Čo je bazálna teplota, prečo sa v priebehu cyklu mení a ako ovplyvňuje šancu na počatie bábätka?
Vo chvíli, kedy začnete uvažovať nad bábätkom a prejdete si obdobím, kedy sa počatie dieťatka opakovane nepodarilo, začnete prirodzene hľadať spôsoby, ktoré vám k založeniu rodiny pomôžu. Takmer každá snažilka sa v takom období zameriava na starostlivé mapovanie svojich plodných dní, s ktorými úzko súvisí aj sledovanie bazálnej teploty, ktorá vám uľahčí orientáciu vo vašom mesačnom cykle. A práve o bazálnej teplote si teraz niečo málo povieme.
Čo je bazálna teplota a prečo ju sledovať?
Bazálna teplota je teplota tela nameraná v ústach či pošve po niekoľkohodinovom odpočinku. Sledovaním bazálnej teploty sa môže každá žena veľmi ľahko zorientovať v rytme svojho tela a pri pravidelnom meraní sa za krátky čas naučiť odhaliť zmeny či nezrovnalosti v mesačnom cykle. Je to jednoduchá metóda, vďaka ktorej poznáte, v akej fáze cyklu sa práve nachádzate. Bazálna teplota slúži nie len na zistenie ovulácie, ale upozorní aj na blížiacu sa menštruáciu alebo napovie, či bolo vaše snaženie úspešné a môžete sa tešiť na bábätko.
Bazálna teplota sa mení počas cyklu
Bazálna teplota v priebehu cyklu kolísa podľa toho, v ktorej fáze sa práve ženské telo nachádza. Hodnoty bazálnej teploty sa menia v závislosti na produkcii dvoch typov hormónov. Tvorba estrogénov a gestagénov vo vaječníkoch ovplyvňuje bazálnu teplotu, vďaka čomu môže žena presne sledovať svoj mesačný cyklus. Pri pravidelnom meraniu a zaznamenávaniu hodnôt napríklad do grafu či diára sa tak žene ponúka ľahký spôsob, ako rozpoznať a určiť plodné dni, počas ktorých je šanca na otehotnenie najväčšia.
Prvá fáza cyklu
V prvej folikulárnej fáze cyklu, teda v čase od počiatku menštruácie do začiatku ovulácie, je bazálna teplota nižšia. V tomto období sa bazálna teplota (meraná v ústach) zvyčajne pohybuje okolo 36, 5°C. Je však nutné počítať s možnými výkyvmi, keďže sú namerané teploty individuálne, rovnako ako dĺžka a pravidelnosť menštruačného cyklu.
Druhá fáza cyklu
Bazálna teplota sa v druhej luteálnej fáze (teda od konca ovulácie) vďaka tvorbe hormónu gestagénu zrazu zvyšuje až 0, 5°C a hodnoty zostávajú vyššie až do začiatku ďalšej menštruácie. Bezprostredne pred menštruáciou sa bazálna teplota opäť znižuje. Pokiaľ u vás k zníženiu hodnôt nameranej bazálnej teploty pred menštruáciou nedochádza, je pravdepodobné, že bolo počatie úspešné a môžete sa tešiť na bábätko. Nevýhodou sledovania bazálnej teploty je, že jej zvýšenie značí koniec plodného obdobia. Preto je vhodné spolu s pravidelným meraním bazálnej teploty využiť aj ďalšie metódy na zistenie plodných dní, ako sú napríklad jednorazové ovulačné testy.
Počas vášho snaženia sa o počatie bábätka isto oceníte spoľahlivosť a presnosť testov, ktoré obsahuje sada Midstream Adiel, určená pre ženy, ktoré chcú mať prehľad o svojich plodncýh dňoch alebo s istotou rozpoznať tehotentsvo hneď v počiatku. Sada obsahuje tri tehotenské testy, ktoré sa vyznačujú vysokou citlivosťou, vhodné na zistenie aj veľmi raného tehotenstva, a tri ovulačné testy na spoľahlivé určenie plodných dní. Ich použitie je ľahké, rýchle a maximálne komfortné.
Ako správne merať bazálnu teplotu?
Aby boli namerané hodnoty bazálnej teploty čo najpresnejšie, je nutné robiť meranie ráno, bezprostredne po zobudení z dostatočne dlhého nočného spánku, a to ešte pred akoukoľvek fyzickou aktivitou. Na meranie používajte vždy rovnaký teplomer, ktorý po dobu 5 minút vložte do pošvy, konečníku či úst, avšak pri každom meraní vždy na rovnaké miesto. S presným a komfortným meraním bazálnej teploty vám pomôže napríklad IFERTRACKER bazálny monitor, ktorý dokáže merať bazálnu teplotu celú noc. Chytrý bazálny teplomer IFERTRACKER automaticky dáta vyhodnotí a pošle vám ich do vášho telefónu či tabletu, kde ich budete mať kedykoľvek k dispozícii. Taktiež vás upozorní na blížiacu sa ovuláciu či menštruačný cyklus. Oproti iných teplomerom má neoceniteľnú výhodu v tom, že nemusíte každý deň vstávať v rovnakú dobu a strážiť si tak presný čas merania, napriek tomu bude vaša bazálna teplota meraná s maximálnou presnosťou.
Ovplyvnená mnohými faktormi
Sledovaním jednotlivých fáz cyklu sa žena môže jednoducho naučiť porozumieť svojmu telu a ľahšie tak rozpoznať, kedy je najvhodnejší čas na počatie bábätka. Bazálna teplota však môže byť aj navzdory dodržiavaniu stále rovnakého postupu ovplyvnená mnohými faktormi, akými sú napríklad prechladnutie, užívanie liekov, krátky či zlý spánok alebo alkohol. Tieto faktory môžu spôsobiť disharmóniu organizmu a zapríčiniť aj nestále hodnoty bazálnej teploty. V dôsledku toho potom môžu nastať problémy s počatím.
ZDROJ:
https://www.babycenter.com/chart-basal-body-temperature-and-cervical-mucus
https://www.verywellfamily.com/ovulation-on-body-basal-temperature-chart-1960284