ČAJE BABKY RADNICKEJ NA MIERU VŠETKÝM ŽENÁM

Čaje babky Radnickej sa spoľahlivo postarajú o harmóniu ženského tela. Prečo tomu tak je?

To, že je správny a pravidelný pitný režim pre ľudské zdravie naprosto zásadný, vie aj každé malé dieťa. Hoci by sme mali počas dňa vypiť najväčší podiel vody, často je potreba si pitný režim obohatiť tiež o iné nápoje. Úplne vynechať by sme mali sladené nápoje a limonády, ktoré by mali mať v našom potnom režime len minimálne zastúpenie. Ich lepšou alternatívou sú samozrejme ovocné a zeleninové šťavy. Okrem nich si však mnohí z nás radi doprajú aj dobrú kávu alebo bylinkový čaj. Silná aróma a horkastá chuť kávy je nezameniteľná a hocikto si bez nej nedokáže ranné vstávanie ani predstaviť. Avšak ani káva by nemala byť hlavným zdrojom dennej dávky tekutín. V rámci pravidelného pitného režimu môžeme zvoliť inú cestu a tou sú čisto prírodné čaje babky Radnickej a vyladeným obsahom byliniek. Harmonicky zostavené byliny majú na telo relaxačné a uvoľňujúce účinky, podporujú dobrý spánok, zároveň pôsobia ako antioxidanty. Sú tak cenným prínosom nie len pre telo, ale aj pre dušu.

Život a umenie babky Radnickej

Liečiteľka a bylinkárka Božena Kamenická, ktorá je skôr známa pod menom babka Radnická, sa dostala do povedomia širokej verejnosti predovšetkým vďaka svojmu bylinkárskemu umeniu, podrobnej znalosti účinkov byliniek a schopnosti presnej diagnostiky ľudských neduhov. Práve jej nezvyčajná liečiteľská zručnosť zapríčinila, že sú aj v dnešnej dobe masti a čaje babky Radnickej medzi ľuďmi toľko vyhľadávané. Božena Kamenická sa narodila 7. augusta 1898 v Janštejne neďaleko Jihlavy ako jedno z desiatich detí. Svoje liečiteľské poslanie započala štúdiom na odbornej škole v Českej Lípe, ktorej špecializáciou bola rehabilitácia a prírodná liečba predovšetkým s pomocou bylín. Svoju prax odštartovala Božena Kamenická vo svojich 28 rokoch práve v Českej Lípe, odkiaľ sa však musela spolu so svojim manželom v roku 1939 na začiatku nemeckej okupácie odsťahovať. Útočisko našla na Plzeňsku u svojej sestry Anny v malom meste Radnice. Práve odtiaľ pochádza jej priezvisko, pod ktorým ju pozná široká verejnosť – babka Radnická. V roku 1950 sa Božena Kamenická odsťahovala do Tymákova u Plzne, kde pokračovala vo svojom liečiteľskom umení. Po 15 rokoch sa však vrátila späť do Radnice. Život pripravil Božene Kamenickej nejedno trápenie, ale pravdepodobne najbolestivejšia skúška osudu pre ňu bola strata syna, ktorý zomrel pri autohavárii v púhych 5 rokoch. Tri roky po strate jediného syna adoptovala Božena Kamenická spolu so svojim manželom šesťtýždňového chlapčeka Jaroslava, ktorý bol synom jej brata Otakara. Do svojej rodiny nakoniec manželia prijali aj chlapcových dvoch bratov, keďže ich otec Otakar náhle ovdovel, a preto radšej výchovu svojich synov prenechal sestre Božene a jej mužovi. Vo svojich osemdesiatich rokoch sa potom presťahovala do Plzne, aby mohla žiť nablízku svojim trom synom. Zomrela vo veku 98 rokov v septembri roku 1996.

Osobitý prístup a netradičné metódy

Unikátna diagnostika babky Radnickej spočívala v pozorovaniu a zahrievaniu vzorky moču nad kahanom. Často svoje bylinkárske umenie označovala za „nevysvetliteľné“. Ostatne, ako sama hovorievala: „Liečivé byliny mám v srdci a duši. S tým som sa narodila.“ Božena Kamenická sa preslávila predovšetkým vďaka svojej intuícii a vnútornému daru presne rozpoznať, čo daného pacienta trápi. Hoci Božena Kamenická zasvetila celý svoj život bylinkám a ich blahodarným účinkom, tradičnou medicínou neopovrhovala. Nikdy sa nepúšťala do liečenia choroby, u ktorej vytušila, že na ňu nebudú bylinky stačiť a dokázala svojim pacientom odporúčať návštevu lekára. S niektorými lekármi dokonca aj dlhodobo spolupracovala. S dôverou si chodili pre radu k babke Radnickej nie len ľudia zo všetkých kútov našej republiky, ale aj zo zahraničia. Dokázala pripraviť unikátnu receptúru a kombináciu bylín pre pacientov so zlou funkciou obličiek, pečene, žalúdočnými ťažkosťami, zápalmi močových ciest, dýchacími problémami a dokonca aj neplodnosťou. Veľké úspechy tiež zaznamenáva v liečbe ekzémov u detí. Dodnes sa podľa jej pôvodnej receptúry pripravujú masti a čajové zmesi známe ako čaje babky Radnickej.

Aké bylinky obsahujú čaje babky Radnickej?

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový, tiež známy ako rumanček pravý, je jednoročná bylina, ktorej kvet sa hojne využíva na prípravu odvarov a čajov. Rumanček je unikátny pre svoje upokojujúce účinky, ktoré ocenia predovšetkým ľudia s poruchou spánku. Za zmienku stojí aj jeho protizápalové pôsobenie na ľudský organizmus a schopnosť pomôcť ženám s nepravidelnou menštruáciou.

Pamajorán obyčajný

Origanum vulgare, čiže Pamajorán obyčajný je kríková bylina s drobnými zelenými lístkami, ktorá je zdraviu prospešná predovšetkým vďaka svojim blahodarným účinkom na dýchacie cesty a žalúdok. Pomáha proti hnačkám a menštruačným bolestiam, upokojuje kašeľ a zápaly dýchacích ciest.

Ruža šípová

Šípková ruža (alebo tiež jednoducho šípka) je kríkovitá rastlina, z ktorej sú obľúbenou prísadou do čajov jej púčiky a plody. Pomáha posilňovať imunitu a zvyšovať odolnosť organizmu, prečisťuje krv, znižuje horúčku a je vhodná proti zápalom močových ciest. O ďalších blahodarných účinkoch šípky sa môžete dozvedieť viac v našom herbári.

Medovka lekárska

Pozoruhodná bylinka s ľahko citrónovou arómou, ktorú poznáme pod názvom Medovka lekárska, je obľúbená najmä pre svoje upokojujúce účinky a pozitívny vplyv na psychiku. Uľavuje od bolestí hlavy, pomáha pri nespavosti a znateľne zmierňuje menštruačné bolesti. Medovka je tiež vhodná pri plynatosti  žalúdočných ťažkostiach.

Rebríček

Rebríček obyčajný, ktorého kvety a vňať sú obsiahnuté v pôvodnej receptúre čaja babky Radnickej, je ženám prínosný predovšetkým vďaka svojmu pôsobeniu na harmonický, pravidelný a bezbolestný priebeh menštruácie. Taktiež pomáha znižovať prejavy menopauzy, akými sú návaly horúčavy a nadmerné potenie či migrény spojené s poklesom ženských hormónov.

Všetky tieto bylinky (a ešte nejaké navyše) obsahuje tiež Adiel čaj babky Radnickej. Bylinný čaj nikdy nevarte, iba ho prelejte horúcou vodou a nechajte 10-20 minút lúhovať.

ZDROJE:

https://www.rozmaryn.eu/lecitalka-bozena-kamenicka-baba-radnicka
https://web.archive.org/web/20100814235120/http://janoch.borec.cz/lecitele/kamenicka.html