Ovulačná kalkulačka

Dátum začiatku menštruácie
Dĺžka menštruačného cyklu
Dĺžka menštruácie

 

Legenda

 
Plodné obdobie
 
Neplodné obdobie
 
Menštruácia
 
 
 
Ponúkame niekoľko spôsobov, ako si strážiť svoje plodné dni
 

Meranie z moču

Jednorazový ovulačný test z moču zisťuje prítomnosť luteinizačného hormónu (LH), ktorého nárast zvyčajne nastáva pred ovuláciou. Ovulačný test vám teda môže pomôcť predpovedať dva najplodnejšie dni po nárastu LH. Na testovanie nepoužívajte prvý ranný moč, testujte dvakrát denne.

 

»CHCEM VEDIEŤ VIAC«

 

542_seenow-ovulacni

Meranie ovulácie zo slín

Niekoľko dní pred ovuláciou produkuje ženské telo ženský hormón Estrogén. Estrogén sa na mikroskope zobrazuje ako listy kapradiny alebo kryštály vytvorené mrazom. V okamihu, kedy sa na mikroskope začne objavovať vzor kapradín, dôjde zvyčajne k ovulácii počas troch až piatich dní.

 

»CHCEM VEDIEŤ VIAC«

 

fertilcontrol light 1
midstream ovulacni test 3ks

Meranie z moču s Midstream testom

Rovnako ako jednorazové ovulačné testy SeeNow zisťujú Midstream ovulačné testy prítomnosť luteinizačného hormónu (LH) v moču. Jeho hlavnou výhodou je hygienické a komfortné použitie pomocou plastového testeru.

 

»CHCEM VEDIEŤ VIAC«

teplomer

Meranie bazálnej teploty

Ďalšou metódou, ako si overiť svoje plodné dni, je meranie bazálnej teploty digitálnym bazálnym teplomerom. Práve v čase ovulácie stúpa vaša telesná teplota, čo vám umožňuje ovuláciu sledovať. Merajte teplotu denne, vždy v rovnaký čas. Podľa vyššej teploty poznáte, kedy nastávajú vaše plodné dni.

 

»CHCEM VEDIEŤ VIAC«

 

Menštruačný cyklus a výpočet ovulácie

Celý menštruačný cyklus trvá zhruba 28 dní (môže byť ale aj 21 až 35 dní). Menštruačný cyklus sa dá rozdeliť do troch častí: folikulárna fáza, ovulácia a luteálna fáza.

Folikulárna fáza začína prvým dňom menštruácie, v tento deň tiež začíname počítať nový menštruačný cyklus. V tejto fáze dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré pripravujú telo ženy na ovuláciu. Zvyčajná dĺžka tejto fázy je 13 – 18 dní je je počas nej malá pravdepodobnosť počatia.

Ovulácia nastáva na konci folikulárnej fázy, zvyčajne v polovičke menštruačného cyklu. Ovulácia je proces, počas ktorého je zrelé vajíčko za pomoci luteinizačného hormónu uvoľnené a nastáva čas na možné oplodnenie vajíčka. 2 – 3 dni pred ovuláciou a 2 – 3 dni po nej ste najviac plodná a je tak pravý čas na počatie.

Luteálna fáza začína dňom ovulácie a končí prvým dňom menštruácie. Zvyčajná dĺžka tejto fázy je 12 – 16 dní. V luteálnej fáze klesá hladina estrogénu a zároveň rastie hladina progesterónu, čo spôsobuje ďalší nárast maternicovej sliznice. Ženské telo je tak definitívne pripravené na prijatie oplodneného vajíčka. Súčasťou tejto zmeny hladiny hormónov je mierne zvýšenie telesnej teploty ženy, čo sa dá sledovať pomocou merania tzv. bazálnej teploty. Môžeme tak spoľahlivo poznať deň ovulácie. Pokiaľ nie je zrelé vajíčko oplodnené, žlté teliesko zaniká a maternicová sliznica spolu s neoplodneným vajíčkom odchádza z tela von v podobe menštruačného krvácania.

Plodné dni

Za plodné dni sú považované 2 – 3 dni pred a 2 – 3 dni po ovulácii. Plodné dni vychádzajú zo skutočnosti, že mužské spermie prežívajú až 72 hodín po pohlavnom styku a zrelé vajíčko je schopné oplodnenia v priebehu 24 hodín od uvoľnenia.