Využite zľavu -15% pri nákupe nad 39 eur. Zľavový kód: zenske15

Ovulačná kalkulačka

Dátum začiatku menštruácie
Dĺžka menštruačného cyklu
Dĺžka menštruácie

 

Legenda

 
Plodné obdobie
 
Neplodné obdobie
 
Menštruácia

Menštruačný cyklus a výpočet ovulácie

Celý menštruačný cyklus trvá zhruba 28 dní (môže byť ale aj 21 až 35 dní). Menštruačný cyklus sa dá rozdeliť do troch častí: folikulárna fáza, ovulácia a luteálna fáza.

Folikulárna fáza začína prvým dňom menštruácie, v tento deň tiež začíname počítať nový menštruačný cyklus. V tejto fáze dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré pripravujú telo ženy na ovuláciu. Zvyčajná dĺžka tejto fázy je 13 – 18 dní je je počas nej malá pravdepodobnosť počatia.

Ovulácia nastáva na konci folikulárnej fázy, zvyčajne v polovičke menštruačného cyklu. Ovulácia je proces, počas ktorého je zrelé vajíčko za pomoci luteinizačného hormónu uvoľnené a nastáva čas na možné oplodnenie vajíčka. 2 – 3 dni pred ovuláciou a 2 – 3 dni po nej ste najviac plodná a je tak pravý čas na počatie.

Luteálna fáza začína dňom ovulácie a končí prvým dňom menštruácie. Zvyčajná dĺžka tejto fázy je 12 – 16 dní. V luteálnej fáze klesá hladina estrogénu a zároveň rastie hladina progesterónu, čo spôsobuje ďalší nárast maternicovej sliznice. Ženské telo je tak definitívne pripravené na prijatie oplodneného vajíčka. Súčasťou tejto zmeny hladiny hormónov je mierne zvýšenie telesnej teploty ženy, čo sa dá sledovať pomocou merania tzv. bazálnej teploty. Môžeme tak spoľahlivo poznať deň ovulácie. Pokiaľ nie je zrelé vajíčko oplodnené, žlté teliesko zaniká a maternicová sliznica spolu s neoplodneným vajíčkom odchádza z tela von v podobe menštruačného krvácania.

Plodné dni

Za plodné dni sú považované 2 – 3 dni pred a 2 – 3 dni po ovulácii. Plodné dni vychádzajú zo skutočnosti, že mužské spermie prežívajú až 72 hodín po pohlavnom styku a zrelé vajíčko je schopné oplodnenia v priebehu 24 hodín od uvoľnenia.