Čo je bazálna teplota, prečo sa v priebehu v cyklu mení a ako ovplyvňuje šancu na počatie bábätka?

Vo chvíli, kedy začnete uvažovať nad bábätkom a prejdete si obdobím, kedy sa počatie dieťatka opakovane nepodarilo, začnete prirodzene hľadať spôsoby, ktoré vám k založeniu rodiny pomôžu. Takmer každá snaživka sa v takom období zameriava na starostlivé mapovanie svojich plodných dní, s ktorými úzko súvisí tiež sledovanie bazálnej teploty, ktorá vám uľahčí orientáciu vo vašom mesačnom cykle. A práve o bazálnej teplote si teraz niečo málo povieme.

Čo je bazálna teplota a prečo ju sledovať?

Bazálna teplota je teplota tela nameraná v ústach či pošve po niekoľkohodinovom odpočinku. Sledovaním bazálnej teploty sa môže každá žena veľmi ľahko zorientovať v rytme svojho tela a pri pravidelnom meraní sa za krátky čas naučiť odhaliť zmeny či nezrovnalosti v mesačnom cykle. Je to jednoduchá metóda, vďaka ktorej poznáte, v akej fáze cyklu sa práve nachádzate. Bazálna teplota slúži nie len ku zisteniu ovulácie, ale upozorní aj na blížiacu sa menštruáciu alebo napovie či bolo vaše snaženie úspešné a môžete sa tešiť na bábätko.

Bazálna teplota sa mení počas cyklu

Bazálna teplota v priebehu cyklu kolísa podľa toho, v ktorej fáze sa práve ženské telo nachádza. Hodnoty bazálnej teploty sa menia v závislosti na produkcii dvoch typov hormónov. Tvorba estrogénov a gestagénov vo vaječníkoch ovplyvňuje bazálnu teplotu, vďaka čomu môže žena presne sledovať svoj menštruačný cyklus. Pri pravidelnom meraní a zaznamenávaniu hodnôt napríklad do grafu či diára sa tak žene ponúka ľahký spôsob, ako rozpoznať a určiť plodné dni, počas ktorých je šanca na otehotnenie najväčšia.

Prvá fáza cyklu

V prvej folikulárnej fáze cyklu, teda v období od počiatku menštruácie do začiatku ovulácie, je bazálna teplota nižšia. V tomto období sa bazálna teplota (meraná v ústach) zvyčajne pohybuje okolo 36,5°C. Je však nevyhnutné počítať  s možnými výkyvmi, lebo sú namerané hodnoty individuálne, rovnako ako dĺžka a pravidelnosť menštruačného cyklu.

Druhá fáza cyklu

Bazálna teplota sa v druhej luteálnej fáze (teda od konca ovulácie) vďaka tvorbe hormónu gestagénu náhle zvyšuje až o 0,5°C a hodnoty ostávajú vyššie až do začiatku ďalšej menštruácie. Bezprostredne pred menštruáciou sa bazálna teplota opäť znižuje. Pokiaľ u vás ku zníženiu hodnôt nameranej bazálnej teploty pred menštruáciou nedochádza, je pravdepodobné, že bolo počatie úspešné a môžete sa tešiť na bábätko. Nevýhodou sledovania bazálnej teploty je, že jej zvýšenie značí koniec plodného obdobia. Preto je vhodné spolu s pravidelným meraním bazálnej teploty využiť aj ďalšie metódy na zistenie plodných dní, ako sú napríklad jednorazové ovulačné testy.


Počas vášho snaženia o počatie bábätka isto oceníte spoľahlivosť a presnosť testov, ktoré obsahuje sada Midstream Adiel určená pre ženy, ktoré chcú mať prehľad o svojich plodných dňoch či s istotou rozpoznať tehotenstvo hneď v počiatku. Sada obsahuje tri tehotenské testy vyznačujúc sa vysokou citlivosťou, vhodné na zistenie aj veľmi raného tehotenstva a tri ovulačné testy na spoľahlivé určenie plodných dní. Ich použitie je ľahké, rýchle a maximálne komfortné.


Ako správne merať bazálnu teplotu?

Aby boli namerané hodnoty bazálnej teploty čo najpresnejšie, je nevyhnutné robiť meranie ráno, hneď po zobudeniu z dostatočne dlhého nočného spánku, a to ešte pred akoukoľvek fyzickou aktivitou. Pre meranie používajte vždy rovnaký teplomer, ktorý na 5 minút vložte do pošvy, konečníka či úst, avšak pri každom meraní vždy na rovnaké miesto. S presným a komfortným meraním bazálnej teploty vám pomôže napríklad IFERTRACKER bazálny monitor, ktorý dokáže merať bazálnu teplotu celú noc. Šikovný bazálny teplomer IFERTRACKER automaticky dáta vyhodnotí a pošle vám ich do vášho telefónu či tabletu, kde ich budete mať kedykoľvek k dispozícii. Taktiež vás upozorní na blížiacu sa ovuláciu či menštruačný cyklus. Oproti iným teplomerom neoceniteľnú výhodu v tom, že nemusíte každý deň vstávať v rovnaký čas a strážiť si tak presný čas merania, napriek tomu bude vaša bazálna teplota meraná s maximálnou presnosťou.

Na podporu harmónie a pre pravidelný cyklus

Sledovaním jednotlivých fáz cyklu sa žena môže jednoducho naučiť porozumieť svojmu telu a ľahšie tak rozpoznať, kedy je najvhodnejší čas k počatiu bábätka. Bazálna teplota však môže byť aj napriek dodržiavaniu stále rovnakého postupu ovplyvnená mnohými faktormi, akými sú napríklad prechladnutie, užívanie liekov, krátky či zlý spánok alebo alkohol. Tieto faktory môžu spôsobiť disharmóniu organizmu a zapríčiniť aj nestále hodnoty bazálnej teploty. V dôsledku toho potom môžu nastať problémy s počatím. Pre vyváženú hladinu hormónov v tele a na podporu plodnosti sú vhodné vitamínové doplnky nie len pre ženy, ale tiež pre ich partnerov. Dvojmesačná kôra ADIEL 2x FERTILONA a 2x FERTILON FORTE PLUS obsahuje vyvážený pomer vitamínov, minerálov a aminokyselín, ktoré pozitívne pôsobia na pravidelnú ovuláciu a libido ženy, u mužov potom priaznivo ovplyvňuje potenciu a kvalitu spermií. Doplnok stravy, ktorý je zostavený z bylín a vitamínov, prispieva k hormonálnej harmónii a podporuje sexualitu. Preto je skvelou voľbou pre páry, ktoré sa dlhodobo pokúšajú o počatie bábätka.

ZDROJ:

https://www.babycenter.com/chart-basal-body-temperature-and-cervical-mucus
https://www.verywellfamily.com/ovulation-on-body-basal-temperature-chart-1960284