NÍZKÉ LIBIDO: ČO ROBIŤ, KEĎ NEMÁTE CHUŤ NA SEX?

Trápi vás nízke libido a občas máte pocit, že sa k sexu musíte prehovárať? Poradíme vám, čo s tým.

S poklesom libida sa občas stretol snáď každý z nás, a to najčastejšie v dôsledku prechodnej únavy, nárazového stresu, prílivu starostí z oblasti rodinného aj pracovného života. Skrátka v okamihoch, kedy riešime veľa vecí okolo seba a nie sme príliš naladení na intímne zblíženie s partnerom. Nízke libido však nutne nemusí znamenať problém, pokiaľ sa objavuje len raz za čas. Vrásky na čele však môže prinášať najmä v prípade, kedy sa nízky sexuálny apetít stane každodenným chlebom bez zjavnej príčiny. A aj keď vzťah nie je len o sexe, je samozrejme veľmi dôležitý a tiež úplne nevyhnutný v rámci snahy o bábätko. Pokiaľ vás práve taký problém trápi, určite vás bude zaujímať, čo za tým môže stáť a ako opätovne získať chuť na sex.

Nízke libido môže potrápiť nárazovo aj dlhodobo

Nič nie je samo sebou, preto ani nečakaný pokles chuti na sex nebýva len tak bez príčiny. Nízke libido má svoju jasnú charakteristiku, pričom hlavnými príznakmi je nezáujem o akýkoľvek druh sexuálnej aktivity, vrátane masturbácie, vymiznutie sexuálnych myšlienok a fantázií. A samozrejme, v takej chvíli je dobré rozlišovať medzi krátkodobou a dlhodobou stratou chuti na sex. Poďme si obe varianty rozkľúčovať.

Krátkodobý pokles libida – možno máte za sebou ťažké dni alebo v poslednom čase riešite o veľa viac, než unesiete. Potom je zrejmé, že v takej chvíli sú vaše myšlienky niekde inde a u sexuálnych predstáv to určite nebude. Môže sa však jednať aj o rad ďalších dôvodov, napríklad ste začali užívať nejaké lieky alebo vaše telo zrovna bojuje s hormonálnou nerovnováhou. Nízke libido sa potom v takej súvislosti objaví len prechodne – ako sa vám v živote zasa uľaví, vyriešite všetko podstatné, zdravá chuť na sex sa znova vráti v plnej sile. Spravidla sa sexuálny apetít urovná v rade pár týždňov až mesiacov, podľa okolností.

Dlhodobý pokles libida – tu nastáva problém, pokiaľ sa z vášho života vytratil ten správny impulz a pomaly sa sexu začínate vyhýbať. V tú chvíľu je treba myslieť jednak na to, že možno podvedomo v sebe nesiete určitý druh duševnej bolesti či bloky, ktoré potrebujú dlhší čas, alebo za tým môžu stáť o veľa hlbšie zdravotné problémy – od banalít až po závažnejšie ochorenia. V takom prípade sa môže riešenie pretiahnuť na niekoľko mesiacov aj rokov.

Nízke libido má svoje jasné dôvody

Príčin môže byť samozrejme celý rad, preto si bod po bode ukážeme tie najčastejšie: 

 • Fyzické príčiny – široká škála chorôb, fyzických zmien a liekov môžu spôsobiť nízku sexuálnu túžbu.
 • Sexuálne problémy – najmä bolestivosť počas sexu a neschopnosť dosiahnuť orgazmu môžu znižovať vašu chuť na sex.
 • Rôzne ochorenia – rad nesexuálnych ochorení môže rapídne ovplyvňovať váš intímny apetít. Medzi nich môžeme zaradiť najmä ochorenia štítnej žľazy, neurologické, cievne alebo srdcové ochorenia.
 • Lieky – tiež niektoré lieky na predpis, a to najmä antidepresíva alebo antikoncepcia, môžu byť dôvodom nízkej sexuálnej túžby.
 • Životný štýl – a to predovšetkým nevhodné stravovanie, užívanie alkoholu aj fajčenie cigariet.
 • Chirurgické operácie – akékoľvek operácie s prsiami či genitáliami môžu ovplyvňovať sexuálne funkcie, potažmo tiež vaše libido.
 • Únava – starosti z práce, celodenná starostlivosť o deti alebo starnúcich rodičov môžu prispieť k nízkemu libidu.
 • Hormonálne zmeny – nízke libido môže byť spôsobené tiež zmenou hladín hormónov, a to najmä v dôsledku menopauzy, v čase tehotenstva aj dojčenia, taktiež aj v dôsledku gynekologických porúch, ktoré idú ruku v ruke s hormonálnou nerovnováhou.
 • Psychologické príčiny – najčastejšie úzkosť, depresie, nízke sebavedomie, predchádzajúce negatívne skúsenosti, vzťahové ťažkosti, problémy s partnerskou dôverou a zlou komunikáciou, traumy (a to napríklad v nadväznosti na prekonaný potrat).

Ako si poradiť s nízkym libidom?

Pokiaľ za poklesom libida stojí choroba, je samozrejme nutné samotný problém, vrátane jeho dôsledku, riešiť priamo s odborníkmi. Pokiaľ ale z tohto hľadiska nie je uznaná žiadna príčina, je nutné postupne prebudovať svoj život, naučiť sa niektoré veci robiť o niečo lepšie a tiež si dopomôcť napríklad bylinkami, ktoré často dokážu zázraky. V rámci zvýšenia libida by ste sa mali zamerať na:

Zdravý životný štýl – kvalitná strava, pravidelný pitný režim aj pohybová aktivita. Trojica, ktorá dokáže s vašim telom zázraky v každej rovine. Vďaka tejto zostave dodáte svojmu telu dostatok energie a sily, stabilizujete telesnú váhu a zlepšíte svoju kondíciu. Budete sa cítiť vitálne a tak zocelíte nie len svoje telo, ale aj myseľ, ktorá si o to lepšie poradí s každodenným stresom aj vysokým tempom.

Dostatok spánku – vďaka dostatočne dlhému a kvalitnému spánku si pekne odpočiniete a získate silu na ďalší deň. Nezabudnite preto dodržiavať pravidlá spánkovej hygieny a dbať na to, aby váš spánok bol za každým osviežujúci. Aj to má na hladinu libida výrazný vplyv.

young-smiling-couple-sleeping-embraced-bed

Eliminácia stresu – pokiaľ sa trápite s dlhodobejším psychickým problémom, určite nebude od veci zveriť na do rúk odborníkov. Sami pre seba môžete urobiť jediné – naučiť sa pracovať s ťažkosťami všedných dní, vedieť niektoré veci hádzať za hlavu a hľadať na každom dni predovšetkým to pekné. Občas je to síce boj, ale každý krok, ktorý trochu zmení váš prístup k spracovaniu stresu, sa počíta. Pokojne zapojte aj meditácie, rôzne relaxačné cvičenia. Skrátka sa vynasnažte, aby vám stres a starosti čo najmenej zasahovali do života.

Sexuálne poradenstvo – v prípade dlhodobých ťažkostí je vhodná aj návšteva sexuológa, a to najmä vtedy, pokiaľ je nízke libido spôsobené zhoršenou sebadôverou, sexuálnymi dysfunkciami alebo traumami.

Bylinková pomoc – taktiež bylinky sú jednou z ciest, ktorá vám pomôže zvýšiť chuť na sex, pričom takto účinných pomocníkov je hneď celý rad. Za zmienku bezpochyby stojí napríklad:

 • Maca peruánska, ktorá upravuje hormonálnu hladinu. U žien dokáže harmonizovať menštruačný cyklus, podporovať funkciu vaječníkov, vyživovať pohlavné orgány a podporovať zvýšenie sexuálnej aktivity. Tiež mužom dokáže pomôcť zvyšovať sexuálnu túžbu a vitalitu, mimo iné podporuje tvorbu spermy, zvyšuje kvalitu spermií a eliminuje ťažkosti s erekciou.
 • Kotvičník zemný je právom považovaný za prírodné afrodiziakum so širokým pôsobením na zdravie žien aj mužov. Zatiaľ, čo u žien pomáha vyrovnávať hormonálne hladiny a zvyšovať libido, u mužov dokáže zvyšovať hladinu testosterónu, podporiť tvorbu aj kvalitu spermií a taktiež zlepšovať kvalitu erekcie. Okrem toho podporuje fyzickú aj psychickú výkonnosť.

 

ZDROJE:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-sex-drive-in-women/symptoms-causes/syc-20374554

How to boost libido: 10 natural methods for males and females (www-medicalnewstoday-com.translate.goog)

Maca peruánská - Otehotnet.cz

Kotvičník zemní - Otehotnet.cz