AKO NAČERPAŤ SILU PO PÔRODE? STAVTE NA VYLADENÚ KOMBINÁCIU BYLINIEK

Obdobie po pôrode je pre rad žien náročné a pre telo značne vyčerpávajúce. Čím sa dostať naspäť do kondície?

V období po pôrode sa mení nie len fyzická, ale aj duševná stránka

Už od okamihu, kedy dôjde k oplodneniu vajíčka, sa začnú v tele ženy diať veľké zmeny (sprvu najmä hormonálne), ktoré ale spočiatku nebývajú patrné. S každým mesiacom potom bývajú znateľné tiež fyzické zmeny, ktoré vrcholia v pred pôrodnom období. Naraz je vytúžená chvíľa tu – blíži sa pôrod. Nezáleží pri tom na tom, či prebieha prirodzenou cestou alebo je nutné zvoliť cisársky rez. Pôrod je totiž v každom ohľade náročný. Krátko na to sa začneme starať o svoje bábätko, pri čom nemáme dostatok času na odpočinok a rýchle zotavenie. Hoci ženské telo je veľmi múdre a aj za takých okolností si s regeneráciou organizmu poradí, nie je od veci mu trochu pomôcť.

Veľa žien v období po pôrode zápasí nie len s telesnou stránkou. Predsa len, nie každej novopečenej mamičke sa ľahko podarí vrátiť na pôvodnú váhu. Potom sú tu tiež strie, ktoré nejednej žene robia vrásky. Veľkú úlohu v období po pôrode hrá taktiež psychika, ktorá je razom zraniteľnejšia. Naraz zažívame pocit vyčerpania, tu a tam sa objavia pochybnosti o našich materských schopnostiach, nemáme na seba toľko času, ako skôr, môže sa dostaviť aj popôrodný blues... Občas sa tiež objaví malá partnerská búrka, ktorá pramení z nových, doteraz nepoznaných rolí. Jednotlivé okamihy sú potom súhrou, ktorá nám na duševnom zdraví zrovna dvakrát nepridá.

Tiež po pôrode by sme na seba mali myslieť

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina nastávajúcich mamičiek prikladá veľký význam starostlivosti v priebehu tehotenstva. Dostatočne spia a odpočívajú, sem tam si doprajú tehotenskú masáž, zacvičia si s budúcimi mamičkami a nezabúdajú ani na pravidelné doplňovanie vitamínov. Myslieť by sme na seba ale mali nie len počas deviatich mesiacov, alej aj po pôrode. Áno, veľa času na seba síce nemáme, avšak musíme si uvedomiť, že preto, aby sme sa o svoje malé mohli dobre postarať, je treba cítiť sa dobre a mať silu zvládnuť každodennú rutinu. Aj my sme dôležité. Nie len pre seba, ale predovšetkým pre bábätko, ktoré potrebuje pohodovú a usmievavú mamičku.

Zásobujte svoje telo vitamími

Aby sme telu vynahradili všetko úsilie, ktoré muselo vynaložiť počas tehotenstva aj v priebehu pôrodu a pomohli mu s čo najrýchlejšou rekonvalescenciou, je vhodné sa obrátiť o pomoc k bylinkám a vitamínom. Tie sú dôležité nie len pre fyzickú kondíciu novopečenej mamičky, ale tiež podporia jej duševnú silu a odolnosť v náročnom popôrodnom období. Niektoré majú dokonca pozitívny vplyv na dojčenie, čo prispeje k spokojnosti mamičky aj bábätka. Okrem komplexu vitamínov by sme sa mali zamerať najmä na:

Vápnik a vitamín D

Vaše telo bezpochyby ocení dostatočný prísun vápnika. V prvých mesiacoch tehotenstva je totiž kalcium bábätku dodávané od mamičky. Práve preto by ženy mali dbať na dostatočný príjem vápnika nie len pred otehotnením, ale tiež po pôrode, kedy je treba dorovnať jeho deficit. Jedine tak môžeme predísť zvýšenému lámaniu kostí a tiež problémom so zubami. Aby sa vápnik v tele dobre vstrebával, je vhodné začať s užívaním vitamínu D. Nedostatok vitamínu D sa môže prejaviť nie len oslabením svalov a kostí a s tým spojenými ťažkosťami, ale aj obezitou, diabetom, zníženou imunitou a vysokým krvným tlakom. Vitamín D patrí medzi látky, ktorým je treba venovať špeciálnu pozornosť predovšetkým v období pred otehotnením až do dvoch rokov dieťaťa.

Jastrabina lekárska a fenikel

Medzi úžasné bylinky, ktoré po pôrode zaručene oceníte, patrí napríklad jastrabina lekárska, ktorá je prospešná predovšetkým svojou schopnosťou podporovať činnosť mliečnych žliaz a tvorbu materského mlieka. Zároveň tiež pomáha pri redukcii hmotnosti. Opomenúť nesmieme ani fenikel obyčajný, ktorý prirodzenou cestou podporuje tvorbu materského mlieka. K jeho ďalším prospešným účinkom pre telo sa dá zaradiť aj podpora trávenia, zlepšovanie zažívania a znižovanie plynatosti, čo je veliké pozitívum, pokiaľ svoje bábätko pravidelne dojčíte. Žiadna mamička totiž nechce mať dieťatko s boľavým bruškom.

Kyselina listová

Počas tehotenstva je kyselina listová nevyhnutná pre zdravý vývoj bábätka, pre novopečenú mamičku má však dôležitý význam aj po pôrode. Nedostatok kyseliny listovej nepriaznivo ovplyvňuje krvitvorbu. Pokiaľ mamičke schádza kyselina listová, spôsobuje to deformáciu červených krviniek, čím klesá ich schopnosť prenášať kyslík. To má potom za následok únavu, vyčerpanie a podráždenosť, čo sa veľmi ľahko premietne do psychickej pohody mamičky aj bábätka. Prírodným zdrojom kyseliny listovej je napríklad špenát, celozrnné pečivo, ovsené vločky alebo strukoviny. Pokiaľ chcete mať istotu, že svojmu telu dodávate dostatok potrebných vitamínov vrátane kyseliny listovej, môžete ich telu poskytnúť formou tepelne neupravenej zeleniny alebo sa spoľahnúť na komplex vitamínov v podobe potravinových doplnkov.

Panvové dno späť vo forme

Tehotenstvo a pôrod sú bezpochyby najkrajšími a nezabudnuteľnými okamihmi v živote každej ženy, avšak obnášajú tiež psychickú a fyzickú záťaž. Najmä chúlostivá „ženská“ oblasť potrebuje špeciálnu starostlivosť k tomu, aby sa mohla dostať po náročnom pôrode späť do formy. Ochabnuté svaly panvového dna totiž môžu mať pre hociktorú ženu celoživotné následky. Medzi nich patrí napríklad inkontinencia, bolestivá perióda či dokonca ťažkosti pri intímnych chvíľach s partnerom. Hoci sa veľa mamičiek snaží po pôrode čo najrýchlejšie dostať do svojej pôvodnej formy, mnohokrát väčšina z nich zabúda venovať rovnakú pozornosť aj fyzickej kondícii svojich intímnych partií. Pravidelné cvičenie a posilňovanie svalov panvového dna, ktoré bývajú po pôrode často povolené či poškodené, preukázateľne prispieva k zlepšeniu pri bolestivom priebehu menštruácie, inkontinencii a k celkovej duševnej pohode. Skvelých výsledkov sa dá úspešne docieliť rôznymi špeciálnymi cvikmi na posilnenie panvového dna alebo s pomocou Yoni intímneho vajíčka, ktoré dokáže podporiť regeneráciu a uzdravenie ženskej oblasti.

 

ZDROJ:

https://www.otehotnet.cz/herbar/

www.healthline.com/health/jade-egg

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_D

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1pn%C3%ADk