Oddialenie menštruácie o pár dní prináša svoje výhody, avšak nie je celkom bez rizika.
Chystáte sa na dovolenku a menštruačný kalendár vám hlási, že práve v týchto dňoch očakávate svoje dni? Je nepochybné, že každú dovolenku si chceme naplno užiť, bez toho, aby sme museli riešiť svoju periódu. Občas sa preto skrátka neobídeme bez hormonálnych tabletiek, ktoré sú určené na oddialenie menštruácie. Hoci nás potešia príjemne strávenou dovolenkou bez menštruačného krvácania, môžu priniesť aj rad vedľajších účinkov.
Ako oddialiť menštruáciu? S antikoncepciou je to iné ako bez nej
Hlavnou otázkou, ktorá je pri posunutí menštruácie dôležitá, je, či užívate hormonálnu antikoncepciu alebo nie. Pokiaľ žiadnu antikoncepciu neberiete, je možné oddialenie menštruácie len pomocou hormonálnych tabletiek (najčastejšie Norethistron či Orgametril), ktoré vám predpíše váš gynekológ. Tablety sa spravidla užívajú päť dní pred očakávaným termínom menštruácie, pri čom presné dávkovanie stanoví vždy lekár. Po vysadení sa menštruačné krvácanie dostaví počas troch dní.
V prípade, že užívate monofázickú hormonálnu antikoncepciu (21 dní beriete tabletky, 7 dní ste bez tabletiek), jednoducho vynecháte sedemdennú pauzu a budete pokračovať v ďalšom platíčku. Telo tak bude stále pod vplyvom hormónov a menštruácia sa nedostaví. Spustí sa až v okamihu, kedy zahájite sedemdennú pauzu. Nejedná sa však o klasické oddialenie menštruácie, ale o posunutie pseudomenštruačného krvácania. Iné je to v prípade trojfázovej antikoncepcie, ktorá má v priebehu cyklu iné zloženie, preto ju nie je možné užívať v kuse po sebe. Vždy je preto najlepšie konzultovať oddialenie menštruácie u trojfázickej antikoncepcie s ošetrujúcim lekárom.
Zaberajú na posunutie cyklu prírodní pomocníci?
Veľa žien sa v rámci oddialenia menštruácie zameriava na silu prírody, hoci gynekológovia sú voči takému postupu pomerne skeptickí. Už naše staré mamy odporúčali pre posunutie menštruácie odvar z alchemilky či mesiačika, rovnako tak popíjanie citrónovej šťavy pár dní pred menštruáciou. Hoci si niektoré ženy niečo také nemôžu vynachváliť, je nutné podotknúť, že nie u každého sa podobné účinky skutočne dostavia.
Čo môže spôsobiť oddialenie menštruácie?
Je zrejmé, že akýkoľvek zásah do prirodzeného menštruačného cyklu môže spôsobiť problémy. Každá žena na oddialenie menštruácie reaguje inak. Zatiaľ, čo niektorým nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, iné sa už v samotnom priebehu s bolesťami v oblasti panvového dna, pocitom nafúknutia, nervozitou a príznakmi, ktoré sú typické pre premenštruačný syndróm. Nie je nezvyčajné, že sa ťažkosti dostavia až po vysadení hormonálnych preparátov. Zaskočiť potom môžu najmä ženy, ktoré túžia po bábätku. Vplyvom oddialenia menštruácie môže dôjsť k celkovému rozladeniu hormonálnej rovnováhy, najmä u citlivejších žien. To sa následne prejaví poruchou menštruačného cyklu, objaviť sa môžu aj problémy s ovuláciou. Nestabilita hormonálneho systému sa v priebehu nasledujúcich cyklov väčšinou sama vyrovná, napriek tomu nie je na škodu dopriať svojmu telu regeneráciu, ktorú si po náročnom období rozhodne zaslúžite.
ZDROJ:
http://wellspringsurgerybristol.nhs.uk/wp-content/uploads/2016/01/Delaying-Menstruation.pdf
https://www.cosmopolitan.com/uk/body/health/a9983922/how-to-delay-period/
https://www.netdoctor.co.uk/ask-the-expert/sex-faqs/a27737/delay-period-with-norethisterone/