Nárast hmotnosti pri umelom oplodneniu býva veľkým strašiakom žien. Čo je jeho príčinou?
Dlhodobá a neúspešná snaha o bábätko dosť často privádza páry na myšlienku umelého oplodnenia, ktoré spravidla býva spojené s neistotou, radom otázok aj nepríjemných pocitov. Hoci je celý proces umelého počatia zložitý pre oboch partnerov, najväčšia ťarcha leží najmä na bedrách ženy, ktorá okrem častých vyšetrení musí podstupovať hormonálnu liečbu v rámci prípravy a stimuláciu vaječníkov pred umelým oplodnením. A práve užívanie hormónov býva spojené s vedľajšími účinkami, mimo iné tiež s nárastom hmotnosti, ktorého sa rad žien obáva. Prečo k zvyšovaniu telesnej váhy môže dochádzať a čo v takom prípade robiť?
Nárast hmotnosti pri umelom oplodneniu nie je samozrejmosťou
Nech už vám o tom rozprávala kamarátka alebo ste sa o tom dočítali v niektorých diskusiách, isto vám neuniklo, že v súvislosti s umelým oplodnením veľa žien rieši väčšie či menšie výkyvy hmotnosti. Ženy sa tak boja nie len samotného priberania, ale tiež toho, že aj mierna nadváha môže znamenať nižšie šance na počatie bábätka. Začarovaný kruh, poviete si. Celá problematika je ale o niečo komplikovanejšia. Už teraz vás však môžeme upokojiť, že vo väčšine prípadov sa nejedná o klasický nárast hmotnosti v podobe naberania tukov. Tiež to neznamená, že v rámci IVF začnete automaticky priberať na váhe. Každá žena je iná a taktiež telo reaguje odlišne. Nie je to teda samozrejmosť, ale potenciálne riziko vedľajších účinkov v rámci hormonálnej terapie, o ktorom je dobré vedieť. Častejšie sa ale jedná len o prechodný stav, ktorý po krátkom čase a ukončeniu liečby prirodzene vymizne.
Prečo dochádza k nárastu hmotnosti?
Faktorov, ktoré posunú ručičku na vašej váhe o kúsok vyššie, je hneď niekoľko, pričom najčastejšie sa ženy s nárastom hmotnosti stretávajú v dôsledku zadržovania vody v tele. Spravidla sa zvýšenie telesnej váhy prejaví pri liečebných cykloch, väčšie predispozície majú zvyčajne ženy s miernou aj väčšou nadváhou, taktiež pacientky, ktoré sa liečia so syndrómom polycistckých ovárií. Samotných príčin ale môže byť celý rad, poďme si ich preto rozkľúčovať.
Hormón stimulujúci plodnosť
Špecialisti na umelé oplodnenie došli k záveru, že folikuly stimulujúci hormón (FSH) spôsobuje nadúvanie a tiež priberanie na váhe. FSH totiž dramaticky zvyšuje hladinu estrogénu, ktorého vedľajším účinkom bývajú nie len výkyvy nálad, ale aj fyzické zmeny. Často vplyvom neho dochádza tiež na zväčšenie vaječníkov, ktoré môžu spôsobiť, že brušná oblasť bude pôsobiť o niečo objemnejšie.
Vedľajšie účinky liekov pre stimuláciu IVF
Veľkú úlohu hrajú tiež vedľajšie účinky liekov, ktoré sa používajú počas prípravy na IUI aj IVF. Tie majú za úlohu zvyšovať ženský hormón estrogén, ktorý mimo iné spôsobuje zadržovanie vody v tele a nadúvanie, čo sa podpíše aj na váhových výkyvoch. Napokon taký účinok má na ženy aj v neskorej polovici menštruačného cyklu, kedy cítime zvláštnu ťarchu v celom tele. Tento účinok sa ale nohonásobne zvyšuje v rámci cyklov IVF v dôsledku zvyšovania počtov folikulov. Akonáhle ale jeho hladina klesne, zníži sa aj množstvo zadržanej vody a váha sa prirodzene stabilizuje. Inými slovami, jedná sa len o prechodný nárast hmotnosti, ktorý sa nemusí vyskytovať u všetkých žien. Samotné lieky teda za nárast hmotnosti nemôžu, všetko je totiž otázkou určitých hormonálnych reakcií a možných vedľajších účinkov.
Ovariálny hyperstimulačný syndróm
Väčšie nárasty hmotnosti môžu byť spojené tiež s ovariálnym hyperstimulačným syndrómom, čo je pomerne vážny stav, ktorý sa prejavuje opuchnutými a bolestivými vaječníkmi, problémami so žalúdkom, ale aj s veľkým a rýchlym zvýšením hmotnosti. Pokiaľ sa také prejavy naďalej objavujú, bezodkladne sa spojte so svojim lekárom.
Iné príčiny spôsobujúce nárast hmotnosti
Nárast hmotnosti pri umelom oplodneniu dosť často býva spojený s iným postojom k životnému štýlu. Snáď každý špecialista odporúča žene predovšetkým pokoj na lôžku, viac odpočinku a menej stresu. Z rôznych štatistík preto vyplýva, že ženy sa v rámci prípravy na IVF majú viac tendenciu šetriť, dopriať si v jedle a minimalizovať pohybové aktivity z dôvodu opatrnosti. Iné stravovacie návyky a tiež obmedzenie pohybu preto často vedie k nárastu hmotnosti, nie však v dôsledku liečby IVF, ale vplyvom zmeny doterajších životných zvyklostí.
Miesto rafinovaného cukru môžete využiť prírodné sladidlo STEVIOLA, ktoré je vhodné aj vtedy, keď si starostlivo strážite svoj jedálniček.
Aký veľký nárast hmotnosti je normálny?
Každá žena má skúsenosti s priberaním v rámci IVF odlišné. Zatiaľ, čo niektoré ženy vôbec nepriberú, iné naberú len pár kíl, po ktorých za krátky čas nie je vidu ani slychu. Ďalšie ženy majú nárast hmotnosti o niečo väčší a majú problémy s ich zhadzovaním. Zvyčajne ženy pred prenosom embrya naberajú okolo troch kíl, výnimkou však nie je ani pätnásť kíl, čo už je ale naozaj desivé číslo, ktoré je nutné riešiť so špecialistom.
Ako si poradiť s nárastom hmotnosti pri IVF?
Hoci niektoré ženy majú tendencie pustiť sa pri prvom priberaniu do prísnych diét, pamätajte na to, že sa zrovna nachádzate v citlivom obdobiu, kedy podobné diéty nie sú úplne na mieste. Potrebujete mať dostatok síl, ale cítiť sa dobre aj po psychickej a fyzickej stránke. V tomto prípade je vôbec najlepšie ísť na to sleským rozumom – jesť, čo mám rada, ale v menšom množstve, snažiť sa hľadať zdravšie alternatívy a usilovať o vyvážený jedálniček plný ovocia, zeleniny, chudécho mäsa a mliečnych výrobkov. Vyvarujte sa toho, aby ste stres zajedali tučným a sladkým jedlom, čo býva častým nešvárom žien pri procese IVF. Buďte v kľude, nestresujte sa a pokiaľ to kilo navyše na váhe objavíte alebo máte chuť dopriať si po čase malý koláčik, svet sa predsa nezrúti. A čo sa pohybu týka, vôbec najlepšia je v takom prípade joga, ktorá je balzamom nie len pre telo, ale aj dušu. Už len to je skvelou prevenciou a zároveň tiež možnosťou, ako korigovať nárast hmotnosti pri umelom oplodneniu.
ZDROJE:
Does fertility treatment lead to weight gain? | Parenting News,The Indian Express