ALCHEMILKA OBYČAJNÁ: TAJOMSTVO ŽENSKEJ KRÁSY, ZDRAVIA A VITALITY

Alchemilka obyčajná je zázračnou bylinkou, ktorá je v mnohých ohľadoch najlepším priateľom žien. Viete, čím je natoľko jedinečná?

Alchemilka obyčajná, čiže Alchemilla vulgaris

Zdanlivo nenápadná, aj tak v každom ohľade výnimočná. Presne taká je alchemilka obyčajná – vytrvalá bylinka, ktorá rastie na okraji lesov, lúkach aj pastvinách. Objaviť ju môžete po celej Európe, svoje miesto si však získala aj v severnej Ázii a na východe Severnej Ameriky. Dorastá väčšinou okolo 10 až 30 cm a je typická nezvyčajným tvarom listov pripomínajúce ženskú sukňu (odtiaľ tiež pochádza ľudový názov „ženský plášť“) aj rozvetveným kvetenstvom. V ľudovom liečiteľstve sa používa jej vňať a kvetúce listy, ktoré sa zbierajú od mája až do septembra. Tie sú bohaté najmä na silice, organické kyseliny, trieslovinu, kyselinu salicylovú aj vitamín C, ktoré vo vzájomnej súhre pomáhajú hneď s niekoľkými neduhmi. Tradične sa alchemilka žne v období, kedy je rastlina v kvete, avšak štúdia ukázala, že ak je pozbieraná neskôr v sezóne, obsahuje vyššie množstvo látok, najmä dôležitých tanínov (čo sú triesloviny, ktoré majú okrem antiseptických a antioxidačných vlastností tiež schopnosť vytvárať komplexy s molekulami, ktoré následne detoxikujú celé telo).

Čo ste možno nevedeli?

O alchemilke, ktorej sa ľudovo prezýva tiež nebeská rosa, dámsky plášť, dáždniček alebo bylinka panny Márie, koluje rad povestí. Špecifický tvar listov každé ráno zachytáva kvapku rosy, o ktorej sa hovorilo, že je to slza panny Márie, ktorá po vypití pomáhala liečiť ženské problémy všetkým ženám aj dievčatám. Preto sa o alchemilke často hovorí tiež ako o posvätnej rastlinke.

Aké sú všeobecné účinky alchemilky?

 • Má protizápalové a antimykotické účinky
 • Uľahčuje hojenie rán a zastavuje krvácanie*
 • Pomáha pri zažívacích a črevných ťažkostiach
 • Zlepšuje črevnú mikroflóru
 • Podporuje telesné orgány, zlepšuje stav pri pečeňových aj obličkových chorobách
 • Odstraňuje nečistoty z tela aj krvi, je silným antioxidantom
 • Povzbudzuje metabolizmus a pomáha k prirodzenému úbytku váhy
 • Dezinfikuje močovú trubicu, pôsobí močopúdne
 • Upokojuje sliznice a tým zvyšuje ich odolnosť
 • Pomáha pri prechladnutí, angínach, zápaloch v krku, aftom aj paradentóze
 • Priaznivo pôsobí na svalovinu a tým pádom aj činnosť srdca
 • Podporuje funkciu svalov, preto je skvelou prevenciou pri oslabeniu svalstva
 • Používa sa tiež ako cenný doplnok pri cukrovke aj roztrúsenej skleróze
 • Má proti kŕčové účinky

*O alchemilke existuje veľa historických zmienok. Jednou z nich je aj použitie byliny v súvislosti s hojením rán. Nicolas Culpepper (1616-1654) napísal, že alchemilka bola „vysoko cenená a chválená“ ako „jedna z najpozoruhodnejších bylín na rany“. Popisuje tak, že sa používa k vysychaniu rán a dokonca k riešeniu infekcie v ranách, a to nie len na koži, ale aj v oblasti úst pri aftóznej stomatitíde.

Alchemilka obyčajná je malý zázrak pre ženy

Alchemilka obyčajná patrí k jednej z najlepších ženských byliniek, ktoré podávajú pomocnú ruku najmä v okamihu, kedy nastanú gynekologické či hormonálne problémy. Alchemilka obyčajná je jednoducho synonymom pre ženské šťastie. S čím konkrétne pomáha?

Účinky alchemilky na ženské zdravie:

 • Harmonizuje stav ženských hormónov a vyrovnáva ich hladiny
 • Regeneruje ženské pohlavné orgány
 • Mierni menštruačné bolesti a silné krvácanie
 • Podporuje pravidelné krvácanie
 • Pomáha vyrovnať sa s príchodom menopauzy
 • Tlmí premenštruačný syndróm, zmierňuje ťažkosti s ním spojené
 • Preventívne pôsobí proti gynekologickým zápalom aj výtokom
 • Vďaka priaznivému pôsobeniu na svalovinu spevňuje a posilňuje maternicu
 • Stabilizuje ovulačný cyklus, a preto výrazne zvyšuje šancu na počatie
 • Je veľkým pomocníkom pri sklonoch k potratom
 • Podporuje hojenie popôrodných jaziev a spevnenie maternicového svalstva

Zaujímavosti zo života alchemilky

Problém s menštruáciou a poprsím

Okrem schopnosti zastaviť nadmerné menštruačné krvácanie pôsobí alchemilka taktiež ako emmenagogum, ktorý stimuluje tok krvi do maternice a pomáha tak s podporou pravidelnej menštruácie. Alchemilka sa však využíva tiež v podpore plodnosti a to najčastejšie v kombinácii s bylinkami, ako je ďatelina lúčna, listy malín alebo pŕhľava dvojdomá.

Bylinkárka Gail Faith Edwardsová navyše udáva, že alchemilka je „cenným spojencom žien, ktoré sa stretávajú s opuchnutými, bolestivými a hrudkovitými prsníkmi pred menštruáciou“. V tomto prípade alchemilka pomôže nie len vo forme čaja, ale aj obkladu. Ďalšou zaujímavosťou je tiež zistenie Elizabeth Blackwell (1707-1758), ktorá bola škótskou botaničkou, ilustrátorkou aj autorkou knihy The Curious Herbal. Podľa nej „listy aplikované priamo na poprsie pomáhajú zvyšovať ich pevnosť“.

Veľmi zaujímavú informáciu tiež priniesla v rámci prezentácie Lieky Krajiny 2013 lekárka Deborah Francis, ktorá alchemilku odporúčala aj čoby emočnú podporu v ťažkých chvíľach. „Alchemilka je indikovaná tiež v prípade emočných aj fyzických tráum, preto by sa o nej dalo uvažovať ako o doplnku v období po potrate, pôrode, operácii, prasknutiu ovariálnej cysty aj zápalovému ochoreniu panvy.“

Popôrodná starostlivosť a dojčenie

Alchemilka má veľa predností tiež počas starostlivosti po pôrode, či už z hľadiska celkového zdravia alebo riešenia konkrétnejšieho problému. Bežne je odporúčaná vo forme sedacej kúpele na liečenie v oblasti hrádze aj na zlepšenie hemeroidov a to najčastejšie v kombinácii so skorocelom, rebríčkom obyčajným alebo nechtíkom lekárskym. Dula Leslie Lekos ale uvádza, že alchemilka je cenená tiež v období laktácie. „Počas svojej práce duly som v rámci podpory laktácie odporúčala alchemilku ženám, ktoré vyjadrili sklamanie z dojčenia. Po niekoľkých týždňoch každodenného používania silných obkladov a pitia čaju z alchemilky vyjadrila väčšina žien veľkú spokojnosť.“

Menopauza

Alchemilka môže byť všeobecne použiteľná tiež na podporu prechodu v menopauze. Priezkum britských bylinkárov ukázal, že takmer 39% žien používa alchemilku  na stabilizáciu prejavov menopauzy. Bylinkárka Robin Rose Bennettová ju vo svojej knihe Dar liečivých bylín odporúča špeciálne pre nadmerné menopauzálne krvácanie.

V akej forme môžete alchemilku obyčajnú používať?

Sila alchemilky sa dá využiť hneď v niekoľkých smeroch a jej výhodou je, že nie je spojená s vedľajšími účinkami. Alchemilku obyčajnú môžete piť vo forme čaju aj výluhov, tinktúr, pripraviť z nej bylinnú kúpeľ, prikladať ju na postihnuté miesta spolu s plátnom alebo z nej pripraviť vaginálne naparovanie.

 

ZDROJE:

https://www.planetayurveda.com/ladys-mantle-alchemilla-vulgaris/

https://www.herbalremediesadvice.org/alchemilla-vulgaris.html

https://www.botanical.com/botanical/mgmh/l/ladman05.html.

http://www.blessedmaineherbs.com/ourlamaalvu.html.

https://www.herbrally.com/monographs/ladys-mantle.

http://cms.herbalgram.org/herbclip/158/review41923.html?ts=1557341693&signature=9d6b2febc409be50bb520b01985d55d6.