AKO NA NEPLODNOSŤ CVIČENÍM PODĽA ĽUDMILY MOJŽÍŠOVEJ?

Séria cvikov zostavených fyzioterapeutkou zaoberajúcou sa ženskou aj mužskou neplodnosťou.

Názov cvičenia určite nebude pre väčšinu žien ničím novým. Jedná sa o sériu cvikov, ktoré okrem iných účinkov môžu pomôcť aj pri odstraňovaní mužskej a ženskej neplodnosti. Vďaka tejto metóde sa už veľa párov dočkalo vutúženého otehotnenia.

Kúpte si DVD cvičenie Ľudmily Mojžíšovej, nech viete, ako správne cviky robiť. Ďalej odporúčame užívať aj Čaj Ľudmily Mojžíšovej, ktorý obsahuje niekoľko nahrubo nasekaných kvalitných bylín. Kvet hluchavky a rebríček zaisťujú menštruačný a premenštruačný komfort ženy.

Ľudmila Mojžíšová sa narodila v roku 1932 a prakticky celý svoj život zasvätila práci v oblasti liečby a prevencie porúch pohybového ústrojenstva. Pôvodným povolaním bola zdravotná sestra, pôsobila však ako rehabilitačná asistentka a fyzioterapeutka. V roku 1985 po prvé zverejnila sústavu cvikov odporúčanú na uvoľnenie a posilnenie svalov. Jej séria špeciálnych cvikov sa postupom času veľmi rozšírila a dnes sa už celkom bežne používa pri odstraňovaní celého radu problémov.

Kedy cvičenie Ľudmily Mojžíšovej pomáha?

Cvičenie je možné s úspechom použiť pri:

  • Artróze bedrových kĺbov
  • Skolióze u detí
  • Bolestiach chrbta
  • Bolesti vonkajších pohlavných orgánov
  • Bolesti pri pohlavnom styku
  • Nedostavení sa menštruačného krvácania u mladých dievčat
  • Nepravidelnej alebo bolestivej menštruácii
  • Opakovaných potratoch
  • Nemožnosti otehotnenia

Vykonávanie cvikov

Cviky nie sú fyzicky nijako namáhavé ani ťažko uskutočniteľné. Dôležité však je vykonávať jednotlivé úkony presne a pravidelne. Len tak môže dôjsť k uvoľneniu, pretiahnutiu a posilneniu svalových skupín. Cviky vykonávame pomaly, plynulým zapojovaním jednotlivých svalov. Nesmie byť pri nich vyvolaná bolesť, len pocit ťahu a napnutia svalov. Pokiaľ si chcete byť istí správnym prevedením, môžete cvičenie vyskúšať pod vedením školeného fyzioterapeuta.

PaedDr. Marie Zelená podľa publikácie Ľudmily Mojžíšovej, kresby: Eva Fantová

Uvedená zostava zahŕňa cviky z najznámejšej zostavy pani Mojžíšovej – cvičenie umožňujúce otehotnenie. Táto zostava je komplexnejšia a lepšie zahŕňa precvičenie celého tela. Cviky je vždy lepšie sa naučiť pod vedením fyzioterapeuta alebo pomocou inštruktážneho DVD Ľudmily Mojžíšovej, ktoré nájdete aj v našom e-shope.

  1. Posediačky na stoličke. Vytiahnuť hlavu hore, ramena stiahnuť dozadu a dole. Uvoľnene urobíme maximálny predklon hlavy (Uvoľnenie a pretiahnutie krčnej chrbtice a šijového svalstva)
  2. Posediačky na stoličke. Vytiahnuť hlavu hore, ramena stiahnuť dozadu a dole. Čo najväčšie úklony hlavy vpravo a vľavo (Uvoľnenie a pretiahnutie krčnej chrbtice a šijového svalstva)
  3. Posediačky na stoličke. Vytiahnuť hlavu hore, ramena stiahnuť dozadu a dole. Predklonom hlavy otáčať vpravo a vľavo (Uvoľnenie a pretiahnutie krčnej chrbtice a šijového svalstva)
  4. Posediačky na stoličke. Krúženie ramenami vpred a vzad (Uvoľnenie ramenného kĺbu)
  5. Posediačky krížom. Zo vzpaženia skrčiť upažmo dole, zatlačiť lopatky dozadu a dole. Zatlačíme do lakťov. Ruky v úrovni ramien, lakte tlačíme vzad. Pri vzpažení nádych, pri ohýbaní dole upažmo výdych (Posilnenie pletenca ramenného)
  6. Posediačky na stoličke. Pokrčiť vzpažmo, predlaktia dovnútra, ruky spojené dlaňami. Ťaháme dlaňami od seba a napíname prsné svaly. Poloha paží určuje napätie v rôznych miestach rebier (Posilnenie prsných svalov)
  7. Vzpor kľačmo. Ruky opreté o stoličku vo výške asi 30 cm. Zvoľna „vyhrbiť“ bedrovú chrbticu a opäť zvoľna prehnúť naspäť. Pri tomto cviku dbáme, aby sme precvičovali prevažne dolnú oblasť chrbtice (Uvoľnenie bedier)
  8. Vzpor kľačmo. Ruky opreté o stoličku (ako obr. 7). Otáčať trup a striedavo upažovať pravú, ľavú ruku (Rotačné pretiahnutie bedrovej chrbtice)
  9. Vzpor kľačmo. Ruky opreté o stoličku. Úklony na bok v oblasti bedrovej chrbtice, pohyb nohou proti hlave. (Uvoľnenie a pretiahnutie v oblasti bedrovej chrbtice)
  10. Vzpor kľačmo. Zvoľna vyhrbiť bedrovú chrbticu, zvoľna prehnúť. Dôležitý je tiež pohyb hlavou: pri prehnutí ide hlava hore (Uvoľnenie a pretiahnutie v oblasti hrudnej a hornej časti bedrovej chrbtice)
  11. Vzpor kľačmo. Otáčať trup a striedavo upažovať pravú a ľavú ruku (Pretiahnutie do otočenia v oblasti hrudnej a hornej časti bedrovej chrbtice)
  12. Vzpor kľačmo. Úklony (na bok), pohyb nohou proti hlave (Pretiahnutie do otočenia v oblasti dolnej časti hrudnej a hornej časti bedrovej chrbtice)
  13. Podpor kľačmo na predlaktí. Striedavé vyhrbenie a pretiahnutie hornej časti hrudnej chrbtice. Pohyb hlavy je tiež dôležitý, pozrite sa na obr. 10 (Uvoľnenie a pretiahnutie v oblasti hornej časti hrudnej chrbtice)
  14. Podpor kľačmo na predlaktí. Otáčať trup a striedavo upažovať pravú a ľavú ruku (Pretiahnutie a otočenie v oblasti hornej časti hrudnej chrbtice)
  15. Podpor kľačmo na predlaktí. Úklony (na bok) v oblasti hornej časti hrudnej chrbtice, pohyb nohou proti hlave (Pretiahnutie v oblasti hornej časti hrudnej chrbtice)
  16. Ľah na chrbte skrčmo prednožmo. Rukami pridržiavame kolená. Pritiahnuť kolená k hrudníku, hlavu a hrudník nezdvíhať. Potom stiahnuť zadok a tlačiť kolená do dlaní (Uvoľnenie bedier a krížovej chrbtice)
  17. Ľah na chrbte. Vzpažiť, vyťahujeme trup do diaľky (paže a nohy opačným smerom) tak, že sa snažíme vyrovnať všetky zakrivenia chrbtice (Uvoľnenie oblasti celej chrbtice)
  18. Ľah na chrbte. Striedavo kladieme kolená v ose bedier vpravo a vľavo (Uvoľnenie v oblasti krížov)
  19. Ľah na ľavom boku. Unožovať pravú nohu. Striedať ľah na pravom a ľavom boku (Uvoľnenie väzov medzi pravou a ľavou krížovou kosťou)
  20. Ľah na bruchu. Ľavú dolnú končatinu pokrčiť, panvu pritlačiť k podložke. Ľavé koleno pritiahnuť čo najviac hore, prípadne pritiahnuť rukou. Striedame ohýbanie únožmo ľavú a pravú nohu (Uvoľnenie v oblasti krížov, pretiahnutie svalov pozdĺž chrbtice, pretiahnutie priťahovačov stehien)
  21. Vzpor kľačmo. Zanožiť ľavú nohu, pritiahnuť do diaľky a vydržte asi 6 sekúnd. Hlavu nezdvíhame, je v polohe predĺženia trupu (Posilnenie v oblasti bedrovej chrbtice a sadacích svalov)
  22. Ľah na chrbte. Prednožiť, nohami kmitáme hore a dole v rozsahu 15 stupňov počas asi 10 sekúnd. V druhej fáze nasleduje ľah skrčmo, dvakrát hlboký nádych a výdych (Posilnenie brušných svalov)

 

Naučte sa cvičiť správne a tým aj efektívnejšie pomocou DVD Ľudmily Mojžíšovej v našom e-shope.

Prevzaté z časopisu Pohyb je život vydávaného Českou asociáciou Šport pre všetkých.