Porciované čaje ADIEL za 4,39 €. Využite silu byliniek.

ENDOMETRIÓZA: ČO VÁS ČAKÁ, KEĎ SA VO VAŠOM ŽIVOTE OBJAVÍ?

Endometrióza dokáže ženy v reprodukčnom veku veľmi potrápiť. Ako sa prejavuje a čo vôbec spôsobuje?

Reprodukčný systém každej ženy je fascinujúci svojou jedinečnou funkciou. Celá panvová oblasť sa skladá z niekoľkých dôležitých orgánov, ktoré sú medzi sebou prepojené a na ktorých činnosť pôsobia nie len hormóny, ale aj veľa ďalších vplyvov. Niet pochýb o tom, že práve ženský reprodukčný systém je veľmi zložitý, bohužiaľ tiež náchylný na rad ochorení, ktoré znepríjemňujú život sprievodnými príznakmi, ale treba aj tým, že komplikujú snahu o počatie bábätka. Jednou takou chorobou je endometrióza, ktorá dokáže ženám pripraviť veľmi krušné chvíle.

Čo je endometrióza?

Endometrióza, ktorá postihuje približne 5 – 10% žien v produktívnom veku, je častým, bolestivým a tiež chronickým ochorením, pri ktorom sa bunky endometria (sliznice maternicovej výstielky) vyskytujú vo vaječníkoch, črevách, nezriedka tiež mimo dutinu brušnú. Za bežných okolností dochádza u zdravých žien v priebehu mesačného cyklu k nárastu maternicovej sliznice, ktorá sa pri neúspešnom počatí odlúči za pomoci menštruačného krvácania. V prípade endometriózy, ktorá uviazla mimo maternicovú sliznicu, je podobný priebeh úplne nemožný. Niet totiž cesty, ktorou by sa mohla z tela vylúčiť. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že v prípade takých nálezov sa s nesprávne umiestnenými bunkami nič nedeje, je tomu presne naopak. Endometrium uložené kdekoľvek v tele totiž reaguje na zmeny v hladinách pohlavných hormónov. V čase menštruácie preto dochádza v ložiskách endometriózy k rastu buniek, ku krvácaniu a v neposlednom rade aj k rozvoji zápalu, tvorbe jaziev či adhézií. Endometrióza však môže mať u každej ženy úplne iný priebeh, a to v závislosti od rozsahu a umiestnenia jednotlivých ložisiek.

2

Čo spôsobuje endometriózu?

Hoci s endometriózou bojuje rad žien, doteraz nie je úplne zrejmé, čo ju vlastne spôsobuje. Žiadna z teórií totiž dodnes nebola vedecky preukázaná. Poďme sa však pozrieť na najčastejšie domnienky. 

  • Odborníci sa domnievajú, že jednou z príčin môže byť tzv. retrográdna (čiže spätná) menštruácia, teda stav, kedy menštruačná krv neodchádza skrz pošvu, ale nateká do panvovej dutiny a odtiaľ putuje do oblasti brucha.
  • Ďalšou teóriou je myšlienka, že niektoré hormóny môžu prispievať k tvorbe buniek, ktoré sa následne usadzujú mimo maternicu. Svojou podobou potom môžu byť veľmi podobné bunkám, ktoré vystielajú vnútrajšok maternice.
  • Niektorí odborníci nevylučujú ani stav, kedy sa niektoré oblasti v dutine brušnej premenia na endometriálne tkanivá. To sa môže stať, lebo bunky v bruchu rastú z embryonálnych buniek, ktoré môžu meniť tvar a pôsobiť ako endometriálne bunky.
  • Vedci tiež pracujú s alternatívou, že endometriálne bunky môžu byť transportované z maternice prostredníctvom lymfatického systému.
  • Za rozvoj endometriózy môže podľa niektorých odborníkov tiež vada genetiky, rovnako ako toxíny v životnom prostredí.
  • Posledné tvrdenie pracuje s myšlienkou, že endometrióza má svoj počiatok už vo fetálnom období, kedy dochádza k nesprávnemu umiestneniu bunkových tkanív, ktoré následne začnú reagovať na hormóny v pubertálnom období.

Rozokové faktory endometriózy

Hoci nie je úplne známe, čo endometriózu spôsobuje, existuje rad okolitých faktorov, ktoré sa môžu podieľať na jej výskyte. Medzi nich patrí najmä rodinná, tehotenská aj menštruačná anamnéza, rovnako ako vek. Zo štatistík vyplýva, že väčšie sklony k rozvoji endometriózy majú spravidla ženy vo veku 30 – 40 rokov, ktoré ešte nerodili. Veľkú úlohu hrá tiež história menštruačného cyklu, pri čom vyššiu mieru rizika majú ženy, ktoré začali menštruovať o veľa skôr, trpia na kratšie cykly a väčšiu intenzitu krvácania.

Ako sa endometrióza prejavuje?

Zatiaľ, čo niektoré ženy môžu endometriózu prežívať bezpríznakovo, väčšina žien jej prítomnosť doslova pretrpí. Medzi najčastejšie symptómy patrí najmä:

Bolestivá a atypická menštruácia – zvyčajným príznakom je predovšetkým bolestivá menštruácia. Ženy si v takom období sťažujú prevažne na veľkú bolesť v oblasti celej panvy a bedier, ktorá môže vystreľovať až do nôh. Niektoré ženy však bojujú tiež so samotnou intenzitou krvácania, ktoré môže byť silné a trvať podstatne dlhší čas. Výnimkou nie je ani hojný odchod väčších kúskov maternicovej sliznice, rovnako ako krvácanie mimo menštruáciu.

Bolesti v podbrušku – ženy, ktoré trpia endometriózou, môžu tiež spozorovať pravidelné bolesti v panvovej oblasti mimo menštruačné obdobie.

Bolestivý pohlavný styk – nepríjemné bolesti sa môžu objavovať tiež počas pohlavného styku. V závislosti od umiestnenia jednotlivých ložisiek endometriózy sa môžu nepríjemné pocity objavovať najmä v dôsledku konkrétnych sexuálnych polôh.

Neschopnosť počatia – endometrióza bohužiaľ patrí tiež k ochorením, ktorá nepriaznovo ovplyvňuje reprodukčnú schopnosť ženy. Prirodzené počatie však nie je úplne nemožné, len sa znižuje pravdepodobnosť uchytenia vajíčka, mimo iné tiež hrozí väčšie riziko spontánneho potratu alebo mimomaternicové tehotenstvo. Liečba neplodnosti býva väčšinou naprosto nevyhnutná, pri čom lekári sa u takej diagnózy najviac prikláňajú k asistovanej reprodukcii.

1

Dá sa endometrióza liečiť?

Endometrióza všeobecne patrí k ochorením, ktoré sa často ťažko diagnostikuje a tiež následne lieči. Pri podozrení na endometriózu býva prvým krokom ultrazvuk, avšak najlepšou metódou stále zostáva hysteroskopia alebo laparoskopia, pri ktorej lekári detailne prezrú celú panvovú oblasť a tiež dokážu odstrániť ložiska endometriózy. Úplné vyliečenie je v niektorých prípadoch nemožné, avšak stále existujú metódy, vďaka ktorým sa prejavy endometriózy dajú úspešne zmierniť. Podporiť liečbu endometriózy je možné nasledujúcimi spôsobmi. 

  • Konzervatívna liečba – spočiatku väčšina odborníkov najprv volí liečbu za pomoci hormonálnej terapie, ktorá môže zmierniť bolesť a zastaviť progresiu endometriózy. Lekári tiež odporúčajú hormonálnu antikoncepciu, ktorá pomáha obmedziť hromadenie endometriálnych tkanív. V horších štádiách tohto ochorenia môžu lekári navrhnúť tiež liečbu vo forme podávania hormónov, ktoré úplne zastavia menštruačné krvácanie. Hormonálna liečba v súčasnej dobe ponúka pomerne rozmanité možnosti a podľa odborníkov vykazuje veľmi dobré výsledky.

Liečbu endometriózy môžete samozrejme po dohode s lekármi podporiť tiež bylinkami, ktoré harmonizujú činnosť hormonálnych hladín. Medzi také bylinky sa radí napríklad alchemilka, ktorá upravuje menštruačný cyklus, peruánska maca alebo aj vilcacora.

  • Operatívna liečba – pokiaľ však žena túži po bábätku a lekári usúdia, že hormonálna liečba nefunguje tak, ako by mala, pristupujú ku konzervatívnej chirurgii (predovšetkým laparoskopii), ktorá odstráni endometriálne ložiská bez poškodenia reprodukčných orgánov. Pokiaľ je ďalšie tehotenstvo u ženy vylúčené a zdravotný stav sa vplyvom endometriózy rapídne zhoršuje, v krajnom prípade môžu lekári navrhnúť úplné odstránenie maternice.

 

ZDROJE:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-

20354656

https://www.healthline.com/health/endometriosis