Ste práve po pôrode a riešite otázku, či je možné otehotnieť pri dojčení? Máme pre vás odpoveď.
Každá novopečená a dojčiaca mamička si kladie rad otázok. Rieši, ako zistí, či má bábätko dostatok mlieka, či sa jej podarí dlho dojčiť alebo včas odhaliť, čo dieťatku zrovna chýba. Zoznam otázok každej mamičky je naozaj bohatý. Jednou z veľkých tém u dojčiacich matiek je tiež zvedavosť, či je možné po šestonedelí za predpokladu dojčenia otehotnieť. Predsa len nie každá mamička sa po nedávnom pôrode cíti na ďalšie tehotenstvo, nehľadiac na fakt, že ženy po cisárskom reze musia určitý čas počkať s opätovným počatím bábätka. Samotná problematika otehotnenia pri dojčení je pomerne dosť obsiahla a tiež prepletená radom zaujímavostí. A práve na to, ako ďaleko má dojčenie antikoncepčný účinok, sa práve teraz pozrieme.
Čo sa deje vo vašom tele, keď dojčíte?
Hoci väčšina mamičiek počula, že práve dojčenie vyniká svojou zaručenou antikoncepčnou schopnosťou, nie je to tak úplne pravda. I počas dojčenia sa totiž dá otehotnieť, a to aj napriek tomu, že laktácia poskytuje určitú brzdu v nástupe ovulácie. Po pôrode placenty sa v tele ženy začnú diať hormonálne zmeny (klesajú hladiny progesterónu a estrogénu, zároveň sa obnovuje činnosť gonadotropínu), vďaka ktorým by malo dôjsť k spusteniu hormonálneho cyklu. Tomuto deji ale zabránia iné hormóny zodpovedné za laktáciu – oxytocín a prolaktín, ktoré zastavia mechanizmy nutné k počatiu. Prolaktín potláča v mozgu hormón, ktorý stimuluje vaječník, aby každý mesiac vylúčil vajíčko za účelom oplodnenia. Absencia menštruačného cyklu sa potom nazýva laktačná amenorea (LAM), ktorá v podstate spôsobí dočasnú neplodnosť ženy. Pokiaľ trvale dojčíte, je menej pravdepodobné, že budete ovulovať. Možnosť počatia však stúpa vo chvíli, kedy bábätko odstavíte od mlieka. Zároveň tiež platí, že čím ďalej ste od pôrodu, tým sa antikoncepčný účinok dojčenia rapídne znižuje.
Či práve v období dojčenia ovulujete, môžete zistiť pomocou ovulačného testu, ktorý vám odhalí, či sa aktuálne nachádzate v období plodných dní. Dosť často sa môže stať, že prítomnosť ovulácie prehliadnete. Predsa len k nej dochádza dva týždne pred očakávanou menštruáciou. Dokiaľ nedostanete prvú menštruáciu, aby ste na základe toho mohla využiť iné formy antikoncepcie, môže byť príliš neskoro na to, aby ste zabránila tehotenstvu, pokiaľ sa o neho zrovna nesnažíte. Vyplatí sa teda skôr počkať.
Môže byť dojčenie spoľahlivou antikoncepčnou metódou?
Aby dojčenie fungovalo ako antikoncepcia, je nutné, aby hladina prolaktínu bola pomerne vysoká a hladina gonadotropínu nízka, čo sa dá v podstate zaručiť len vtedy, pokiaľ budete pravidelne a dostatočne dlho dojčiť (podľa štúdií je k potlačeniu ovulácie nutné dojčiť ideálne päťkrát denne, dohromady 65 minút za deň), aby došlo k antikoncepčnému účinku. Hladina prolaktínu má ale počas dňa kolísavý charakter, zároveň sa odvíja od času uplynutého po pôrode. V prvom týždni dochádza k pomalému poklesu prolaktínu takmer o polovicu, potom je znížený na optimálnu hladinu nevyhnutnú pre produkciu mlieka. Prudký nárast tohto hormónu potom nastáva ihneď pri zahájení dojčenia, pričom najvyšších hodnôt dosahuje pol hodiny po jeho začiatku. Následne opäť začne klesať do základných udržiavacích hodnôt (približne po dvoch až troch hodinách). Pri plnom a intenzívnom dojčení môže laktácia fungovať ako antikoncepcia, avšak nejedná sa o 100% ochranu! Akonáhle sa zníži počet dojčenia v dôsledku prikrmovania, postupne sa začnú v organizme obnovovať prirodzené mechanizmy nutné pre spustenie ovulácie, čo trvá asi šesť týždňov od začiatku prikrmovania.
Zo života štúdií a praxe
Teraz sa poďme pozrieť na niektoré údaje, ktoré sú spojené s problematikou otehotnenia počas laktácie.
- Spoľahlivá ochrana pred počatím (porovnateľná s hormonálnou antikoncepciou) je u dojčiacich žien zachovaná len 10 týždňov po pôrode.
- U plne dojčiacich žien bez menštruácie je spoľahlivosť ochrany 95-98%, akonáhle sa ale dostaví menštruácia, riziko počatia sa zvyšuje.
- Prikrmovanie zvyšuje riziko otehotnenia tiež u žien bez menštruácie.
- Len 2,6% dojčiacich žien otehotnie pred prvou menštruáciou.
- Priemerný čas počatia po prvej menštruácii po pôrode je 2-3 mesiace u nedojčiacich žien, 2-4 mesiace u dojčiacich žien.
- V prvých 6 mesiacoch otehotnie 36% dojčiacich žien s menštruáciou, do roka otehotnie 55% menštruujúcich dojčiacich žien.
- Až 1,7% žien s LAM, ktoré majú nechránený styk, otehotnie počas 6 mesiacov, do roka 7% a do dvoch rokov až 13% žien.
Uvádza sa, že pri laktačnej amenoree a súčasnom dojčení dojčaťa mladšieho 6 mesiacov pred nástupom menštruácie, je 2-5% šanca na otehotnenie. Pokiaľ teda vyložene bábätko neplánujete, nie je príliš vhodné spoliehať na dojčenie ako na inú antikoncepčnú metódu.
ZDROJ:
Kvalita života žien v popôrodnom období, Doc. MUDr. Josef Záhumenecký, PhD.