Ovulácia je neodmysliteľnou súčasťou zdravého cyklu, ku ktorej dochádza niekoľko dní po skončení menštruácie (najčastejšie 12. – 14. deň cyklu). Dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka, ktoré následne putuje vajcovodom do maternice a tam vyčkáva na oplodnenie. Niekedy má ale taká fázy cyklu úplne iný dej a to v okamihu, keď do života vstúpi anovulácia, ktorá úplne zastaví obdobia plodných dní a znemožní prirodzené otehotnenie.

Čo znamená anovulácia?

Anovulácia je porucha, kedy počas menštruačného cyklu nedochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníkov, preto nie je ani šanca, aby došlo k jeho oplodneniu. V maternici však pravidelne dochádza k nárastu aj odlúčeniu sliznice, teda k bežne prebiehajúcej menštruácii, avšak vajíčko nedokáže vo vaječníku úplne dozrieť. Anovulačné cykly môžu byť ojedinelým výkyvom a prejsť v živote ženy bez povšimnutia, niekedy však bývajú pravidelné a sú známkou anovulačnej sterility, ktorá zabraňuje v úspešnom počatí. Zo štatistických čísel je zrejmé, že anovulácia je až u 30 – 40% prípadov dôvodom neplodnosti.

Ako spoznať, že nemáte ovuláciu?

Niektoré ženy ovuláciu ani nepostrehnú. Objaviť ju však môžu ženy, ktoré už dobre poznajú svoje telo a spoznajú prebiehajúcu ovuláciu na základe typických príznakov. Spravidla sa dostavuje pocit nafúknutia v oblasti podbruška, nevoľnosť, citlivé poprsie, zvýšená chuť do jedla aj na intímne chvíľky, rovnako tak číry a hojný hlien, ktorý je priateľský voči spermiám. Presne takéto príznaky zvyčajne značia prítomnosť plodných dní. Ak náhle z vášho života zmizli, je pravdepodobne, že sa mohla dostaviť anovulácia.

V tomto okamihu je veľmi užitočné pravidelne merať bazálnu teplotu, ktorá môže odhaliť prípadné výkyvy. Avšak oveľa komfortnejšie a bezpochyby rýchlejšie sú ovulačné testy, ktoré fungujú podobne ako tie tehotenské a to na základe prítomnosti hormónov v moči. V období ovulácie by mal byť prítomný 12 hodín pred jej začiatkom takzvaný luteinizačný hormón, ktorý začína plodné dni. V prípade, že testy vyjdú negatívne a to dvakrát po sebe idúcich cykloch, je na mieste včasná návšteva lekára.

Čo anovuláciu spôsobuje?

Príčin anovulácie môže byť hneď niekoľko. Vznik anovulačných cyklov však najviac podporuje:

  • Nevhodný životný štýl spojený so stresom
  • Problémy s hormonálnou rovnováhou
  • Podvýživa či naopak nadváha
  • Zvýšená hladina prolaktínu
  • Porucha činnosti štítnej žľazy
  • Syndróm polycystických ovárií (PCOS)
  • Vyšší vek

Niektoré z príčin je možné veľmi dobre liečiť a spravidla bývajú otázkou prechodného obdobia. Oveľa komplikovanejšie je ochorenie endokrinného systému, teda poruchy štítnej žľazy a syndróm polycystických ovárií, ktoré nielenže so sebou nesú veľa ďalších nepríjemných ťažkostí, ale tiež môžu viesť až k anovulačné sterilite. Odhaliť sa dajú iba krvným a ultrazvukovým vyšetrením.


Vyrovnáva hormonálne hladiny a pozitívne ovplyvňuje endokrinný systém. Presne tak pôsobí Materská kašička, ktorá pomáha riešiť problémy s neplodnosťou ženy, ktoré sú spojené s hormonálnou nerovnováhou, ako je syndróm polycystických ovárií aj nepravidelný menštruačný cyklus.


Je možné s anovuláciou otehotnieť?

Anovulácia je veľmi nepríjemná a o to zradnejšia, že sa do života ženy môže dostať pomerne plazivo. Ak sa objaví, nutne to neznamená, že sa musíte vzdať nádeje na založenie rodiny. Moderná medicína si v súčasnej dobe dokáže poradiť s mnohými problémami a ani anovulácia nie je výnimkou. Zvyčajne sa lieči podávaním vhodných hormónov. Vplyvom liečby ale niekedy môže dôjsť k úprave cervikálneho hlienu, ktorý sa stane pre spermie menej priateľský. V takýchto prípadoch sa potom odborníci môžu uchýliť k vnútromaternicovej inseminácií, kedy sa upravené spermie vložia priamo do maternice.


Pripraviť priateľské prostredie pre spermie je možné tiež s pomocou lubrikačného gélu Babystart Fertilsafe Plus. Jeho jedinečná receptúra má hydratačné účinky, zvyšuje komfort počas pohlavného styku a tiež pomáha spermiám na ceste k vajíčku, čím zvyšuje možnosti počatia.


Podporu je možné nájsť tiež v prírode, ktorá dokáže liečbu výrazne podporiť, niekedy s jej pomocou dôjde až k úplnému vymiznutiu ťažkostí. V takom prípade sa veľmi osvedčili prírodné produkty, ktoré podporujú hormonálnu stabilitu a správnu činnosť pohlavných orgánov. Dobrým príkladom je napríklad produkt FertilONA Forte Plus s obsahom peruánskej macy aj kombináciou účinných vitamínov, minerálov a aminokyselín. Jeho úlohou je podporovať správny priebeh ovulácie, zdravie reprodukčného systému ženy a tiež uľahčovať počatia.