AKO NAJRÝCHLEJŠIE ZISTIŤ, ŽE STE TEHOTNÁ

Chcete sa dozvedieť, akým najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom môžete zistiť graviditu? Alebo nakoľko sú verohodné výsledky tehotenských testov a podľa čoho sa riadia? Viac o ich charakteristike a rozdeleniu v našom článku.

Testy zisťujúce tehotenstvo sú v dnešnej dobe veľmi známou a využívanou metódou, ako zistiť požehnaný stav. Ich hlavnou schopnosťou je odhaliť prítomnosť hormónu hCG, čiže humen choriogonadotropin, ktorý sa v krvi aj v moču zvýši po uhniezdeniu vajíčka v maternici. Uhniezdenie vajíčka nastane v prípade, že sa spermie stihnú počas 48 hodín dostať k vajíčku a oplodniť ho (životnosť vajíčka sa pohybuje v rozmedzí 12 až 24 hodín, po neúspešnom oplodnení vajíčko zaniká, tzn. už nejde oplodniť).

Existujú rôzne spôsoby, ako prísť na to, či u ženy tehotenstvo nastalo. My sa budeme najmä sústrediť na zistenie hormónu hCG z krvi a z moču.

Na podporu životaschopnosti spermií a vytvorenie akého priateľského prostredia pri ceste k vajíčku odporúčame vyskúšať špeciálne navrhnuté lubrikačné gély, ktoré zvyšujú šancu na počatie.

Rýchly tehotenský test z moču

Známou formou sú jednorazové a celkom rýchle testy z moču, pomocou ktorých môžete zistiť prítomnosť hormónu hCG. My ponúkame spoľahlivé a ľahko použiteľné jednorazové testy SeeNow. Jedná sa o papierové testy v tvare úzkeho prúžku, ktorý ponoríte do moču a oni odhalia prítomnosť hCG hormónu. Je štatisticky dokázané, že všetky testy tohto typu merajú s presnosťou 90 – 99%. Test je z dôvodu miernej chybovosti nutné robiť opakovane a tehotenstvo tak overiť 2 – 3 papierovými testmi. Testovanie musí prebiehať vždy ráno, kedy je moč čerstvá a počas noci sa v nej potrebný hormón nahromadil v dostatočnej miere. Tehotenský test z moču je možné urobiť najskôr dva až tri týždne od pravdepodobného oplodnenia. V tu dobu býva hladina hormónu optimálna pre presnosť merania. Testovanie skôr by ukázalo negatívny výsledok. Sprvu máte hladinu hCG nižšiu (okolo 10 – 30 IU/ml), zvyšuje sa tým viac, čím je dlhší čas od dňa oplodnenia. Svojho vrcholu dosahuje v období ôsmeho až desiateho týždňa tehotenstva. To má za následok častú a mnohokrát nevyhnutnú nevoľnosť, ktorá nastávajúce mamičky môže trápiť aj niekoľko mesiacov. To je však individuálne, lebo každá žena vníma nával hormónov inak.

Test môže ukázať:

  • Pozitívny výsledok – na testu sa objavia dve čiarky (kontrolná aj testovacia), áno, ste teda tehotná
  • Negatívny výsledok – na testu je len jedna čiarka (kontrolná), nie ste tehotná alebo sa testujete príliš skoro, preto to skúste o niekoľko týždňov znova
  • Neplatný výsledok – na testu sa aj po niekoľkých minútach neobjaví kontrolná ani testovacia čiarka, môže to znamenať, že tehotná nie ste alebo si test robíte skoro

 vysledky-tehotenskeho-testu-300x300

Spoľahlivé krvné testy

Pokiaľ nechcete čakať na zistenie svojho tehotenstva niekoľko týždňov, ale chcete poznať váš stav počas niekoľkých dní (už 8. deň po počatí), je pre vás ideálne zistiť tehotenstvo pomocou tehotenských krvných testov ZAP od firmy Innova Pharma. Testovanie sa dá urobiť kedykoľvek počas dňa (nie len ráno, ako je tomu u papierových testov z moču) a navyše dostanete výsledok s presnosťou a spoľahlivosťou až 99%.

Výhoda týchto tehotenských krvných testov je v tom, že sú o veľa citlivejšie na obsah hCG hormónu, ktorý je v krvi obsiahnutý už 7. - 8. deň po počatí (v moču je hormón prítomný v detekovateľnom množsvte až po niekoľkých týždňoch). Aj to je jeden z dôvodov, prečo je tehotenský krvný test odporúčaný lekármi. V dnešnej dobe ho používajú gynekológovia po celej Českej republike, lebo vďaka tomuto testu dokážu u pacientky odhaliť tehotenstvo počas 15 minút a nemusia čakať 24 hodín na výsledky z laboratória.

Čo robiť, keď zistíte, že ste tehotná?

Nie je potreba sa zbytočne stresovať ohľadom okamžitej návštevy lekára, lebo tehotenstvo nie je choroba. Stačí lekárovi zavolať, konzultovať situáciu a dohovoriť termín návštevy. Tú väčšinou gynekológ stanoví na 7. alebo 8. týždeň tehotenstva. V tomto období totiž lekár už dokáže zistiť stav plodu, jeho vývoj a prípadné problémy.

Niečo iného je, pokiaľ ženu už v ranom tehotenstve sprevádzajú komplikácie ako krvácanie, špinenie alebo silné bolesti brucha. V tom prípade je nutná urgentná ambulantná prehliadka lekárom.

V období tehotenstva aj po pôrode je veľmi dobré dbať na vyvážený pomer všetkých potrebných látok, ktoré prispievajú ku správnemu vývoju plodu a fyzickému aj psychickému zdraviu mamičky. Sekciu s vitamínmi pre tehotné nájdete tu.