodnosť. Časté prehrievanie semenníkov má za dôsledok narušenie produkcie spermií a zníženie počtu tých, ktoré sú schopné oplodnenia. Prehriatie semenníkov je možné spozorovať najčastejšie u mužov, ktorí radi navštevujú vírivky, sauny, nosia príliš tesné oblečenie alebo sa venujú sedavému povolaniu, ako napríklad vodiči kamiónov. Ak je to možné, vyhýbajte sa situáciám, kedy by mohlo dôjsť k prehrievaniu semenníkov. Pri kúpaní radšej znížte teplotu vody a nezabudnite vymeniť tesné spodné prádlo za voľné a vzdušné.

Docieliť optimálnu teplotu semenníkov a pritom zabrániť ich prehrievaniu dokážu šikovné chladivé náplasti na semenníky FertilMate vyrobené na prírodnej báze. Používať ich môžete nielen v spánku, ale aj v okamihoch, keď vzrastá riziko prehriatia. Pri pravidelnom používaní vytvára pre spermie ideálne prostredie a zlepšuje sa ich kvalita, ktorá je zrejmá aj na spermiograme.

Ilustračné foto – Zdroj: Freepik