ANOVULÁCIA: JE MOŽNÉ S ŇOU OTEHOTNIEŤ?

Plodné dni sú pre počatie veľmi dôležité. Čo keď ich ale narušuje zradná porucha menom anovulácia?

Ovulácia je neodmysliteľnou súčasťou zdravého cyklu, ku ktorej dochádza niekoľko dní po skončení menštruácie (najčastejšie 12. - 14. deň cyklu). Dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka, ktoré následne putuje vajcovodom do maternice a tam vyčkáva na oplodnenie. Niekedy má ale taká fáza cyklu úplne iný dej a to v okamihu, kedy do života vstúpi anovulácia, ktorá úplne zastaví obdobie plodných dní a znemožní prirodzené otehotnenie.

Čo znamená anovulácia?

Anovulácia je porucha, kedy počas menštruačného cyklu nedochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníkov, preto nie je ani šanca, aby došlo k jeho oplodneniu. V maternici však pravidelne dochádza k nárastu aj odlúčenie sliznice, teda k bežne prebiehajúcej menštruácii, avšak vajíčko nedokáže vo vaječníku úplne dozrieť. Anovulačné cykly môžu byť ojedinelým výkyvom a prejsť v živote ženy bez povšimnutia, niekedy však bývajú pravidelné a sú známkou anovulačné sterility, ktorá zabraňuje v úspešnom počatia. Zo štatistických čísel je zrejmé, že anovulácii je až u 30 - 40% prípadov dôvodom neplodnosti.

Ako spoznať, že nemáte ovuláciu?

Niektoré ženy ovuláciu ani nepostrehnú. Objaviť sa však môžu ženy, ktoré už dobre poznajú svoje telo a poznajú prebiehajúcu ovuláciu na základe typických príznakov. Spravidla sa dostavuje pocit nafuknutia podbruška, nevoľnosť, citlivé poprsie, zvýšená chuť do jedla aj na intímne chvíľky, rovnako tak číry a hojný hlien, ktorý je priateľský voči spermiám. Presne také príznaky zvyčajne značia prítomnosť plodných dní. Pokiaľ zrazu z vášho života zmizli, je pravdepodobné, že sa mohla objaviť anovulácia.

V tomto okamihu je veľmi užitočné pravidelne merať bazálnu teplotu, ktorá môže odhaliť prípadné výkyvy. Avšak o veľa komfortnejšie a bezpochyby rýchlejšie sú ovulačné testy, ktoré fungujú podobne ako tie tehotenské a to na základe prítomnosti hormónov v moču. V období ovulácie by mal byť prítomný 12 hodín pred jej začiatkom takzvaný luteinizačný hormón, ktorý zahajuje plodné dni. V prípade, že testy vyjdú negatívne a to dvakrát po sebe idúcich cykloch, je na mieste včasná návšteva lekára.

Čo anovuláciu spôsobuje?

Príčin anovulácie môže byť hneď niekoľko. Vznik anovulačných cyklov však najviac podporuje:

  • Nevhodný životný štýl spojený so stresom
  • Problémy s hormonálnou rovnováhou
  • Podvýživa či naopak nadváha
  • Zvýšená hladina prolaktínu
  • Porucha činnosti štítnej žľazy
  • Syndróm polycystických ovárií (PCOS)
  • Vyšší vek

Niektoré z príčin je možné veľmi dobre liečiť a spravidla bývajú otázkou prechodného obdobia. O veľa komplikovanejšie je ochorenie endokrinného systému, teda poruchy štítnej žľazy a syndróm polycystických ovárií, ktoré nie len, že so sebou nesú veľa ďalších nepríjemných ťažkostí, ale tiež môžu viesť k anovulačnej sterilite. Odhaliť sa dajú len krvným a ultrazvukovým vyšetrením.

Anovulácia je veľmi nepríjemná a o to zradnejšia, že sa do života ženy môže dostať pomerne plíživo. Pokiaľ sa objaví, nutne to neznamená, že sa musíte vzdať nádeje na založenie rodiny. Moderná medicína si v súčasnej dobe dokáže poradiť s mnohými problémami a ani anovulácia nie je výnimkou. Zvyčajne sa lieči podávaním vhodných hormónov. Vplyvom liečby ale niekedy môže dôjsť k úprave cervikálneho hlienu, ktorý sa stane pre spermie menej priateľský. V takých prípadoch sa potom odborníci môžu uchýliť k intrauterinnej inseminácii, kedy sa upravené spermie vložia priamo do maternice.

Pripraviť priateľské prostredie pre spermie je možné tiež pomocou lubrikačného gélu Babystart Fertilsafe Plus. Jeho jedinečná receptúra má hydratačné účinky, zvyšuje komfort počas pohlavného styku a tiež pomáha psermiám na ceste k vajíčku, čím zvyšuje možnosti počatia.

Podporu je možné nájsť aj v prírode, ktorá dokáže liečbu výrazne podporiť, niekedy s jej pomocou dôjde až k úplnému zmiznutiu ťažkostí. V takom prípade sa veľmi osvedčili prírodné produkty, ktoré podporujú hormonálnu stabilitu a správnu činnosť pohlavných orgánov. Vitamínový doplnok stravy ADIEL vitamíny pre ženy FertilONA forte plus s unikátnym zložením. Jedná sa o zmes vybraných vitamínov, minerálov a bylín, ktoré zaisťujú vitamínovú výživu každej ženy pred plánovaným tehotenstvom. Obsahom vitamínov je napríklad fytoestrogén maca horská, ktorá preukázateľne podporuje plodnosť a hormonálny systém žien. Obsahuje tiež dôležité vitamíny skupiny B, najmä vitamín B6 s účinkami na hormonálnu aktivitu alebo vitamín B3, ktorý prispieva ku správnemu stavu sliznice.

 

ZDROJ:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318552