Test plodnosti je ľahký spôsob, ako si overiť, že má váš ejakulát dostatok spermií k oplodneniu.
U väčšiny párov, ktoré majú problémy s počatím bábätka a nedarí sa im dlhší čas založiť rodinu, je to spravidla žena, kto hľadá príčiny. Mení svoju života správu, skúša babské rady, navštevuje všemožné cvičenia, užíva podporné doplnky stravy a absolvuje veľa konzultácií aj lekárskych vyšetrení. To všetko preto, aby zistila, prečo sa im sen o vytúženom bábätku zatiaľ nesplnil. Muži, hoci sa podľa posledných štatistík podieľajú na neplodnosti párov až v 50 %, sa k lekárovi s týmto problémom príliš nehrnú. Dobrá správa je, že nepríjemné a pre niektorých mužov aj chúlostivé vyšetrenie u lekára sa dá v dnešnej dobe nahradiť vcelku spoľahlivým domácim testom plodnosti. Všetko diskrétne z pohodlia domova.
Ako urobiť mužský test plodnosti?
Pokiaľ sa rozhodnete pre domáci test plodnosti, budete potrebovať balenie testu pre mužov a samozrejme aj vašu vzorku ejakulátu. Pre zistenie čo najverohodnejšieho výsledku testu je vhodné, aby ste sa zdržal všetkej sexuálnej aktivity aspoň 3 – 5 dní pred odobraním vzorky, ktorú budete testovať. K úspešnému urobeniu testu je treba zmiešať spermu s tekutinou, ktorá je súčasťou balenia testu plodnosti pre mužov a potom zmes naniesť na testovací prúžok. Ďalšie kroky sa drobne líšia v závislosti od značky testu.
K tým najspoľahlivejším a najpresnejším môžeme zaradiť ADIEL test mužskej plodnosti, ktorý dokáže určiť výsledok do 15 minút a to s 97% presnosťou. V pohodlí domova a úplne diskrétne sa tak môžete behom chvíľky presvedčiť, či vaša sperma obsahuje dostatočnú koncentráciu spermií potrebných k úspešnému oplodneniu ženského vajíčka. V prípade, že sa test prejaví ako negatívny, je vhodné ho po 10 týždňoch opakovať. Pokiaľ aj druhý test ukazuje rovnaký výsledok, bude pravdepodobne nutná konzultácia s lekárom.
Značnú spojitosť s mužskou plodnosťou má aj folikostimulačný hormón (známy pod skratkou FSH), ktorý sa radí medzi hormóny, ktoré stimulujú rast a vývoj pohlavných orgánov nie len u žien, ale práve aj u mužov. U párov, ktoré majú ťažkosti s počatím, sa práve tomuto hormónu venuje veľká pozornosť, pretože jeho hodnoty vedia spoľahlivo odhaliť prípadnú neplodnosť. Mužský FSH podporuje tvorbu a dozrievanie spermií. Na rozdiel od žien, u ktorých je kolísanie tohto hormónu v závislosti od fáze menštruačného cyklu bežné, sa u zdravých mužov hladina FSH nemení – od dospievania si drží stálu hodnotu a to až do konca plodného obdobia.
Je nutné vedieť, že nezáleží len na množstve
To, či môže muž oplodniť vajíčko svojej partnerky, nezávisí len od koncentrácie spermií v ejakuláte. Plodnosť muža môže byť ovplyvnená aj mnohými ďalšími aspektami. Jedným z dôležitých faktorov je aj ich pohyblivosť a tvar. Životaschopnosť spermií však zatiaľ žiaden domáci test mužskej plodnosti zmerať nedokáže. Pokiaľ sa teda test urobený doma javí opakovane pozitívne a boli vylúčené problémy s plodnosťou na strane ženy, bude pre muža pravdepodobne návšteva lekára nevyhnutná. Po vyhodnoteniu výsledkov odborného vyšetrenia potom lekár môže presne určiť, či je treba ďalších vyšetrení, prípadne liečba.
Dajte šancu prírode
Hoci je v dnešnej dobe veda takmer všemocná, nesmieme zabúdať, že nie vždy sa na ňu dá spoľahnúť. V niekä okamihoch nášho života má stále hlavné slovo príroda. Aj keď teda podstúpite veľa vyšetrení, nemusí to nutne znamenať, že dostanete odpovede na to, prečo stále nie ste v očakávaní. Psychika a myseľ často ovplyvňujú náš fyzický stav viac, než si chceme pripustiť. Skúste sa preto zamerať na činnosti a veci, ktoré vám robia radosť, bavia vás a odprostite sa od zúfania si po bábätku. Možno práve voľnejší režim a menší tlak budú nakoniec tou správnou cestou k vysnívanému dieťatku.
ZDROJ:
https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/male-fertility-tests#1