DRMEK VŠEOBECNÝ – BYLINA STVORENÁ PRIAMO PRE ŽENY

Drmek všeobecný je cenný dar z prírody. Aké sú jeho účinky a prečo je žien toľko obľúbený?

Čo je drmek všeobecný?

Drmek všeobecný, známy tiež ako mníšske korenie, je šesť metrová drevnatá rastlina, ktorá pochádza z Ázie a teplých oblastí okolo stredomoria. Drmek všeobecný, ktorý pochádza z čeledi hluchavkovitých, vyniká svojim modro fialovým kvetenstvom. K liečivým účelom sa ale zbierajú drobné plody, ktoré dozrievajú na jeseň a následne sa sušia. Najviac je drmek všeobecný cenený pre obsah aktívnych látok, ktoré pripomínajú ženské hormóny. Plody drmku sú tiež bohaté na liečivé silice a flovonoidy.

Drmek všeobecný bol už od staroveku považovaný za taký ženský liek. Starí Rímania radi využívali jeho špeciálne účinky priaznivé pre zdravie. Počas stredoveku bol využívaný najmä z dôvodu, že tlmil sexuálne túžby a stal sa tak spoločníkom rímskych manželiek v okamihu, kedy boli ich manželia v zahraničí s légiami. Práve preto si vyslúžil prezývku čoby kláštorné alebo mníšske korenie.

Ako drmek všeobecný pôsobí na ľudské telo a zdravie?

Drmek všeobecný je vďaka blahodarným účinkom veľmi prospešný v oblasti kontroly a regulácie reprodukčného systému. Priaznivo ovplyvňuje celý menštruačný cyklus, preto je už veľa rokov využívaný na zmiernenie ťažkostí pri menštruácii a stabilizácii ženských hormónov. V dnešnej dobe je drmek všeobecný odporúčaný predovšetkým ženám, ktoré trpia premenštruačným syndrómom, menštruačnými bolesťami aj nepravidelným krvácaním. Zároveň patrí medzi najlepšie byliny, ktoré dokážu pomáhať počas endometriózy aj pri fibroidných cystách maternice. Jeho ďalšou vlastnosťou je schopnosť podporovať celý ovulačný cyklus a pomáhať tak ženám, ktoré si prajú otehotnieť. Svoje uplatnenie nachádza aj počas materstva kedy podporuje tvorbu materského mlieka. Okrem toho, že posilňuje oblasť ženského zdravia, pôsobí taktiež antibakteriálne, dobre si teda poradí s problematickou pleťou a je účinný aj v boji proti akné.

Účinky na ženu

  • Pomáha stabilizovať menštruačný cyklus
  • Odstraňuje ťažkosti vzniknuté s menštruáciou (bolestivé, silné či nepravidelné mesiačiky)
  • Vyrovnáva hladiny hormónov pri menopauze
  • Podporuje ovuláciu a produkciu ženských hormónov
  • Stimuluje rozvoj mliečnej žľazy a laktácii po pôrode
  • Je vhodný ako podporný prostriedok pri endometrióze aj neplodnosti
  • Pomáha pri popôrodnom krvácaní a napomáha odlúčeniu placenty
  • Je súčinný pri liečbe fibróznej cysty v prsníkoch

Všeobecné účinky

  • Uľahčuje hojenie zápalov, má antimykotické účinky a pomáha v boji proti akné
  • Funguje ako prevencia pri črevných ťažkostiach
  • Dokáže znižovať horúčku, tlmiť bolesť hlavy a minimalizovať nevoľnosť

Prečo je drmek všeobecný tak účinný v oblasti ženského zdravia?

Drmek všeobecný je bylinka, ktorá už roky priťahuje pozornosť z hľadiska skúmania jeho účinkov. Podľa štúdií odborníci preukázali prítomnosť zlúčenín, ktoré sú do istej miery podobné ženským hormónom. Práve preto je drmek všeobecný schopný upravovať hladiny pohlavných hormónov, podporovať ich produkciu a regulovať ženský cyklus.

 drmek-188x300

Bylinné výťažky dokážu stimulovať uvoľnenie luteinizačného hormónu a harmonizovať folikuly stimulujúci hormón, ktorý je pre počatie bábätka významný. Dochádza k nárastu progesterónu, ktorý pôsobí na hypofýzu a samotnú produkciu žltého telieska. Okrem zvýšenia produkcie progesterónu dokáže drmek všeobecný regulovať sekréciu prolaktínu a znížiť jeho hladinu na optimálne množstvo. Nadmerná hladina prolaktínu je totiž častým vinníkom neplodnosti.

Ako sa drmek všeobecný užíva?

Drmkové plody môžete využívať vo forme tinktúry, nálevu, ale aj prostredníctvom kapslí, ako je Drmek FORTE s vitamínom E, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu účinnej látky a to v pomere 10:1. Je obohatený o vitamín E.

Sila byliniek je neuveriteľná, avšak vždy pamätajte, že zázraky sa nedejú cez noc. Účinky byliniek aj prírodných doplnkov stravy sa prejavia až pri dlhodobom a pravidelnom užívaní, v rade niekoľkých týždňov.

 

Zdroj:

https://botanika.wendys.cz/index.php/19-fr-polivka-uzitkove-a-pametihodne-rostliny-cizich-zemi/1013-drmek-obecny-