Angelika lekárska

Nadúvanie, Žalúdok, Pečeň, Pankreas, Srdce

Latinský názov: Archangelica officinalis

Angelika lekárska a jej účinky:

Koreň Angeliky obsahuje vyše 40 účinných látok, vďaka ktorým je považovaná  za jednu z najviac liečivách bylín vôbec. K hlavným látkam patrí najmä silica, tanín, horčiny, flavonoidy, organické kyseliny alebo furanokumaríny.

  • Podpora trávenia – povzbudzuje chuť do jedla, stimuluje tvorbu žalúdočných žliaz, tlmí nadúvanie
  • Dýchacie ústrojenstvo – tlmí prieduškový kašeľ, uľahčuje odkašliavanie
  • Posilnenie organizmu – zmierňuje migrénu a nespavosť, podporuje imunitný systém
  • Pohybový aparát – pôsobí proti bolesti svalov a kĺbov, vonkajšom použití v podobe kúpeľa má vplyv na reumu

Pôvod: Výskyt Angeliky hojne zaznamenala severozápadná Európa, následne Island a Škandinávia. Pestovaná bola najmä za účelom liečenia, za čias stredoveku slúžila k odstráneniu jedu z tela.

Charakteristika: Angelika lekárska, známa tiež ako Litvor, je dvoj či viacročná bylina z čeľadi zelerovitých, dorastajúca výšky až 3 metre. Má dutú, guľatú a ryhovanú lodyhu a ostro pílovité listy. Z byliny je najčastejšie využívaný jej koreň, ktorý sa spracováva vo forme sušeného extraktu alebo tinktúry.

Zbieraná časť: koreň, vňať, semená

Upozornenie: Bylina nie je vhodná pre dlhodobé užívanie ani na užívanie nadmerného množstva. Môže dôjsť k predávkovaniu, ktoré vedie k poškodeniu ochrannej vrstvy kože a následnej alergickej reakcii.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie