KVALITA SPERMIÍ A JEJ ZABIJÁCI. ČO MUŽSKEJ PLODNOSTI NAJVIAC ŠKODÍ?

Optimálna kvalita spermií je pre ľahké počatie bábätka úplným základom. Čo likviduje ich kvalitu zo všetkého najviac? Pozrite na tých najhorších zabijakov.

Takmer neustále sa v oblasti problematiky počatia stretávame so smutnými informáciami. Ani jednému z nás neunikne, že za posledné roky stúpa počet párov, ktoré pre to, aby priviedli na svet bábätko, musia podstupovať umelé oplodnenia. Problémy s reprodukčným systémom sa týkajú nie len žien, ale aj mužov, u ktorých býva najväčším kameňom úrazu najmä kvantita aj kvalita spermií. Mužská plodnosť je všeobecne rok od roku horšia. Prubúda prípadov, kedy muži majú pomalé či nekvalitné spermie, ktoré sú menej schopné počatia, prípadne ich ejakulát obsahuje malé množstvo oproti stanovenej norme. Rapídne stúpa aj prítomnosť rôznych abnormalít, ktoré môžu byť genetické, ale taktiež získané v priebehu života.

Kvalita spermií má svojich protivníkov

Vitalita a kvalita spermií je z hľadiska počatia naozaj veľkou témou, ktorou je nutné sa zaoberať. Predovšetkým je dôležité vedieť, na čo si dať pozor a akým prístupom ich chrániť. Poďme sa preto pozrieť na tých najväčších zabijakov spermií, ktoré sú známymi zlodejmi mužskej plodnosti.

Vedeli ste, že... U párov, ktoré bojujú s neplodnosťou, sa odhaduje, že výhradne mužské faktory prispievajú až k 30% týchto prípadov. Hoci muži produkujú milióny spermií denne (v porovnaní so ženami, ktoré za celý život vyprodukujú 300 – 400 vajíčok), môžu vonkajšie faktory (napríklad vysoká teplota), ovplyvniť zdravie týchto malých plavcov. A pretože spermatické bunky zrejú do dospelosti až 75 dní, poškodenie môže z veľkej miery ovplyvniť  schopnosť počatia.

Prílišné zahrievanie a horúčka

Zhoršená kvalita spermií má značnú súvislosť s prehrievaním semenníkov. Ľudské semenníky totiž nemôžu správne fungovať, pokiaľ nie sú chladnejšie, než zvyšná časť tela. Práve preto je mužská anatómia navrhnutá tak, aby semenníky boli v dostatočnej vzdialenosti od telesného tepla.

„Pokiaľ sa teplota semenníkov zvýši na 98°C, produkcia spermií sa úplne zastaví,“ tvrdí špecialista na plodnosť Hal Danzer, MD. Akonáhle je ich produkcia prerušená, spermie bývajú negatívne ovplyvnené po celé mesiace. Čo sa ale stane, keď vystavenie sa teplu spôsobí zmätok v reprodukčnom systéme muža? „Celkový počet spermií môže byť nižší, taktiež môže byť zhoršená ich pohyblivosť a morfológia,“ hovorí Paul Shin, MD, urológ vo Washingtone, D.C.

Veľkú vlnu otázok spôsobuje aj pobyt v horúcej vani či vo vírivke. Podľa štúdie zverejnenej v roku 2007 môže aj púhych 30 minút v „mokrom teple“ dočasne znížiť produkciu spermií. Ruku v ruke s tým ide aj horúčka, ktorá sa tu a tam u viróz či chrípiek môže objaviť. Vysoká horúčka môže mať na spermie rovnaký účinok ako vlhké teplo, teda aj s rovnakými trvalými účinkami. Podľa štúdie z roku 2003 môže koncentrácia spermií po prekonanej horúčke klesnúť až o 35%.

Čo s tým...?

Samozrejme vôbec najlepšie je oblúkom sa vyhýbať situáciám, kedy by mohlo dôjsť k prehrievaniu semenníkov. Horšie je to ale v letných mesiacoch, kedy ide len ťažko sa prehriatiu semenníkov a poťažmo celého organizmu ubrániť. Práve v takú chvíľu prídu vhod chladivé náplasti na semenníky, ktoré dokážu znížiť teplotu semenníkov na optimálnu hladinu.

Fajčenie

Fajčenie je významným rizikovým faktorom, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje stav orgánov, ale tiež je ním negatívne ovplyvnená kvalita spermií. „Fajčenie je spojené s mnohými problémami, ktoré zasahujú aj do zdravia spermy,“ povedal Robert Kaufmann, reprodukčný endokrinológ v Baylor All Saints Medical Center. V priebehu rokov štúdie zistili, že muži, ktorí sú silnými fajčiarmi, majú menší počet spermií a výrazne zhoršenú kvalitu ejakulátu. Ďalšie výskumy naznačujú, že fajčenie negatívne ovplyvňuje chromozómy spermií. „Zaujímavé je, že fajčenie môže dokonca ovplyvniť DNA spermií – je lepšie sa preto tomuto zlozvyku úplne vyhnúť,“ poznamenal lekár.

Čo s tým...?

Vôbec najlepšie je úplne sa zbaviť návyku na fajčenie. Pokiaľ sa však fajčenia nechcete vzdať, vyvarujte sa ho aspoň v období pred a počas počatia.

Obezita

Nízka kvalita spermií je pochopiteľne tiež spojovaná s civilizačným problémom v podobe obezity. „Obezita je spojovaná so zvýšenou produkciou ženských hormónov (estrogénu), zníženým počtom spermií, sexuálnou dysfunkciou a neplodnosťou,“ hovorí Daniel A. Potter, MD, špecialista z Huntingtonského reprodukčného centra v Kalifornii. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie majú obézni muži v porovnaní so zdravými jedincami zníženú funkciu semenníkov a významne nižší počet spermií.

Čo s tým...?

Základom je samozrejme zdravý životný štýl, ktorého súčasťou by mala byť kvalitná a zdravá strava v spolupráci s pravidelným pohybom. V počiatku redukcie váhy je vôbec najlepšie naštartovat organizmus a činnosť orgánov dôležitých pre dobre fungujúci metabolizmus. Veľmi prospešné je aj obmedzenie cukrov, s čím vám môžu pomôcť náhradné sladidlá, ktoré sú prospešné aj počas zhadzovania váhy.

Zradné mobily a notebooky

Dobrý sluha, zlý pán. Presne to sa dá povedať o mobiloch aj notebookoch, ktoré sú jedným z dôvodov, prečo klesá kvalita spermií. Osem z deviatich štúdií totiž preukázalo negatívny dopad na množstvo spermií u mužov sledovaných na mobilných telefónoch, najmä, keď sú telefóny držané vo vrecku u nohavíc. „Dáta na mobilných telefónoch s ohľadom na ujmu spermií bohužiaľ rastú,“ povedal Ryan Terlecki, MD, špecialista urológie na Wake Forest Baptist Medical Center. Mobilné telefóny vydávajú žiarenie vo forme elektromagnetických vĺn, ktoré môžu mať nepriaznivé účinky na bunky nevyhnutné pre vývoj spermií v semenníkoch.

Nepriaznivé správy sa ale týkajú práve aj notebookov. Pokiaľ ide o počet a kvalitu spermií, existujú určité dôkazy o tom, že notebook s pripojením na Wi-Fi môže byť zabijakom spermií. V štúdii publikovanej v časopise Fertility an Sterility boli odobraté vzorky spermií od 29 mužov. Časť vzoriek bola uložená pod notebookom s bezdrátovým pripojením, časť spermií bola umiestnená mimo jeho dosah. Spermie vo vzorke nachádzajúce sa u notebooku boli po vykonaní testu menej pohyblivé a vykazovali známky poškodenia DNA.

Ryan Terlecki tiež uviedol, že teplo od notebooku je ďalším rizikovým problémom, ktorý môže ovplyvniť kvalitu spermií. „Je dobre preukázané, že teplo má schopnosť nepriaznivo ovplyvňovať parametre spermy,“ povedal Dr. Terlecki. Dodal však, že v súvislosti s technikou je stále treba ďalších výskumov.

 

ZDROJE:

https://www.health.com/condition/pregnancy/trying-to-get-pregnant-10-proven-sperm-killers?slide=64812961-2792-46d3-ba8c-104bb8b9fcfe#64812961-2792-46d3-ba8c-104bb8b9fcfe

https://translate.google.com/website?sl=en&tl=cs&ajax=1&prev=search&u=https://consumer.healthday.com/women-s-health-information-34/abortion-news-2/smoking-could-harm-sperm-study-finds-642944.html

https://www.everydayhealth.com/mens-health-pictures/rumored-sperm-killers-should-you-worry.aspx