SUPEROVULÁCIA – ŠANCA NA OTEHOTNENIE PO VYSADENÍ HORMONÁLNEJ ANTIKONCEPCIE?

Počujete pojem superovulácia prvýkrát?

Väčšinou počúvame, že s pokusmi o počatie by sa malo začať až asi 3 mesiace po vysadení hormonálnej antikoncepcie. A to z toho dôvodu, aby sa organizmus vyčistil od škodlivých hormónov. Podľa nových poznatkov to ale nie je vôbec treba. Žena, ktorá chce otehotnieť, má šancu na počatie v období superovulácie.

Superovulácia je stav, ktorý nastane v ženskom organizme bezprostredne po vysadení hormonálnej antikoncepcie. Je to búrlivá ovulácia, u ktorej je vysoká pravdepodobnosť otehotnenia.

Po vysadení hormonálnej antikoncepcie môže byť žena v prvom cykle či cykloch plodnejšia. Dokiaľ žena užíva hormonálnu antikoncepciu, zmes hormónov blokuje ovuláciu. Akonáhle však antikoncepciu vysadí, ovulácia sa u väčšiny užívateliek naštaruje. Hneď prvý cyklus búrlivo ovuluje asi 70 % žien.

U niektorých žien môže znovuobnovenie plodnosti pár mesiacov trvať. Tento stav sa nazýva „post pill amenorea“ a nastáva väčšinou u žien, ktorým bola nasadená nevhodná hormonálna antikoncepcia v príliš nízkom veku, kedy mozgové centrá riadiace uvoľňovanie hormónov vaječníkov neboli dostatočne zrelé. Tento stav je však prechodný, hormonálna antikoncepcia nemôže spôsobiť trvalú neplodnosť u žien, ktoré pred užívaním plodné boli.

Takže tvrdenie, že po vysadení hormonálnej antikoncepcie je treba s počatím počkať, dokiaľ sa telo ženy nevyčistí od škodlivých hormónov, je pre väčšinu prípadov nevhodné. Naopak, ihneď po vysadení hormonálnej antikoncepcie sa snažte byť čo najviac sexuálne aktívny.

 

Zdroj:

https://zdravi.euro.cz/otazky-kolem-otehotneni

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie