Tehotenstvo je vždy neodmysliteľne spojené s radom otázok. Ktoré patria k tým najčastejším?
Každá nastávajúca mamička si v priebehu tehotenstva kladie veľa otázok. Ostatne sa ani nie je čomu čudovať. Tehotenstvo je naozaj iný stav, ktoré sprevádza veľké množstvo významných zmien. Naraz tu nie sme len sami za seba, ale nosíme pod srdcom bábätko, ktoré musíme opatrovať a robiť všetko pre to, aby sa vyvíjalo a rástlo tak krásne, ako má. Práve pre nastávajúce mamičky občas bojujú s určitou neistotou, pýtajú sa na vhodné postupy, zaujímajú sa o problematiku pôrodov a následne čerstvého rodičovstva. Aby sme to mamičkám aspoň trochu uľahčili, nachystali sme súbor tých najčastejších dotazov. A pokiaľ náhodou medzi nimi nenájdete ten svoj, neváhajte nám napísať.
Musím počas tehotenstva obmedziť fyzickú aktivitu?
Samozrejme je nutné vyhýbať sa náročným a silovým tréningom, avšak ľahké, nenáročné a pravidelné cvičenie je naopak tou najlepšou cestou, ako zostať počas tehotenstva v kondícii a perfektne sa pripraviť aj na pôrod. Veľmi účinné je napríklad cvičenie podľa Ľudmily Mojžíšovej, ktoré prospieva z hľadiska posilnenia panvového dna, chrbtového a brušného svalstva, zároveň tiež výrazne uľahčí pôrod.
Môžem užívať nejaké vitamíny alebo lieky?
Všeobecne je vhodnejšie sa chemickým liekom vyhýbať, avšak pokiaľ trpíte problémami, ktoré si žiadajú liečbu a váš lekár vám ju odporúča, bábätku to nijako neublíži. Samostatnou kapitolou sú vitamíny, ktoré v mnohých mamičkách budia rozpaky. Niektoré bylinky a vitamíny síce nie sú vhodné, avšak veľký rad z nich je pre dobre prebiehajúce tehotenstvo úplne nepostrádateľný. Menujme napríklad kyselinu listovú, ktorá je pre správny a zdravý vývoj bábätka nevyhnutná, alebo napríklad magnézium, ktoré pomáha predchádzať kŕčom a tvrdnutiu bruška. Vôbec najlepšie je od samého počiatku gravidity zvoliť účinný komplex vitamínov pre tehotné, ktorý doplní všetko potrebné vám aj vášmu bábätku.
Je špinenie počas tehotenstva normálne?
Občasné kŕče alebo špinenie sú v prvom trimestri normálne, pretože oplodnené vajíčko sa implantuje a začína rásť vnútri maternice. Pokiaľ však trpíte pretrvávajúcimi kŕčmai a krvácaním, mala by ste sa ihneď obrátiť na svojho gynekológa. Môže sa totiž jednať o známku vaginálnej alebo maternicovej infekcie, prejav mimomaternicového tehotenstva alebo počínajúceho potratu.
Bude pôrod veľmi bolieť?
Každá mamička je iná. Zatiaľ, čo niektoré ženy majú bolestivejší priebeh pôrodu, iné mamičky hodnotia svoj pôrod z hľadiska bolestivosti ako nekomplikovaný. Veľkú úlohu v tom hrá rad faktorov, pričom najčastejší je najmä veľkosť bábätka. Nie je preto od veci sa začať pripravovať na pôrod čo najskôr, ako to len ide. Veľmi účinné sú nie len ľahké cvičenia, pravidelná masáž hrádze, ale tiež nácvik uvoľnenia pomocou Aniballu, ktorý si obľúbil rad nastávajúcich mamičiek. Jedná sa o špeciálnu pomôcku, vďaka ktorej si nacvičíte vedomé uvoľňovanie panvového dna v kontexte so správnym dychom, čím zvýšite šancu na hladký pôrod bez poranenia.
Aké príznaky sú bežné a ktoré znamenajú niečo vážnejšie?
Tu záleží predovšetkým na tom, v akom trimestri sa práve nachádzate. V prvom trimestri sú nevoľnosti, občasné vracanie, extrémna únava, drobné špinenie a citlivosť prsníkov úplne normálne. Pokiaľ však trpíte na silné krvácanie, veľké kŕče a bolesti brucha alebo nie ste schopná udržať žiadne jedlo či tekutiny, je treba okamžite vyhľadať lekára.
Akonáhle sa presuniete do druhého trimestra, môžete pociťovať tlak v panvy alebo ťah v dolnej časti brucha. Pokiaľ však náhle zaznamenáte silný panvový tlak alebo bolesť, objavíte vaginálne krvácanie alebo netypický výtok, obráťte sa čo najskôr na svojho lekára.
V treťom trimestri sú veľmi časté občasné maternicové kontrakcie, panvový tlak, zároveň sa tiež spravidla vracia zvýšená únava. Navštíviť lekára je však urgentné, keď:
- Prežívate silnú bolesť
- Praskne vám plodová voda. Pokiaľ je tekutina navyše zelenkavá alebo hnedá, môže to znamenať, že v plodovom vaku je prítomná stolica známa tiež ako mekonium (je tu vysoké riziko, že by ju bábätko mohlo spolknúť).
- Trpíte náhlym opuchom, rozmazaným videním alebo silnou bolesťou hlavy. To všetko môžu byť príznaky preeklampsie (náhly nástup vysokého krvného tlaku).
ZDROJE:
https://www.clearblue.com/how-to-get-pregnant/myths-and-facts
https://www.parents.com/getting-pregnant/infertility/causes/myths-about-infertility/
https://www.pregnancybirthbaby.org.au/common-myths-about-pregnancy