Využite akciu testovania plodnosti s -15% zľavou

ČO SI ZISTIŤ PRED TÝM, AKO OTEHOTNÍTE?

Plánujete dieťatko? Prejdite si nasledujúci kontrolný zoznam, ktorým by ste sa mali riadiť:

Domov:

  • Pohovorte si o všetkom s partnerom, uistite sa, že vy a váš partner ste rovnako naladeníistku
  • Odstráňte z domu všetky chemikálie, ktoré majú značný vplyv na plodnosť
  • Skontrolujte svoju poistku, zvážte prípadné pripoistenie
  • Naplánujte si rozpočet na dieťa

Tehotenstvo je zložitý proces a môže nastať len za týchto podmienok..

  • Kvalitné zrelé vajíčko
  • Spermie v dostatočnom množstve a kvalite, vajcovodmi sa dostanú k vajíčku
  • Spermia musí oplodniť vajíčko
  • Oplodnené vajíčko sa musí ukotviť v maternici a začne rásť

Preto pred plánovaným tehotenstvom odporúčame zdravo jesť a stravu doplniť vitamínmi, špeciálne vyvinutými tak, aby pôsobili na kvalitu vajíčka ženy, a vitamíny pre mužov pre kvalitný spermiogram. Odporúčame užívať tieto vitamíny minimálne 3 mesiace pred plánovaným tehotenstvom.

Ďalej odporúčame cvičenie podľa Metódy Ľudmily Mojžíšovej, cviky, ktoré prirodzenou cestou ovplyvnia pravdepodobnosť počatia. 

Ďalšie rady:

Zvýšte prísun kyseliny listovej (obsiahnutá vo vitamínoch pre ženy pred plánovaným tehotenstvom).

Tú užívajte po celý čas pokusov o otehotnenie a pokračujte ešte 3 mesiace, počas prvého trimestra.

Jedzte dostatok ovocia a zeleniny

Dopĺňajte vápnik

Uvádza sa, že denná dávka vápnika by mala činiť 800 – 1000 mg denne, u dojčiacich žien ešte asi o 500 mg viac. Nedostatočný príjem vápnika môže viesť k osteoporóze. Najdôležitejší zdroj vápnika predstavuje listová zelenina, orechy, ovsené vločky.

Pitný režim

Dodržiavajte pitný režim. V tehotenstve sa zvyšujú nároky na príjem tekutín, nezanedbávajte teda pitný režim ani v prípravnej fáze.

Vyhýbajte sa zápche

Urobte všetko pre to, aby ste netrpela zápchou. Zápcha by sa vám totiž v tehotenstve ešte zhoršila. Jednoznačne pravidelnej stolici prispieva pitný režim, konzumácia dužinatého ovocia, min. 4 kusov zeleniny denne a celozrnného pečiva.

Športujte

Pohyblivé telo s vysokým podielom svalovej hmoty znáša tehotenstvo lepšie a rýchlejšie sa vracia k pôvodným proporciám. Niektoré športy (plávanie, rotoped, spinning, pilates) môžete naďalej provozovať aj prvé dva trimestre a tým obmedziť vznik tukových vankúšikov a zápchy. Organizmus ale musí byť na pohyb navyknutý už pred otehotnením. Cvičte podľa metódy L. Mojžíšovej. Rozhýbete pohlavne dôležité orgány, dôjde k ich prekrveniu, oživeniu, mobilizujete si správne držanie tela a tým aj správnu polohu maternice.

Fajčenie

Fajčenie môže negatívne ovplyvniť plodnosť a spermie. Fajčenie v tehotenstve môže viesť k potratu, narodeniu mŕtveho plodu alebo predčasnému pôrodu.

Zvládanie stresu

Snažte sa nájsť spôsob, ako znížiť stres vo vašom živote. Možno skúste jogu, plávanie, kúpte si niečo pekné, urovnajte rodinné vzťahy a myslite pozitívne. Veľa sa smejte, smiech má vplyv na šťastný duševný stav. Pokúste sa vytvoriť prostredie pre zábavný sex, z milovania sa nesmie stať povinnosť za účelom otehotnenia.

Nemyslite stále na to, prečo sa vám nedarí otehotnieť. Skúste autosugesciu, kde si stále budete opakovať, že nie je žiaden problém s otehotnením.

Hmotnosť

Je dôležité nemať veľkú nadváhu. Zdravá hmotnosť je dôležitým krokom v čase počatia. Veľká nadváha znižuje plodnosť. Pozrite sa na vyváženú stravu s množstvom obilia, ovocia, zeleniny a malé množstvo organického mäsa a rýb, možno vyhľadajte radu odborníka.

Konzumácia alkoholu

Neodporúča sa pitie alkoholu pred ani počas tehotenstva. Konzumácia alkoholu môže zvýšiť riziko potratu a abnormality plodu. Alkohol môže mať taktiež vplyv na kvalitu zdravých spermií, takže aj pre muža je vhodné alkohol obmedziť.

Lieky

Poraďte sa s vašim praktickým lekárom alebo špecialistom, či prípadné lieky, ktoré užívate, nemajú negatívny vplyv na plodnosť. Je tiež dôležité, či voľne predajné lieky, ktoré užívate vy a váš partner, nemôžu mať vplyv na plodnosť a počet spermií.