VŠETKO, ČO BY STE MALA VEDIEŤ O TEHOTENSTVE PO CISÁRSKOM REZE

 

Plánujete tehotenstvo po cisárskom reze a pritom bojujete s radom otázok? Pokúsime sa vám na nich odpovedať.

Tehotenstvo po cisárovi je v dnešnej dobe, kedy pomerne stúpa počet sekcií, veľkou témou. Budúce mamičky zaujímajú nie len možné riziká a komplikácie cisárskeho rezu, ale aj informácie týkajúce sa plánovaného počatia ďalšieho bábätka. Pokiaľ ste po cisárskom reze a do budúcna by ste si priala ďalšie bábätko, potom vás isto bude zaujímať, ako sekcia ovplyvní vaše budúce tehotenstvo. Pozrite na podrobnosti.

Prirodzený pôrod alebo cisársky rez?

Pôrod prirodzenou cestou aj cisársky rez majú svoje svetlé aj tienisté stránky. Občas ale panuje predstava, že práve cisársky rez je pohodlnejší spôsob, ako priviesť na svet bábätko. V skutočnosti tomu tak sle nie je. Oproti prirodzenému pôrodu je sekcia o veľa bolestivejšia a náročnejšia je aj následná rekonvalescencia vrátane pridružených rizík. Niekedy sa ale nedá situácii poručiť a pokiaľ nastane život ohrozujúci problém, predstavuje práve cisársky rez záchranu pre mamičku aj bábätko. Komplikácie z hľadiska cisárskeho rezu nastávajú najmä z dôvodu, že je počas zákroku chirurgicky otvorená a následne zošitá brušná stena a taktiež maternica, ktorá je pri ďalšom tehotenstve ohrozenejšia než po klasickom pôrode.

Ovplyvní cisársky rez plodnosť?

Hoci je k dispozícii rad štúdií, bohužiaľ odpoveď na túto konkrétnu otázku je stále trochu neznáma. Zatiaľ, čo štúdia urebná roku 2014 naznačuje, že miera pôrodnosti po cisárskom reze je takmer rovnaká ako v prípade prirodzených pôrodov, ďalšia štúdia z roku 2020 tvrdí, že cisársky rez znižuje pravdepodobnosť opätovného počatia. Vedci sa domnievajú, že istú úlohu v tom hrá maternicová jazva, avšak stále ide len o obyčajné domnienky.

Z takmer 2 500 žien, ktoré sa štúdie zúčastnili, otehotnelo asi 69% do troch rokov po cisárskom reze. Z tých, ktoré mali za sebou vaginálny pôrod, otehotnelo približne 76% do troch rokov.

Kedy je vhodné naplánovať ďalšie tehotenstvo po cisárovi?

Pokiaľ plánujete tehotenstvo po cisárovi, určite sa pýtate, kedy je ideálny čas na počatie ďalšieho bábätka. Odpoveď však závisí od mnohých faktorov a je dôležité zvážiť, ako dlho ste po pôrode, koľko máte rokov a či ste mala v minulosti rizikové tehotenstvo.

Podľa lekárov je ideálne počkať aspoň pol roka po cisárskom reze. Niektorí odborníci však uvádzajú, že tehotenstvo po cisárovi je vhodné naplánovať po jednom až dvoch rokoch. Pretože rozhodujúca je práve vaša anamnéza, história celej gravidity a tiež celkový stav, je vôbec najlepšie obrátiť sa na svojho gynekológa, ktorý vám dá presné odporúčanie.

Aké sú riziká, pokiaľ otehotním skôr, než mi bolo odporúčané?

Cisársky rez je veľká operácia brucha a vaše telo potrebuje čas (pravdepodobne viac, než si uvedomujete) na to, aby sa úplne uzdravilo. V opačnom prípade hrozí riziko:

Ruptúry maternice – v zásade platí, že čím dlhšie počkáte s nasledujúcim tehotenstvom, tým sa výrazne znižuje riziko jej prasknutia. Miera ruptúry maternice u žien, ktoré mali cisársky rez, je 

  • Takmer 5% žien, ktoré znova otehotneli za menej ako 18 mesiacov
  • Takmer 2% žien, ktoré s tehotenstvom počkali 18 až 23 mesiacov
  • Približne 1% žien, ktoré čakali 24 mesiacov a dlhšie

Vrastenej placenty – čiže placenta accreta je vážny stav, ktorý predstavuje abnormálnu fixáciu placenty alebo jej časti k maternicovej stene, pri čom však priamo nezasahuje do jej svaloviny. Vrastená placenta je potom častou komplikáciou počas pôrodu a udáva sa, že ženy po cisárskom reze majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa s takým stavom stretnú.

Predčasného pôrodu – podľa štúdie z roku 2019 vedci zistili, že jazvy po cisárskom reze môžu byť dôvodom predčasných pôrodov. Miera predčasných pôrodov totiž bola v prípade sekcie o veľa vyššia než u vaginálneho pôrodu.

Čo sa stane, pokiaľ aj napriek tomu skôr otehotním?

Časné tehotenstvo po cisárovi už veľakrát riešil nejeden gynekológ. Hoci je pravdou vhodné počkať určitý čas, niekedy sa môže stať, že antikoncepčné metódy zlyhajú a naraz zistíte, že ste opäť v inom stave. Veľa mamičiek sa potom obáva všetkých možných rizík a komplikácií. Hoci skoré tehotenstvo po cisárovi nie je úplne vhodné, riziká problémov sú v celkovom rozsahu pomerne nízke. Aj krátko po cisárovi môžete mať zdravo prebiehajúce tehotenstvo, avšak vždy je nutné úzko spolupracovať so svojim lekárom, aby ste sa vyhla prípadným komplikáciám.

Môžem po cisárskom reze rodiť vaginálne?

Ďalšou obavou mnohých mamičiek je strach, že po jednom cisárovi vždy musí nasledovať ďalšia sekcia. Ale vždy tomu tak nie je. Pokiaľ ste pre cisársky rez mala indikáciu, ktorá sa nezmenila, je pravdepodobné, že sa cisárskemu pôrodu naozaj nevyhnete. Pokiaľ sa ale jednalo o náhle riešenie situácie, ktorá vznikla nečakane počas pôrodu, a inak ste úplne zdravá, môžete svoje dieťatko porodiť prirodzenou cestou. Určite ale záleží tiež na tom, o koľkáte tehotenstvo po cisárovi sa jedná. Žena, ktorá rodila prostredníctvom sekcie len raz, môže bez problémov rodiť vaginálne. Pokiaľ ale máte za sebou už dva pôrody operatívnym spôsobom, vaginálny pôrod už z dôvodu prípadných rizík a tiež bezpečnosti, nie je z hľadiska gynekológov a pôrodníkov odporúčaný.

 

ZDROJE:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-after-c-section#considerations

https://healthcare.utah.edu/womenshealth/pregnancy-birth/placenta-accreta.php

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20410775/

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2764595

https://academic.oup.com/humrep/article/29/6/1320/626018