CESTA K HORMONÁLNEJ ROVNOVÁHE: AKO POROVNAŤ MENŠTRUAČNÝ CYKLUS?

Ženské telo sa občas dostáva do hormonálnej nerovnováhy. Viete, akou cestou porovnať menštruačný cyklus?

Sparávna hormonálna hladina a hladko prebiehajúci menštruačný cyklus sú pre život každej ženy nesmierne dôležité, a to najmä, ak ste práve vo veku, kedy túžite po bábätku. Nepravidelný alebo akokoľvek zhoršený menštruačný cyklus pôsobí celý rad nepríjemných ťažkostí, ale tiež býva častou prekážkou v oblasti počatia. Porovnanie menštruačného cyklu nie je zrovna úplne jednoduché, ale určite nie nemožné. Ako si so svojou menštruáciou poradiť a vrátiť jej prirodzené zdravie?

Menštruačný cyklus je matkou štyroch jednotlivých fáz

Niektoré ženy sa domnievajú, že menštruačný cykls je odrazom samotného krvácania. V skutočnosti sa ale jedná o premyslený telesný dej zložený zo štyroch fáz – medzi nich patrí menštruačná, folikulárna, ovulačná a luteálna fáza.

Menštruačná fáza – predstavuje prvý deň menštruácie, teda samotné krvácanie. Dochádza tak k vylúčeniu neoplodneného vajíčka spolu s maternicovou sliznicou. Počas menštruácie môže ženy stratiť 50 – 80 mililitrov krvi, preto je treba v tomto čase zvýšiť prísun železa.

Folikulárna fáza – začína prvý deň krvácania a končí približne 14. deň menštruačného cyklu. Počas tejto fázy rastie vo vaječníku folikul, z ktorého sa nasledovne uvoľňuje vajíčko. Obal vajíčka sústavne produkuje estrogény, maternicová výstielka sa stlsťuje a tým je maternica pripravená na možné tehotenstvo.

Ovulačná fáza – folikulárnu fázu strieda ovulačná fáza, ktorá sa objavuje zhruba 14. deň cyklu a trvá približne 24 hodín. Z prasknutého folikulu sa uvoľňuje zrelé vajíčko, ktoré putuje vajcovodom, kde sa stretáva so spermiami. Oplodnené vajíčko potom následne mieri do maternice, kde dochádza na nidáciu a následnému vývoju.

Luteálna fáza – po ovulácii nastáva luteálna fáza, ktorá zvyšok folikulu premieňa na žlté teliesko produkujúce progesterón. Práve ten je dôležitý najmä pre udržanie tehotenstva. Jeho produkcia potom pokračuje aj v momente, kedy telo začne produkovať tehotenský hormón (hCG). Pokiaľ však k oplodneniu nedôjde, žlté teliesko zaniká, klesá produkcia estrogénu a progesterónu, ktorá zapríčiní spustenie menštruačného krvácania, čiže novú menštruačnú fázu.

Menštruačný cyklus musí šliapať ako hodinky

Hoci nás menštruácia (vplyvom svojich prejavov) občas privádza k nepríjemným pocitom, samy veľmi dobre vieme, čo pre nás v živote v skutočnosti znamená. Je to životodarný biologický proces, vďaka ktorému môžeme na svet priviesť svoje vytúžené bábätko. Avšak len vtedy, keď všetko skutočne funguje tak, ako má. Niekedy si ale môžeme povedať, čo vlastne normálne je a čo bežné už nie je. Každá žena je iná, a podobne je to aj s menštruačnými cyklami, ktoré sa môžu líšiť svojou dĺžkou. Zdravý menštruačný cyklus by na základe priemeru mal prebiehať približne 21 – 35 dní. Veľmi individuálny je tiež interval samotného krvácania. Ako bežné sa udáva krvácanie v dĺžke 2 – 7 dní. Pokiaľ však na svojom menštruačnom cykle pozorujete zmeny z hľadiska pravidelnosti, dĺžka krvácania sa naraz významne predlžuje alebo sa naopak skracuje, prípadne vám pribudli zdravotné starosti, ktoré ste doteraz riešiť nemusela, je treba určite zbystriť. Je totiž možné, že telo vám vysiela jasný signál, že sa práve niečo deje.

Aké sú najčastejšie poruchy menštruačného cyklu?

Problematika menštruačného cyklu je vplyvom prítomnosti štyroch fáz pomerne rozsiahla. Každá časť totiž môže byť vzájomne previazaná. My sa však pozrieme na tie najčastejšie poruchy, a to najmä tie na prvý pohľad viditeľné, ktoré sú neodmysliteľne spojené s menštruačnou fázou. Ktoré to sú?

Poruchy typu menštruácie

  • metroragia – krvácanie mimo menštruačný cyklus
  • menoragia – silné a dlhé menštruačné krvácanie
  • hypomenorea – slabé menštruačné krvácanie
  • hypermenorea – silné menštruačné krvácanie

Poruchy početnosti menštruácie

  • polymenorea – príliš časté menštruačné krvácanie
  • oligomenorea – menej časté menštruačné krvácanie
  • amenorea – úplná strata menštruačného krvácania

Ako porovnať menštruačný cyklus?

Pokiaľ dôjde k niektorej uvedenej poruche, dosť často stratí rovnováhu aj ďalšia fáza, čím môže byť negatívne ovplyvnená aj plodnosť a celková stabilita ženských hormónov. Na vine môže byť celý rad ochorení (syndróm polycystických ovárií, diabetes mellitus, rakovina maternice, myómy, endometrióza, poruchy štítnej žľazy či ochorenie obličiek), ale tiež faktory, ktoré sa dajú z našej strany veľmi dobre eliminovať (nadváha, stres, podvýživa, príliš náročné športovanie). V každom prípade, pokiaľ už sa raz poruchy menštruačného cyklu objavia, je dobré nič nepodceňovať. Najskôr je dôležité vylúčiť niektoré z príčin, s čím vám pomôže váš ošetrujúci gynekológ na základe série vyšetrení a prípadnej liečby. Celý proces uzdravenia však môžeme podporiť aj my samy. Pozrite sa, čo harmonizácii menštruačného cyklu rozhodne prospeje.

Vyvážená strava

Veľa zdravotných problémov sa dá riešiť práve zdravou a hodnotnou stravou a ani menštruačný cyklus nie je výnimkou. Zamerajte sa na kvalitné a chemicky neošetrované potraviny, doprajte si ideálny prísun sacharidov, tukov, vlákniny aj bielkovín. Vyhnite sa ťažkým, mastným, príliš koreneným a tučným jedlám, ktoré zaťažujú organizmus toxínmi.

Pravidelný pohyb

Pre harmonizáciu menštruačného cyklu je nesmierne dôležitý aj pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu. Vyskúšajte nenáročné športy a nezabúdajte ani na cvičenia so zameraním na posilnenie panvového dna. Veľmi prospešné je napríklad cvičenie podľa Dr. Ľudmily Mojžíšovej, ktoré si dobre poradí s porovnaním menštruačného cyklu a stabilizáciou ženských pohlavných hormónov.

Vitamíny pre zdravú menštruáciu

O tom, že sú vitamíny a minerály dôležité pre fyzickú kondíciu, celkové zdravie aj duševnú vyrovnanosť nie je žiadnych pochýb. Existuje však niekoľko konkrétnych vitamínov, ktoré dokážu cielene pôsobiť na harmonizáciu a rovnováhu menštruačného cyklu. Medzi tie najzákladnejšie môžeme zaradiť predovšetkým železo, ktorého vďaka krvácaniu môže mať ženský organizmus práve v období menštruácie nedostatok. Ďalším nevyhnutne dôležitým vitamínom je vitamín B9, čiže kyselina listová. Tá je preukázateľne nevyhnutná nie je pre zdravý vývoj plodu, ale má vplyv aj na plodnosť. Jej nedostatok sa však nepriaznivo odráža na celkovom zdraví a spôsobuje komplikácie v podobe poruchy krvitvorby. Je preto vhodné upraviť svoj jedálniček a zaradiť do neho potraviny bohaté na železo a kyselinu listovú. Aby sme svojmu telu zaistili dostatok vitamínov, odporúčajú odborníci užívať ich vo forme doplnkov stravy, u ktorých je vstrebateľnosť až 100%.

Vyskúšajte silu byliniek

Rovnako ako pravidelný príjem vitamínov dokáže s hormonálnou rovnováhou a harmonizáciou menštruácie pomôcť aj prírodná sila byliniek. Tú si môžete dopriať v podobe lahodných čajov, potravinových doplnkov či osviežujúcich nápojov. Prospešná vášmu menštruačnému cyklu bude napríklad hluchavka biela (tlmí silné krvácanie, harmonizje cyklus) či rumanček kamilkový (pôsobí proti vynechaniu menštruácie). K ďalším prospešným bylinkám môžeme jednoznačne zaradiť aj alchemilku všeobecnú. Alchemilka patrí k jednej z najlepších ženských byliniek, ktoré podávajú pomocnú ruku najmä vo chvíli, kedy nastanú hormonálne či gynekologické ťažkosti. Je výnimočná predovšetkým svojou schopnosťou upravovať menštruačný cyklus a tiež podporuje spustenie menštruácie. Za zmienku bezpochyby stojí aj maca peruánska, ktorá upravuje nepravidelnú menštruáciu a vyrovnáva hormonálne hladiny.

 

ZDROJ:

Patologie menstruačního cyklu - Zdraví.Euro.cz

Period problems | Office on Women's Health (womenshealth.gov)

https://www.otehotnet.cz/herbar/