AKO PO ODOBRATÍ VAJCOVODOV NÁJSŤ CESTU ZA BÁBÄTKOM?

Tehotenstvo po odobratí vajcovodov nie je nemožné. Ako sa v takom prípade stať mamičkou?

Život nie je jednoduchý a občas nám kladie najrôznejšie prekážky. Jednou z nich môže byť aj nepríjemné odobratie vajcovodov, ktoré každú ženu túžiacu po bábätku dosť zasiahne. Schopnosť otehotnenia je náročný telesný proces, v ktorom je treba, aby jednotlivé časti vzájomne a synchónne spolupracovali. A práve prítomnosť vajcovodov hrá v prípade schopnosti prirodzeného počatia kľúčovú úlohu. Vajcovod totiž predstavuje pre oplodnené vajíčko cestu do maternice, kde sa môže usadiť a začať ďalej rásť. Chýbajúce alebo nepriechodné vajcovody sú preto veľkou prekážkou v úspešnom počatí dieťatka. Je ale tehotenstvo po odobratí vajcovodov možné a pokiaľ áno, aké sú dnes možnosti?

Odobratie vajcovodov má svoje dôvody

Salpingektómia je veľmi radikálna operácia (najčastejšie laparoskopickou cestou), u ktorej dochádza k odobratiu jedného alebo oboch vajcovodov. Robí sa z mnohých dôvodov, pri čom najčastejšie sa tak deje po mimo maternicovom tehotenstve, pokiaľ je vajíčko uhniezdené práve vnútri vajcovodu. Odstránenie vajcovodov však môže mať aj preventívny charakter, a to najmä vtedy, keď sú predispozície ku gynekologickým nádorom. Vajcovod však môže byť odobratý aj vtedy, pokiaľ je zničený zápalom či zrastami. Stáva sa tak nepriechodným, čo žene spôsobuje bolesti v podbrušku a tiež nemožnosť počatia. Posledným z dôvodov, prečo dochádza k odstráneniu vajcovodov, je tiež trvalá sterilizácia.

Je možné tehotenstvo po odobratí vajcovodov?

Tehotenstvo ako také samozrejme možné je. Záleží ale predovšetkým na tom, či vám bol odobratý len jeden alebo oba vajcovody. Spontánne počatie je totiž možné len v prípade, že máte aspoň jeden vajcovod priechodný. Šanca na otehotnenie je potom samozrejme o niečo nižšia, než keď máte priechodné obi dva. A aj v takom prípade platí pravidlo, že pokiaľ sa vám nepodarí do jedného roka prirodzene počať, je vhodné obrátiť sa na centrum asistovanej reprodukcie, ktoré najprv volí metódu IUI, čiže intrauterinná inseminácia. Až po neúspechu sa pristupuje k ďalším metódam, na ktoré sa pozrieme o niečo nižšie.

TIP: V prípade prítomnosti jedného vajcovodu a rozhodne oplatí podporiť svoj reprodukčný systém kvalitnou stravou, pravidelným športom, ale aj bylinkami a vitamínmi, ktoré umocnia činnosť reprodukčnej sústavy a umožnia stabilizovať hormonálne hladiny. V tomto ohľade môže pomôcť drmek všeobecný, ktorý stimuluje ovulačnú fázu, alebo tiež maca peruánska, ktorá upravuje nepravidelnú menštruáciu, vyrovnáva hormonálnu hladinu, podporuje funkčnosť vaječníkov a vyživuje ženské pohlavné orgány.

V prípade jedného vajcovodu je o to dôležitejšie starostlivo sledovať plodné dni a správne si tak načasovať oplodňujúci styk. Určite nie je od veci viesť si denník, sledovať bazálnu teplotu a tiež využiť ovulačné testy, ktoré vám včas odhalia, kedy prišla ta ideálna chvíľa pokúsiť sa o bábätko. Ešte pred snažením je vhodné tiež otestovať množstvo partnerových spermií. Jednou z možností je absolvovanie spermiogramu alebo využitie testu mužskej plodnosti, ktorý z pohodlia domova odhalí, či má váš partner dostatok spermií.

Aj bez vajcovodov sa môžete stať mamičkou

Pokiaľ ste však po zákroku, kedy vám lekári odobrali oba vajcovody, prirodzené počatie už bohužiaľ nie je možné. Jedinou alternatívou, ktorá vám umožní stať sa mamičkou, je návšteva centrá asistovanej reprodukcie. V súčasnej modernej dobe je našťastie veľa oplodňujúcich a podporných medót, ktoré vám pomôžu založiť rodinu. Ktoré sú tie najčastejšie?

IVF – in vitro fertilizácia

Jednou z rozšírených metód umelého oplodnenia je IVF. Jedná sa o súbor liečebných postupov, počas ktorých sú zárodočné bunky (vajíčka) oplodnené spermiami muža či darcu mimo telo ženy. Na samom počiatku metódy IVF je dôležitý proces hormonálnej stimulácie ženy, vďaka ktorej je možné získať o veľa väčší počet vajíčok, než ako je tomu u prirodzeného cyklu v období ovulácie. Zrelé vajíčka sú následne pri celkovej anestézii a pod pozorným ultrazvukovým dohľadom odobraté punkciou folikulov. V rovnakej chvíli potom prebieha aj odber spermy partnera. Získané vajíčka sú potom oplodnené a vzniknuté embryá sú uchovávané mimo telo ženy. Po niekoľkých dňoch kultivácie vyberie lekár najlepšie embryo, ktoré je potom prenesené do maternice ženy, pričom zvyšné silné embryá sa dajú zmraziť a následne využiť k prípadnej ďalšej liečbe. V prvom cykle metódy IVF sa úspešnosť otehotnenia pohybuje medzi 40 – 50 % v závislosti od veku ženy.

ISCI – intracytoplazmatická injekcia spermií

Intracytoplazmatická injekcia psernií (ISCI) je forma mikromanipulačnej metódy umelého oplodnenia, pričom sa pomocou mikropipety zavedie spermia priamo do vajíčka. ISCI je odporúčaná predovšetkým párom so závažnou poruchou plodnosti, u ktorých zlyhal aj pokus o oplodnenie metódou IVF. Úspešnosť liečby ISCI sa u jednotlivých párov líši v závislosti od príčin neplosnosti, avšak rovnako ako u ostatných metód je pri liečbe ISCI vek ženy tým najväčším faktorom. Ženy mladšie 35 rokov majú až 33% šancu úspešného otehotnenia pomocou ISCI metódy, oproti tomu šance na úspešnosť oplodnenia u ženy staršej 40 rokov sa pohybuje len okolo 5%.

 

ZDROJE:

Lůžkové gynekologické oddělení - Nemocnice Rakovník (nemorako.cz)

Maca peruánská - Otehotnet.cz

Drmek obecný - Otehotnet.cz

https://www.reprofit.cz/umele-oplodneni/ivf-lecba-reprofit/

ICSI - Modrý koník (modrykonik.cz)