Porciované čaje ADIEL za 4,39 €. Využite silu byliniek.

MÝTY O OTEHOTNENI A TEHOTENSTVE, KTORÝM ČASTO VERÍME

Doba sa neustále mení a spolu s ňou tiež informácie, ktoré nám boli podávané ako pravdivé, avšak čas spolu s pokrokom a výskumami ukázali, že je všetko tak trochu inak. Také nepravdy sa dotýkajú mnohých oblastí, preto nie je prekvapivé, že sa často stretávame s mýtami o otehotnení a tehotenstve, na ktoré sa teraz zameriame.

Rozvoj modernej doby sa nedá zastaviť. V podstate neustále sa okolo nás niečo deje a nezáleží pritom na tom, či sa jedná o oblasť medicíny, vedy alebo techniky. Všetko sa ustavične zlepšuje, zdokonaľuje a spolu s tým sa tiež upresňuje rad informácií. Niektoré nepravdy boli postupne vyvrátené novými štúdiami, ktoré preukázali úplne iné údaje, avšak rad mýtov vznikol jednoducho medzi ľuďmi v štýle „jedna pani povedala“. Naraz sa ocitáme vo svete, kedy občas musíme zložito pátrať po tom, čo je skutočnosť a čo nepravda.

V priebehu rokov tiež vznikli určité mýty o otehotnení a tehotenstve, ktoré budúcich rodičov do istej miery ovplyvňujú a možno v nich vyvolávajú aj určité obavy. Spolu sa preto pozrieme na tie najčastejšie, ktoré kolujú medzi nami.

Najčastejšie mýty o otehotnení

MÝTUS 1: Keď máte menštruáciu, nemôžete otehotnieť

Počatie v období menštruácie je menej pravdepodobné, avšak v tomto ohľade záleží predovšetkým na plodných dňoch a na samotnom priebehu cyklu. Niektoré ženy ovulujú už v čase menštruácie, iné majú plodné dni krátko pred alebo tesne po mesiačikoch. Pretože spermie sú v pošve schopné prežiť aj niekoľko hodín, nie je oplodnenie v menštruácii úplne vylúčené. Úplne najlepšie je plodné dni vysledovať vďaka ovulačnému testu, ktorý odhalí, či práve v tomto období ovulujete.

MÝTUS 2: Pre otehotnenie je nutný častý sex

Každá žena je plodná len v období svojej ovulácie, preto je vhodné si milovanie načasovať práve v ich dňoch. Kedy presne príde ideálny čas na počatie, vám pomôže určiť bazálny teplomer, s ktorého pomocou stanovíte dni pre pohlavný styk. Pravidlený sex v zostávajúcich častiach mesiaca sa nijako nepremietne do vašej snahy čo najrýchlejšie počať.

MÝTUS 3: Problém s počatím sa týka len žien

Pre počatie je dôležité, aby dobre fungoval nie len reprodukčný systém žien, ale aj mužov. Veľa ľudí ale verí tomu, že problematika plodnosti spočíva výlučne na bedrách žien. Pravdou však je, že približne polovica problémov s počatím súvisí čisto s mužským problémom. Ten sa dá odhaliť buď pomocou spermiogramu alebo na základe domáceho testu plodnosti.

MÝTUS 4: Na veku nezáleží, pokiaľ je vám menej ako 35 rokov

Hoci s vekom klesá pravdepodobnosť počatia, neznamená to, že mladším ročníkom sa úplne vyhýbajú problémy s otehotnením. Merateľný pokles plodnosti začína v dvadsiatich rokoch, postupne zrýchľuje okolo tridsiateho roku. Po preklenutí štyridsiateho roku potom klesá šanca na počatie vlastnými vajíčkami k extrémne nízkym hodnotám.

MÝTUS 5: Potraviny ovplyvňujú plodnosť

Zdravý životný štýl podporuje celkové zdravie, avšak neexistujú žiadne konkrétne potraviny, ktoré by boli priamo spojené s neplodnosťou. Všeobecne ale platí, že vyvážená strava je tou správnou cestou.

MÝTUS 6: Mužom neplodnosť s vekom neklesá

Muži oproti ženám síce nie sú toľko limitovaní z hľadiska plodnosti, avšak s pribúdajúcim vekom ich reprodukčná schopnosť klesá a to dosť rapídnym spôsobom.

MÝTUS 7: Pokiaľ jedno dieťa máte, druhé počnete ľahko

Je veľa párov, ktoré síce jedno dieťa majú, avšak pri pokuse o druhé narážajú na problém s počatím. Istú úlohu v tom môže hrať vek, zdravotné problémy aj rad ďalších aspektov. Nie je preto vhodné spoliehať na to, že sa vám druhé bábätko podarí počať tak ľahko, ako to prvé. Určite ale nič nepokazíte zdravým životným štýlom alebo prísunom komplexných vitamínov, ktoré pomáhajú na ceste k ľahkému počatiu.

Najčastejšie mýty o tehotenstve

MÝTUS 1: V tehotenstve by som mala jesť za dvoch

Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by ste v tehotenstve mala jesť za dvoch. Koľko kalórií navyše musíte zjesť závisí od vašej váhy a výšky a tiež na tom, ako ste aktívna a v akej časti tehotenstva sa práve nachádzate. Všeobecne by však väčšina žien mala počas tehotenstva zjesť navyše len asi 340 až 450 ďalších kalórií denne. Riadiť by ste sa mala podľa nasledujúceho:

  • Prvý trimester: Nie je nutné prijímať žiadne ďalšie kalórie.
  • Druhy trimester: Odborníci odporúčajú navýšiť príjem o 340 kalórií denne.
  • Tretí trimester: Odporúča sa navýšiť príjem o 450 kalórií denne.

MÝTUS 2: V tehotenstve nie je vhodné sa milovať

Pokiaľ vám to zdravotný stav dovolí a nemáte od gynekológa zakázaný intímny styk, nie je vôbec žiaden dôvod, prečo sa tomu vyhýbať. Ženy, ktoré majú ťažkosti s placentou, cervikálne problémy alebo iné zdravotné ťažkosti, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť predčasného pôrodu, by sa o sexu vždy mali poradiť s lekárom.

Niekroé ženy a aj veľa mužov sa bojí, či v takú chvíľu neohrozia bábätko (a to aj vtedy, keď lekár usúdi, že je všetko v poriadku). Nemajte strach, nijako mu neublížite. V tomto ohľade je skôr vhodné načúvať sama sebe a pokiaľ je to príjemné vám, pokojne si pekné chvíľky doprajte.

MÝTUS 3: Počas tehotenstva by som nemala cvičiť

Ľahké cvičenie je v tehotenstve prospešné, naopak môže pomôcť vo fyzickej vitalite vám a zároveň uľahčiť pôrod (skvelé je pre tento účel napríklad cvičenie podľa Ľudmily Mojžíšovej). Väčšina cvikov, ktoré ste robili pred tehotenstvom, bude bezpečná, avšak vždy sa pre istotu poraďte so svojim lekárom alebo pôrodnou asistentkou. Pokiaľ vaše tehotenstvo nie je komplikované, mala by ste sa snažiť cvičiť priemerne 20 až 30 minút, ideálne 4-5krát týždne. Vyvarujte sa cvičením, pri ktorých hrozí riziko pádu, ako je jazda na koni, lyžovanie alebo jazda na bicykli. Venujte sa naopak ľahkému a strednému cvičeniu.

MÝTUS 4: Konzumácia určitých potravín môže spôsobiť rozvoj alergie u dieťaťa

Pokiaľ netrpíte alergiou (napríklad na mlieko, arašidy a podobne) a váš lekár vám žiadne potraviny vyložene nezakázal, je bezpečné jesť takmer všetko. Inak neexistujú žiadne dôkazy o tom, že vynechanie niektorých potravín zabráni tomu, aby vaše dieťa nebolo na ne alergické. Naopak, obmedzenie stravy môže byť pre vaše dieťa škodlivé, pretože nemusí dostať všetku výživu, ktorú ku svojmu vývoju potrebuje.

Existujú niektoré potraviny, ktorým je najlepšie sa počas tehotenstva vyhnúť kvôli rizikom z hľadiska určitých škodlivých mikróbov. Medzi nich patria niektoré mäkké syry s plesňou, paštéty, surové mäso alebo ryby, surové alebo čiastočne varené vajcia.

MÝTUS 5: Pri pôrode určite dôjde k natrhnutiu hrádze

Každá nastávajúca mamička sa obáva poranenia v intímnej oblasti, a to buď vo forme natrhnutia alebo z hľadiska rizika nastrihnutia hrádze. Neznamená to ale, že je tomu tak u všetkých žien a našťastie je to vec, ktorej sa dá predchádzať (a tiež sa na ňu dobre pripraviť). Dôvodom týchto poranení býva predovšetkým skutočnosť, že svaly panvového dna nie sú dostatočne uvoľnené, čo sa dá natrénovať pomocou cvičení s pomôckami, ktoré sú určené tehotným ženám. Príkladom je Aniball, s ktorým je možné nacvičiť vedomé uvoľňovanie panvového dna v kontexte so správnym dychom, čím sa zvýši šanca na hladký pôrod bez poranenia.

MÝTUS 6: Po prvom pôrode cisárskym rezom nemôžem rodiť prirodzene

Niekedy sa stane, že je cisársky rez naprosto neodvratný, avšak rad druhorodičiek si potom myslí, že pôrod prirodzenou cestou už nie je možný. Pokiaľ nie je cisársky rez priamo indikovaný (a v prípade prvého pôrodu sa jednalo o nečakanú udalosť), nič nebráni v tom, aby ste svoje bábätko porodila klasickou cestou. Zákonito to teda neznamená, že po prvom cisárskom reze musí vždy nasledovať ďalší cisársky rez.

 

ZDROJE:

https://www.clearblue.com/how-to-get-pregnant/myths-and-facts

https://www.parents.com/getting-pregnant/infertility/causes/myths-about-infertility/

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/common-myths-about-pregnancy

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327231