Chystáte sa na dovolenku a menštruačný kalendár vám hlási, že práve v týchto dňoch očakávate svoje dni? Je nepochybné, že každú dovolenku si chceme naplno užiť, bez toho aby sme museli riešiť svoju periódu. Občas sa preto skrátka nezaobídeme bez hormonálnych tabletiek, ktoré sú určené pre oddialenie menštruácie. Hoci nás poteší príjemne strávená dovolenka bez menštruačného krvácania, môžu priniesť aj radu vedľajších účinkov.

Ako oddialiť menštruáciu? S antikoncepciou je to iné než bez nej

Hlavnou otázkou, ktorá je pri posunutí menštruácie dôležitá, je, či užívate hormonálnu antikoncepciu alebo nie. Ak žiadnu antikoncepciu neberiete, je možné oddialenie menštruácie iba za pomoci hormonálnych tabletiek (najčastejšie Norethisteron či Orgametril), ktoré vám predpíše váš gynekológ. Tablety sa spravidla užívajú päť dní pred očakávaným termínom menštruácie, pričom presné dávkovanie stanoví vždy lekár. Po vysadení sa menštruačné krvácanie dostaví v priebehu troch dní.

V prípade, že užívate monofázickú hormonálnu antikoncepciu (21 dní beriete prášky, 7 dní ste bez práškov), jednoducho vynecháte sedemdňovú pauzu a budete pokračovať v ďalšom blisteri. Telo tak bude stále pod vplyvom hormónov a menštruácie sa nedostaví. Spustí sa až v okamihu, keď zahájite sedemdňovú pauzu. Nejedná sa však o klasické oddialenie menštruácie, ale o posunutie predmenštruačného krvácania. Iné je to v prípade trojfázovej antikoncepcie, ktorá má v priebehu cyklu iné zloženie, preto ju nie je možné užívať v kuse po sebe. Vždy je preto najlepšie konzultovať oddialenie menštruácie u trojfázovej antikoncepcie s ošetrujúcim lekárom.

Zaberajú na posunutie cyklu prírodní pomocníci?

Veľa žien sa v rámci oddialenia menštruácie zameriava na silu prírody, hoci gynekológovia sú voči tomuto postupu pomerne skeptickí. Už naše babičky odporúčali pre posunutie menštruácie odvar z alchemilky či nechtíka, rovnako tak popíjanie citrónovej šťavy pár dní pred menštruáciou. Hoci si niektoré ženy niečo také nemôžu vynachváliť, je nutné podotknúť, že nie u každého sa podobné účinky skutočne dostavia.

Čo môže spôsobiť oddialenie menštruácie?

Je zrejmé, že akýkoľvek zásah do prirodzeného menštruačného cyklu môže spôsobiť problémy. Každá žena na oddialenie menštruácie reaguje inak. Kým niektorým nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, iné sa už v samotnom priebehu stretávajú s bolestivosťou v oblasti panvového dna, pocitom nafúknutia, nervozitou a príznakmi, ktoré sú typické pre predmenštruačný syndróm. Nie je nezvyčajné, že sa ťažkosti dostavia až po vysadení hormonálnych preparátov. Zaskočiť potom môžu najmä ženy, ktoré túžia po bábätku. Vplyvom oddialenia menštruácie môže dôjsť k celkovému rozladeniu hormonálnej rovnováhy, najmä u citlivejších žien. To sa následne prejaví poruchou menštruačného cyklu, objaviť sa môžu tiež problémy s ovuláciou. Nestabilita hormonálneho systému sa v priebehu nasledujúcich cyklov väčšinou sama zrovná, napriek tomu nie je na škodu dopriať svojmu telu regeneráciu, ktorú si po náročnom období rozhodne zaslúži.

Pre reguláciu biorytmu ženských pohlavných hormónov môžete vyskúšať bylinný koncentrát Hemann Femigard od známeho gynekológa MUDr. Václava Vydry, ktorého špeciálna zmes normalizuje menštruačný cyklus, odstraňuje patologické príznaky menštruácie a podporuje správnu činnosť ovulácie. Rovnako prospešná je tiež tinktúra z púčikov Ženský od značky Serafin, ktorá priaznivo pôsobí na správnu funkciu pohlavných hormónov a stabilizáciu ich rovnováhy.