AKO ZOBUDIŤ MUŽSKÚ PLODNOSŤ A ZVÝŠIŤ KVALITU SPERMIÍ?

Kvalita spermií u českých mužov neustále klesá. Existujú spôsoby, ktoré pomôžu taký stav zlepšiť?

Nízka kvalita spermií je častým problémom súčasnosti

Väčšina mužov začína riešiť svoju plodnosť až v okamihu, kedy zatúži založiť rodinu. Jednou z najčastejších príčin poklesu plodnosti u mužov býva zhoršená kvalita spermií, ktorá sa podľa štúdií objavuje až v 70% prípadov. Nízka kvalita spermy je spravidla spôsobená zlou pohyblivosťou alebo vysokým podielom abnormálnych spermií. Zvyčajným problémom býva tiež nedostatočné množstvo spermií v ejakuláte, pri čom dôvodom môže byť porucha krvného zásobenia semenníkov, porucha ejakulácie, zranenie aj neskoršie komplikácie infekčných ochorení ako je mumps (príušnice). Opomenúť však nesmieme najbežnejší problém, ktorým je nezdravý životný štýl, ktorý sa významne podpisuje na kvalite spermií.

Pred pätnástimi rokmi sa v každej vzorke našlo spravidla vyše sto päťdesiat miliónov spermií, čo už teraz môžeme považovať takmer na vzácnosť. V súčasnej dobe obsahuje vzorka ejakulátu väčšinou iba tridsať miliónov spermií.

Ak chcete zlepšiť kvalitu spermy, je vhodné upraviť svoju života správu aspoň tri mesiace pred plánovaným počatím. Približne taký čas totiž spermiám trvá, kým sa vytvoria a plno dozrejú.

Upravte svoj životný štýl

Kvalita spermií úzko súvisí so životným štýlom. Svojim spermiám preto urobíte najväčšiu radosť v okamihu, kedy stavíte na zdravú a vyváženú stravu bez chemicky upravených potravín. Pohlavné bunky sú veľmi citlivé na toxické látky, ktoré následne narobia paseku práve vo svete spermií.

Pridať by ste mali vhodne zvolený šport, ktorý nespôsobí prehriatie organizmu a nezníži tým výkonnosť semenných váčikov. Naopak vylúčiť by ste mali stimulanty v podobe alkoholu a cigariet, ktoré sa podieľajú na zániku pohlavných buniek, znižujú životaschopnosť spermií a negatívne ovplyvňujú potenciu.

Doprajte si vitamíny, minerály a bylinné preparáty

Veľkým pomocníkom pri snahe zvýšiť kvalitu spermií sú hodnotné vitamíny a minerály, rovnako tak bylinné prípravky podporujúce mužskú plodnosť.

Zvýšiť šance na počatie dokáže dostatočný prísun kalcia, vitamínu C aj D. Veľmi dôležité je dopĺňať najmä zinok, ktorého nedostatok znižuje množstvo spermií a hladinu testosterónu.

Zinok nájdete v produktoch ADIEL FertilOn, Conceive Plus Men´s a Fertilman.

Majte pravidelný sex s partnerkou

Donedávna odborníci zastávali názor, že by si muži mali šetriť svoju spermu na plodné dni svojej partnerky. Najnovšie štúdie ale hovoria úplne inak. Potvrdilo sa, že už po dvojdennej abstinencii značne klesala pohyblivosť a kvalita spermií. Pravidelný sex, ideálne dvakrát týždne, naopak prispieva k dobrej kondícii spermií a pomáha dosiahnuť vyššiu kvalitu pohlavných buniek.

Zabráňte prehrievaniu semenníkov

Prehrievanie semenníkov, ktoré sa s príchodom slnečných dní stáva aktuálnou témou, má neblahý vplyv na mužskú plodnosť. Časté prehrievanie semenníkov má za dôsledok narušenie produkcie spermií a zníženie počtu tých, ktoré sú schopné oplodnenia. Prehriatie semenníkov je možné spozorovať najčastejšie u mužov, ktorí radi navštevujú vírivky, sauny, nosia príliš tesné oblečenie alebo sa venujú sedavému povolaniu, ako sú napríklad šoféri kamiónov. Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa situáciám, kedy by mohlo dôjsť k prehrievaniu semenníkov. Pri kúpaní radšej znížte teplotu vody a nezabudnite vymeniť tesné spodné prádlo za voľné a vzdušné.

Docieliť optimálnej teploty semenníkov a pri tom zabrániť ich prehrievaniu dokážu šikovné chladiace náplasti na semenníky FertilMate vyrobené na prírodnej báze. Používať ich môžete nie len v spánku, ale aj v okamihoch, kedy narastá riziko prehrievania. Pri pravidelnom používaní vytvára pre spermie ideálne prostredie a zlepšuje ich kvalitu, ktorá je patrná aj na spermiograme.

 

ZDROJ:

https://www.healthline.com/nutrition/boost-male-fertility-sperm-count

https://www.verywellfamily.com/tips-to-increase-fertility-for-men-1959906