Nízka maternicová sliznica býva dôvodom neúspešného počatia. Ako si s takým problémom poradiť?
Túžite po bábätku, ale aj po niekoľkých pokusoch sa vám nedarí otehotnieť? Dôvodov, prečo tomu tak je, môže byť hneď celý rad. Pomerne častou príčinou býva nízka maternicová sliznica, ktorá už zo svojej podstaty nevytvára zrovna ideálne podmienky pre počatie a následné udržanie bábätka. Poďme sa na jej problematiku pozrieť o niečo bližšie.
Maternicová sliznica je dôležitá pre počatie bábätka
Maternica, ktorá sa celých deväť mesiacov stará o donosenie bábätka, sa skladá z troch vrstiev – perimetria (vonkajšia vrstva tvorená väzivom), myometria (maternicová svalovina tvoriaca najväčšiu časť steny maternice) a endometria (vnútorná časť maternice s cylindrickými bunkami a riasinkami). Endometrium jednoducho predstavuje maternicovú výstielku, čiže sliznicu, ktorá je kľúčová nie len pre zdravý menštruačný cyklus, ale tiež pre úspešné počatie. Pokiaľ je maternicová sliznica zdravá a dostatočne silná, predstavuje to pravé zázemie pre implantáciu oplodneného vajíčka. Neskôr sa počas tehotenstva stará o výživu a ochranu plodu. O optimálnu maternicovú sliznicu sa stará estrogén, ktorý sa snaží o to, aby bola dostatočne silná, zdravá a bohatá na krvné zásobenie. Jeho príliš nízka hladina má za následok zníženie maternicovej sliznice, s ktorou sa spája rad nepríjemností.
Ako ideálna sa hodnotí výstielka o hrúbke aspoň 8 – 12 mm. Pokiaľ je však výstielka menšia než 7 mm, stáva sa diagnózou nízka maternicová sliznica, ktorú je treba v záujme zachovania plodnosti či najskôr riešiť.
Nízka maternicová sliznica bráni v úspešnom počatí.
Dostatočne vysoká maternicová sliznica predstavuje pre bábätko akési hniezdočko, v ktorom sa môže ľahšie uchytiť a bezpečne rásť po celý čas tehotenstva. Naopak, čím nižšia je maternicová výstielka, tým menšia je aj pravdepodobnosť otehotnenia a to jednoducho z dôvodu, že príroda vyhodnotí také prostredie ako nehostinné. Bábätko sa v takú chvíľu nemôže bezpečne uhniezdiť, chýba mu tiež všetko potrebné pre ďalší rozvoj a výživu. Následkom toho potom môže dochádzať k časnému ukončeniu tehotenstva, ktoré vplyvom oneskorenej menštruácie ani nemusíte postrehnúť. Pokiaľ sú ale hodnoty estrigénu v rovnováhe a endometrium dosahuje hrúbky aspoň 8 mm, spolu s tým rastie aj pravdepodobnosť implantácie.
Nízka maternicová sliznica má svoje príčiny
Nízka maternicová sliznica sa v živote ženy neobjaví len tak. Môžu za ňou stáť rôzne zdravotné problémy. Ktoré patria medzi tie najčastejšie?
- Nízke množstvo estrogénu
- Nízka kvalita endometriálnych tkanív
- Nedostatočný prietok krvi
- Prítomnosť fibroidov
- Amenorea
- Zápalové panvové ochorenie
- Intrauterinná adhézia (jazvy na stenách maternice)
- Nadmerné užívanie klomifénu
- Dlhodobé užívanie liekov
Ako sa prejavuje nízka maternicová sliznica?
Úplne najčastejšie sa ohlási nepravidelným alebo abnormálnym menštruačným cyklom, ktorý môže byť tiež značne bolestivý. Vo väčšine prípadov sa potom počas mesiačikov objavuje skôr nedostatočné menštruačné krvácanie, ktoré zároveň môže byť oproti priemeru podstatne kratšie. Dosť často sa však nízka maternicová sliznica odhalí najmä vo chvíli, kedy má žena problémy s prirodzeným počatím. Niektorým ženám teda jednoducho nemusí spôsobovať žiadne problémy.
Ako dostať maternicovú výstielku späť do rovnováhy?
Získať zdravú a pri tom dostatočne silnú maternicovú sliznicu našťastie nie je tak zložité. Je však nutné zamerať sa nie len na zvýšenie hodnôt hladiny estrogénu, ale tiež zacieliť na prekrvenie v panvovej oblasti. Čo odborníci v takom prípade odporúčajú?
Masáže
Zdravotné masáže sú ideálnou cestou, ako zlepšiť prekrvenie a rast maternicovej sliznice. Umožňujú totiž cirkuláciu krvi do rôznych orgánov a navyše posliňujú svaly maternice.
Prírodní pomocníci
Bolo preukázané, že existujú rôzne bylinky a prírodné doplnky, ktoré dokážu regulovať hladinu estrogénu a tým pádom tiež posilňovať stav maternicovej výstielky. Medzi nich patrí napríklad alchemilka všeobecná, materská kašička alebo aj červená ďatelina.
Pravidelné cvičenie
Ideálne je najmä každodenné a krátke cvičenie, ktoré naštartuje proces prúdenia krvi do maternice, ktorá sa tým stáva o niečo silnejšia. Vôbec najlepšie sú potom cviky so zameraním na posilnenie panvového dna. Skvelou voľbou je napríklad cvičenie podľa Dr. Ľudmily Mojžíšovej.
Obklady s ricínovým olejom
Je to určitá forma terapie, ktorá sa postará o detoxikáciu organizmu. Zaistí bezproblémový tok krvi do maternice a sústavne podporí nárast estrogénu. Obklady s ricínovým olejom sú pre rast endometria údajne veľmi prospešné.
Hysteroskopia
Jedná sa o operatívny spôsob liečby, pri ktorom sa lekári pozrú dovnútra maternice, kde zároveň môžu odstrániť prípadných pôvodcov nízkej maternicovej sliznice (napríklad adhézie).
GCSF
Jednou z možností je tiež liečba za pomoci faktoru stimulujúceho granulocytárnu kolóniu (GCSF), ktorá stimuluje tvorbu bielych krviniek a tým pomáha zvýšiť hrúbku endometria.
Akupunktúra
Dobré výsledky môže priniesť aj akupunktúra, ktorá sa využíva na zmiernenie stresu a negatívnych energií v tele. Bolo totiž preukázané, že hromadenie stresu v tele môže spôsobovať mimo iné aj nízku maternicovú sliznicu.
ZDROJ:
https://www.indiraivf.com/thin-endometrium-causes-symptoms-treatment/
Děloha - stavba, funkce a možná onemocnění | uLékaře.cz (ulekare.cz)
ZÁKLADY FUNKČNÍ ANATOMIE ČLOVĚKA (palestra.cz)