Ovulačná kalkulačka

Legenda

Plodné období
Neplodné období
Menstruace
Dnešní datum

Výpočet ovulácie a menštruačný cyklus

Celý menštruačný cyklus trvá približne 28 dní (môže byť ale aj 21 až 35 dní). Menštruačný cyklus možno rozdeliť do troch častí: folikulárnej fázy, ovulácie a luteálnej fázy.

Folikulárna fáza začína prvým dňom menštruácie, v tento deň tiež začíname počítať nový menštruačný cyklus. V tejto fáze dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré pripravujú telo ženy na ovuláciu. Obvyklá dĺžka tejto fázy je 13-18 dní a je počas nej malá pravdepodobnosť počatia.

Ovulácia nastáva na konci folikulárnej fázy, zvyčajne v polovici menštruačného cyklu. Ovulácia je proces, počas ktorého je zrelé vajíčko za pomoci luteinzačního hormónu uvoľnené a nastáva čas pre možné oplodnenie vajíčka. 2-3 dni pred ovuláciou a 2-3 dni po nej ste najviac plodná a je tak pravý čas na počatie.

Luteálna fáza začína dňom ovulácie a končí prvým dňom menštruácie. Obvyklá dĺžka tejto fázy je 12-16 dní. V luteálnej fáze klesá hladina estrogénu a zároveň rastie hladina progesterónu, čo spôsobuje ďalší nárast sliznice maternice. Ženské telo je tak definitívne pripravené na prijatie oplodneného vajíčka. Súčasťou tejto zmeny hladiny hormónov je mierne zvýšenie telesnej teploty ženy, čo je možné sledovať pomocou merania tzv. Bazálnej teploty. Možno tak spoľahlivo spoznať deň ovulácie. Pokiaľ nie je zrelé vajíčko oplodnené, žlté teliesko zaniká a sliznice maternice spolu s neoplodněným vajíčkom odchádza z tela von v podobe menštruačného krvácania.

Plodné dni

Za plodné dni sú považované 2-3 dni pred a 2-3 dni po ovulácii. Plodné dni vychádzajú zo skutočnosti, že mužské spermie prežívajú až 72 hodín po pohlavnom styku a zrelé vajíčko je schopné oplodnenia v priebehu 24 hodín od uvoľnenia.

banner
banner