ALCHEMILKA OBYČAJNÁ: TAJOMSTVO ŽENSKEJ KRÁSY, ZDRAVIA A VITALITY

Alchemilka obyčajná je zázračnou bylinkou, ktorá je v mnohých ohľadoch najlepším priateľom žien. Viete, čím je natoľko jedinečná?

Alchemilka obyčajná, čiže Alchemilla vulgaris

Zdanlivo nenápadná, aj tak v každom ohľade výnimočná. Presne taká je alchemilka obyčajná – vytrvalá bylinka, ktorá rastie na okraji lesov, lúkach aj pastvinách. Objaviť ju môžete po celej Európe, svoje miesto si však získala aj v severnej Ázii a na východe Severnej Ameriky. Dorastá väčšinou okolo 10 až 30 cm a je typická nezvyčajným tvarom listov pripomínajúce ženskú sukňu (odtiaľ tiež pochádza ľudový názov „ženský plášť“) aj rozvetveným kvetenstvom. V ľudovom liečiteľstve sa používa jej vňať a kvetúce listy, ktoré sa zbierajú od mája až do septembra. Tie sú bohaté najmä na silice, organické kyseliny, trieslovinu, kyselinu salicylovú aj vitamín C, ktoré vo vzájomnej súhre pomáhajú hneď s niekoľkými neduhmi. Tradične sa alchemilka žne v období, kedy je rastlina v kvete, avšak štúdia ukázala, že ak je pozbieraná neskôr v sezóne, obsahuje vyššie množstvo látok, najmä dôležitých tanínov (čo sú triesloviny, ktoré majú okrem antiseptických a antioxidačných vlastností tiež schopnosť vytvárať komplexy s molekulami, ktoré následne detoxikujú celé telo).

Čo ste možno nevedeli?

O alchemilke, ktorej sa ľudovo prezýva tiež nebeská rosa, dámsky plášť, dáždniček alebo bylinka panny Márie, koluje rad povestí. Špecifický tvar listov každé ráno zachytáva kvapku rosy, o ktorej sa hovorilo, že je to slza panny Márie, ktorá po vypití pomáhala liečiť ženské problémy všetkým ženám aj dievčatám. Preto sa o alchemilke často hovorí tiež ako o posvätnej rastlinke.

Aké sú všeobecné účinky alchemilky?

 • Má protizápalové a antimykotické účinky
 • Uľahčuje hojenie rán a zastavuje krvácanie*
 • Pomáha pri zažívacích a črevných ťažkostiach
 • Zlepšuje črevnú mikroflóru
 • Podporuje telesné orgány, zlepšuje stav pri pečeňových aj obličkových chorobách
 • Odstraňuje nečistoty z tela aj krvi, je silným antioxidantom
 • Povzbudzuje metabolizmus a pomáha k prirodzenému úbytku váhy
 • Dezinfikuje močovú trubicu, pôsobí močopúdne
 • Upokojuje sliznice a tým zvyšuje ich odolnosť
 • Pomáha pri prechladnutí, angínach, zápaloch v krku, aftom aj paradentóze
 • Priaznivo pôsobí na svalovinu a tým pádom aj činnosť srdca
 • Podporuje funkciu svalov, preto je skvelou prevenciou pri oslabeniu svalstva
 • Používa sa tiež ako cenný doplnok pri cukrovke aj roztrúsenej skleróze
 • Má proti kŕčové účinky

*O alchemilke existuje veľa historických zmienok. Jednou z nich je aj použitie byliny v súvislosti s hojením rán. Nicolas Culpepper (1616-1654) napísal, že alchemilka bola „vysoko cenená a chválená“ ako „jedna z najpozoruhodnejších bylín na rany“. Popisuje tak, že sa používa k vysychaniu rán a dokonca k riešeniu infekcie v ranách, a to nie len na koži, ale aj v oblasti úst pri aftóznej stomatitíde.

Alchemilka obyčajná je malý zázrak pre ženy

Alchemilka obyčajná patrí k jednej z najlepších ženských byliniek, ktoré podávajú pomocnú ruku najmä v okamihu, kedy nastanú gynekologické či hormonálne problémy. Alchemilka obyčajná je jednoducho synonymom pre ženské šťastie. S čím konkrétne pomáha?

Účinky alchemilky na ženské zdravie:

 • Harmonizuje stav ženských hormónov a vyrovnáva ich hladiny
 • Regeneruje ženské pohlavné orgány
 • Mierni menštruačné bolesti a silné krvácanie
 • Podporuje pravidelné krvácanie
 • Pomáha vyrovnať sa s príchodom menopauzy
 • Tlmí premenštruačný syndróm, zmierňuje ťažkosti s ním spojené
 • Preventívne pôsobí proti gynekologickým zápalom aj výtokom
 • Vďaka priaznivému pôsobeniu na svalovinu spevňuje a posilňuje maternicu
 • Stabilizuje ovulačný cyklus, a preto výrazne zvyšuje šancu na počatie
 • Je veľkým pomocníkom pri sklonoch k potratom
 • Podporuje hojenie popôrodných jaziev a spevnenie maternicového svalstva

Zaujímavosti zo života alchemilky

Problém s menštruáciou a poprsím

Okrem schopnosti zastaviť nadmerné menštruačné krvácanie pôsobí alchemilka taktiež ako emmenagogum, ktorý stimuluje tok krvi do maternice a pomáha tak s podporou pravidelnej menštruácie. Alchemilka sa však využíva tiež v podpore plodnosti a to najčastejšie v kombinácii s bylinkami, ako je ďatelina lúčna, listy malín alebo pŕhľava dvojdomá.

Bylinkárka Gail Faith Edwardsová navyše udáva, že alchemilka je „cenným spojencom žien, ktoré sa stretávajú s opuchnutými, bolestivými a hrudkovitými prsníkmi pred menštruáciou“. V tomto prípade alchemilka pomôže nie len vo forme čaja, ale aj obkladu. Ďalšou zaujímavosťou je tiež zistenie Elizabeth Blackwell (1707-1758), ktorá bola škótskou botaničkou, ilustrátorkou aj autorkou knihy The Curious Herbal. Podľa nej „listy aplikované priamo na poprsie pomáhajú zvyšovať ich pevnosť“.

Veľmi zaujímavú informáciu tiež priniesla v rámci prezentácie Lieky Krajiny 2013 lekárka Deborah Francis, ktorá alchemilku odporúčala aj čoby emočnú podporu v ťažkých chvíľach. „Alchemilka je indikovaná tiež v prípade emočných aj fyzických tráum, preto by sa o nej dalo uvažovať ako o doplnku v období po potrate, pôrode, operácii, prasknutiu ovariálnej cysty aj zápalovému ochoreniu panvy.“

Popôrodná starostlivosť a dojčenie

Alchemilka má veľa predností tiež počas starostlivosti po pôrode, či už z hľadiska celkového zdravia alebo riešenia konkrétnejšieho problému. Bežne je odporúčaná vo forme sedacej kúpele na liečenie v oblasti hrádze aj na zlepšenie hemeroidov a to najčastejšie v kombinácii so skorocelom, rebríčkom obyčajným alebo nechtíkom lekárskym. Dula Leslie Lekos ale uvádza, že alchemilka je cenená tiež v období laktácie. „Počas svojej práce duly som v rámci podpory laktácie odporúčala alchemilku ženám, ktoré vyjadrili sklamanie z dojčenia. Po niekoľkých týždňoch každodenného používania silných obkladov a pitia čaju z alchemilky vyjadrila väčšina žien veľkú spokojnosť.“

Menopauza

Alchemilka môže byť všeobecne použiteľná tiež na podporu prechodu v menopauze. Priezkum britských bylinkárov ukázal, že takmer 39% žien používa alchemilku  na stabilizáciu prejavov menopauzy. Bylinkárka Robin Rose Bennettová ju vo svojej knihe Dar liečivých bylín odporúča špeciálne pre nadmerné menopauzálne krvácanie.

V akej forme môžete alchemilku obyčajnú používať?

Sila alchemilky sa dá využiť hneď v niekoľkých smeroch a jej výhodou je, že nie je spojená s vedľajšími účinkami. Alchemilku obyčajnú môžete piť vo forme čaju aj výluhov, tinktúr, pripraviť z nej bylinnú kúpeľ, prikladať ju na postihnuté miesta spolu s plátnom alebo z nej pripraviť vaginálne naparovanie.

 

ZDROJE:

https://www.planetayurveda.com/ladys-mantle-alchemilla-vulgaris/

https://www.herbalremediesadvice.org/alchemilla-vulgaris.html

https://www.botanical.com/botanical/mgmh/l/ladman05.html.

http://www.blessedmaineherbs.com/ourlamaalvu.html.

https://www.herbrally.com/monographs/ladys-mantle.

http://cms.herbalgram.org/herbclip/158/review41923.html?ts=1557341693&signature=9d6b2febc409be50bb520b01985d55d6. 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie