Kotvičník zemný je úžasná bylinka preslávená svojimi blahodarnými účinkami. Ako sa stará o mužskú aj ženskú plodnosť a ako prospieva nášmu zdraviu? Práve na to sa teraz pozrieme.
Kotvičník zemný (známy tiež ako Tribulus terrestris) je jednoročná listnatá rastlinka so žltými kvetmi z čeľade kacibovitých, ktorá dorastá až 60 cm. Má podlhovasté, kopijovité a stopkaté listy. Najviac sa mu darí najmä na suchých a nehostinných miestach, ako sú piesky, stepi či polopúšte. Kotvičník zemný rastie na mnohých miestach, ale len v niektorých krajinách je naozaj považovaný za poklad prírody. Zatiaľ, čo v Japonsku, Číne, Ázii, Afrike, Amerike aj Európe je uznávaný pre svoje účinky, v južnej časti Austrálie k nemu pristupujú skôr ako k burine.Koreň aj plody boli používané predovšetkým v tradičnej čínskej medicíne a tiež indickej ajurvéde. Najmä v čínskej medicíne sú prínosy kotvičníka využívané už viac ako 400 rokov.
Z kotvičníka sa spracováva predovšetkým vňať, ale liečivé účinky má celá rastlina, vrátane ich plodov, semienok aj koreňov. Táto bylina je často využívaná v lekárstve predovšetkým pre svoje účinky na hormonálnu aktivitu a pohlavné orgány. Kotvičník zemný totiž pozitívne ovplyvňuje plodnosť u žien aj mužov. Dá sa užívať buď vo forme bylinného sirupu, čaju alebo tinktúry.
Kotvičník zemný je majstrom ľudových názvov
Kotvičník zemný má okrem odbornej terminológie tiež rad prezývok, ktoré vyplývajú z jeho vzhľadu. Kotvičník zemný je tiež známy ako kozia hlava, diablov tŕň alebo aj diabolské riasy, čo je práve preto, že sa malé plody kotvičníka pýšia dvoma ostňami po stranách. V ajurvéde je potom kotvičník zemný známy ako gokshura, čiže kravské kopyto, čo je preto, že malé ostne často kravám uviazli v kopytách. Tiež latinský názov Tribulus odkazuje k „špicatej zbrani“, čo je o to viac prekvapujúce z dôvodu, že v Zaire a Tanzánii boli jeho trny využívané čoby súčasť zbraní. V Siddha medicíne je známy ako nerunjil či tamil, v kašmírčine ako mister kaend a v čínskej medicíne ako baijili či ciliji.
S čím pomáha kotvičník zemný?
Teraz sa pôjdeme pozrieť na to, aké blahodarné účinky má kotvičník zemný na ľudské telo aj myseľ.
- Má protizápalové účinky
- Pomáha zaisťovať rovnováhu tekutín
- Pôsobí močopúdne
- Vyššie dávky uľavujú od bolesti
- Zvyšuje a podporuje aktivitu imunitného systému
- Priaznivo pôsobí na psychiku, pôsobí antidepresívne
- Má protirakovinový účinok
- Stabilizuje a znižuje hladinu krvného cukru
- Znižuje hladinu cholesterolu v krvi
- Zlepšuje libido u žien aj mužov
- Podporuje tvorbu svalovej hmoty
- Má hypertenzné účinky, preto znižuje krvný tlak
- Podporuje metabolizmus živín
- Má pozitívny vplyv na činnosť nervovej sústavy a kardiovaskulárneho systému
Účinky kotvičníka na mužov
U mužov môžeme pri pravidelnom užívaní kotvičníka zaznamenať nárast tvorby testosterónu, čo má pozitívny dopad na ich plodnosť. Pomáha v dozrievaniu pohlavných buniek, zvyšuje kvalitu a počet spermií. Taktiež zvyšuje sexuálne libido a zvyšuje celkový fyzický stav.
- Podporuje tvorbu testosterónu
- Zlepšuje plodnosť
- Zvyšuje počet a kvalitu spermií
- Pozitívne ovplyvňuje libido
- Posilňuje fyzickú zdatnosť
- Je prírodným afrodiziakom
Účinky kotvičníka na ženy
U žien má kotvičník zemný pozitívne účinky na ovuláciu. Táto bylina pôsobí na hormonálnu aktivitu a pohlavné orgány ženy, čím dochádza k aktivite folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) a estradiolu. Užívaním kotvičníka zemného sa u žien zvyšujú šance na správne dozretie vajíčka a jeho včasné uvoľnenie, čo má dôležitý význam pre počatie bábätka. Ďalším, nemenej dôležitým účinkom, je vplyv kotvičníka na stabilizáciu hladiny pohlavných hormónov. Tiež je preukázané, že táto bylina potláča depresie, napätie, podráždenosť a zvyšuje sexuálnu túžbu.
- Priaznivo ovplyvňuje ovulačný cyklus aj tvorbu kvalitného vajíčka
- Podporuje správnu hormonálnu aktivitu
- Vyrovnáva hladiny pohlavných orgánov
- Zvyšuje nárast sexuálneho apetítu
- Zmierňuje negatívne klimakterické príznaky
Čo o kotvičníku zemnom napovedajú štúdie?
Štúdie o účinkoch kotvičníka sú naozaj zaujímavé. Jednou z nich je práve výška libida. Vedci zistili, že mužom, ktorí konzumovali 72 – 100 mg kotvičníka zemného denne počas dvoch mesiacov, sa zvýšila ich sexuálna túžba o 79 %. Tiež 67 % žien s veľmi nízkym libidom pociťovali vyššiu sexuálnu túžbu potom, čo počas troch mesiacov užívali 500 – 1000 mg kotvičníka zemného. Okrem toho sa u nich prejavovala aj väčšia miera vzrušenia a spokojnosť so sexuálnym životom.
Tribulus terrestris však bol testovaný nie len kvôli potenciálnym účinkom na sexuálne funkcie či testosterón, ale taktiež bol skúmaný aj v rámci podpory liečby diabetu 2. stupňa. Jedna štúdia skúmala účinky užívania 1000 mg Tribulus terrestris denne u 98 žien s diabetes 2. typu. Po troch mesiacoch došlo u žien užívajúcich tento doplnok k zníženiu hladiny cukru a cholesterolu v krvi a porovnaní s tými, ktoré užívali placebo.
ZDROJE:
https://www.healthline.com/nutrition/tribulus-terrestris#TOC_TITLE_HDR_3
https://www.manutea.cz/ukotvete-svou-vitalitu-i-vasen-x31472
https://natural-fertility-info.com/tribulus-fertility.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27255456/
http://europepmc.org/article/med/12583337
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19269683/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24559105/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26727646/