Využite akciu testovania plodnosti s -15% zľavou

PREČO JE DÔLEŽITÉ POZNAŤ SVOJU OVULÁCIU? VIETE, AKO JU ZISTÍTE?

Pre úspešné otehotnenie je rozhodujúci váš ovulačný cyklus, kedy dochádza k uvoľneniu vajíčka a je najvyššia šanca na počatie.

Bežný menštruačný cyklus spravidla máva dĺžku 28 dní, pri čom je rozdelený do štyroch zásadných fáz:

1. Fáza – Menštruácia

Prirodzená menštruácia trvá najčastejšie 2 – 7 dní. Počas týchto dní dochádza ku stratám krvi vrátane endometria, ktoré spoločne môžu dosiahnuť objemu 50 až 80 ml. Telo v tú chvíľu produkuje niekoľko hormónov a tiež enzýmov, ako napríklad plazmín, ktorý zabraňuje zrážaniu menštruačnej krvi. Spoločnými silami sa snažia o to, aby sa maternica starostlivo očistila a bola nasledujúci cyklus pripravená na prípadné otehotnenie.

2. Fáza – Folikulárna fáza

Po menštruácii preberá slovo FSH, čo je hormón stimulujúci folikul (produkovaný bunkami hypofýzyň), vďaka ktorému začne vo vaječníku rásť niekoľko mieškov spolu s vajíčkami. Ich obaly produkujú dôležité estrogény, najmä estradiol. Vďaka jeho pôsobeniu sa vo vajíčku vyvinie kvalitné a oplodnenia schopné vajíčko, ktoré čaká na tretiu fázu cyklu – ovuláciu.

3. Fáza – Ovulácia

Keď je vajíčko úplne vyvinuté, začne telo produkovať dostatok estradiolu, vďaka ktorému dôjde k uvoľňovaniu luteinizačného hormónu. V ten okamih sa spúšťa ovulácia, ktorá zvyčajne prebieha 12. - 14. deň cyklu a zvyčajne trvá 48 hodín. Vajíčko potom putuje vajcovodom do maternice, kde vyčkáva na oplodnenie. Ovulácia býva často sprevádzaná ovulačnými bolesťami. Typické sú najmä zmeny na metrnicovom čípku a tiež cervikálnom hlienu, ktorý spermiám uľahčuje cestu k vajíčku.

Čo sú to plodné dni?

Plodné dni sú dni, kedy je žena najplodnejšia. Jedná sa o 1 – 2 dni pred ovuláciou a v deň ovulácie. Plodné dni môžu trvať až 5 dní, lebo životaschopnosť spermií je 3 – 5 dní. V tomto čase môže spermia oplodniť vajíčko, odporúča sa mať v tomto čase pravidelný pohlavný styk. Svoje plodné dni si môžete vypočítať s pomocou našej ovulačnej kalkulačky.

4. Fáza – Luteálna fáza

Medzi ovuláciou a menštruáciou sa nachádza posledné obdobie – luteálna fáza, ktorá zakončuje menštruačný cyklus. Tá spravidla netrvá dlhšie ako 16 dní. V tomto okamihu dochádza k dramatickému poklesu estrogénu a naopak prudkému nárastu hladiny progesterónu, ktorý je produkovaný žltým telieskom, ktoré vzniká po prasknutiu folikulu. Ten je dôležitý aj v prípade raného tehotenstva a drží nad oplodneným vajíčkom ochrannú ruku. Vysoká hladina progesterónu zvyšuje telesnú teplotu, preto môžeme v tomto čase poznať ovuláciu vďaka vyššej bazálnej teplote. Progesterón tiež stojí za rastom maternicovej sliznice, kde je vajíčko nachystané na oplodnenie. Pokiaľ k nemu nedôjde, po konci luteálnej fázy vajíčko zaniká, bazálna teplota spolu s hladinou progesterónu klesne a dochádza k menštruácii.

Kedy a ako začať testovať svoju ovuláciu?

Odporúčame strážiť svoje plodné dni a ovuláciu pomocou ovulačných testov. Ponúkame ovulačné testy, ktoré detekujú LH hormón z moču, tak aj ovulačné mikroskopy.

2+1 zdarma ovulacni testy

V prvom rade určite dĺžku vášho menštruačného cyklu. Dĺžka vášho menštruačného cyklu je počet dní od prvého dňa menštruácie (menštruačného krvácania) do posledného dňa pred začiatkom ďalšej menštruácie. Podľa posledných mesiacov (podľa vášho menštruačného kalendára) vyhodnoťte, aká je vaša zvyčajná dĺžka cyklu.

V obrázku č. 1 zakrúžkujte v prvom stĺpci (Menštruačný cyklus) svoju zvyčajnú dĺžku vášho menštruačného cyklu. Následne zakrúžkujte v stĺpci č. 2 (Začiatok testovania) číslo, ktoré sa nachádza priamo vedľa zakrúžkovaného čísla v stĺpci 1. Číslo v stĺpci 2 (Začiatok testovania) znázorňuje, koľký deň cyklu je vhodný čas na testovanie 

Menštruačný cyklus

Začiatok testovania

21 – 22 dní

6. deň

23 – 24 dní

7. deň

25 dní

8. deň

26 dní

9. deň

27 dní

10. deň

28 dní

11. deň

29 dní

12. deň

30 dní

13. deň

31 dní

14. deň

32 dní

15. deň

33 dní

16. deň

34 dní

17. deň

35 dní

18. deň

36 dní

19. deň

37 dní

20. deň

38 dní

21. deň

„Napríklad priemerná dĺžka cyklu je 35 dní, posledný deň menštruácie bol napríklad 29. 12. Podľa obrázku č. 1 a č. 2 by sme mali začať testovanie 18. deň cyklu, odpočítanie dní začíname teda od 30. 12., čo odpovedá testovaniu približne 17. - 18. deň cyklu, tj. 15. - 16. 1. - toto obdobie sa dá považovať za predpokladaný čas ovulácie.

Pokiaľ je menštruačný cyklus kratší než 21 dní alebo dlhší než 38 dní, odporúčame navštíviť vášho ošetrujúceho lekára. Kalendár je len orientačný, je treba mať na pamäti, že každý menštruačný cyklus je individuálny.