Porciované čaje ADIEL za 4,39 €. Využite silu byliniek.

ČO NAJČASTEJŠIE NARUŠUJE MENŠTRUAČNÝ CYKLUS?

Menštruačný cyklus je zložitý dej, v ktorom sa tu a tam môžu objaviť problémy. Ktoré to sú?

Všetky si to tak prajeme. Mať bežnú dĺžku aj podobu menštruácie, netrápiť sa hormonálnymi výkyvmi, počítať s prirodzenou ovuláciou. Skrátka prežívať zdravý menštruačný cyklus, ktorý sa zaobíde bez jediného mráčika. Hoci je ženské telo vďaka svojim schopnostiam výnimočné, môže občas chybovať. Naraz vám môže do života vstúpiť celý rad nepríjemností, ktoré narušia inak pokojný menštruačný cyklus.

Aké problémy môžu narušiť menštruačný cyklus v jeho jednotlivých fázach?

Bežný menštruačný cyklus spravidla máva dĺžku 28 dní, pričom je rozdelený do štyroch zásadných fáz:

  1. Fáza – Menštruácia

Prirodzená menštruácia trvá najčastejšie 2-7 dní. Počas týchto dní dochádza ku stratám krvi vrátane endometria, ktoré spoločne môžu dosiahnúť objemu 50 až 80 ml. Telo v tu chvíľu produkuje niekoľko hormónov a tiež enzýmov, ako napríklad plazmín, ktorý zabraňuje zrážaniu menštruačnej krvi. Spoločnými silami sa snažia o to, aby sa maternica starostlivo očistila a bola nasledujúci cyklus pripravená na prípadné otehotnenie. Pokiaľ však menštruačný cyklus nepracuje správne, môžu sa dostaviť nasledujúce ťažkosti:

  • Dysmenorea – je bolestivá menštruácia, ktorú sprevádzajú nevoľnosti, kŕče v podbrušku, vracanie aj hnačka
  • Premenštruačný syndróm – súbor veľmi nepríjemných ťažkostí, ktoré sa môžu prejaviť z fyzickej aj psychickej stránky
  • Premenštruačné a postmenštruačné krvácanie – jedná sa o krvácanie, ktoré sa objavuje niekoľko dní pred aj po menštruácii, teda v období, kedy by k nemu dochádzať nemalo
  • Hypermenorea a hypomenorea – silné alebo naopak slabé krvácanie, avšak pri normálnej dĺžke cyklu
  • Menoragia – silné a zároveň predĺžené krvácanie
  • Amenorea – úplné vynechanie menštruácie, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku ochorenia v oblasti maternice či vaječníkov
  • Polymenorea – príliš časté opakovanie menštruácie
  • Oligomenorea – je naopak menej časté krvácanie v dlhšom časovom rozostupe

Bylinný koncentrát Energy Gynex obsahuje chaluhu bublinkatú, ktorá podporuje pokles estrogénu u žien, nátržník husí a alchemilku, ktorý podporuje menštruačný komfort a iné byliny. Gynex je veľmi obľúbený bioinformačný prípravok so širokospektrálnym účinkom.

  1. Fáza – Folikulárna fáza

Po menštruácii preberá slovo FSH, čo je hormón stimulujúci folikul (produkovaný bunkami hypofýzy), vďaka ktorému začne vo vaječníku rásť niekoľko mieškov spolu s vajíčkami. Ich obaly produkujú dôležité estrogény, najmä estradiol. Vďaka jeho pôsobeniu, sa vo vaječníku vyvinie kvalitné a oplodnenia schopné vajíčko, ktoré čaká na tretiu fázu cyklu – ovuláciu. V súvislosti s FSH sa môže objaviť:

  • Vysoká hladina FSH – môže značiť anovuláciu, predčasnú menopauzu, ale tiež zlyhavanie vaječníkov v dôsledku ochorenia.
  • Nízka hladina FSH – značí sekundárne zlyhavanie vaječníkov v dôsledku ochorenia hypofýzy alebo hypothalamu
  • Oogenézia – jedná sa o zlyhanie počas zrenia vajíčok

ADIEL vitamíny pre ženy FertilONA forte plus s unikátnym zložením v celulózových kapsliach. Jedná sa o vitamínový doplnok stravy pre ženy, ktorého obsahom je kvalitná Andská bylina maca peruánska, ktorá je považovaná za prírodný fytoestrogén, podporuje hormonálny systém ženy, jej plodnosť a sexualitu.

  1. Fáza – Ovulácia

Keď je vajíčko plne vyvinuté, začne telo produkovať dostatok estradiolu, vďaka ktorému dôjde k uvoľňovaniu luteinizačného hormónu. V ten okamih sa spúšťa ovulácia, ktorá obvykle prebieha 12-14. deň cyklu a zvyčajne trvá 48 hodín. Vajíčko potom putuje vajcovodom do maternice, kde vyčkáva na oplodnenie. Ovulácia býva často sprevádzaná ovulačnými bolesťami. Typické sú najmä zmeny na maternicovom čípku a tiež cervikálnom hlienu, ktorý spermiám uľahčuje cestu k vajíčku. Pokiaľ však nepracuje menštruačný cyklus správnym spôsobom, môžu sa dostaviť nasledujúce poruchy ovulácie:

  • Anovulácia – jedná sa o okamih, kedy k ovulácii vôbec nedochádza. Anovulácia väčšinou zastavuje menštruačný cyklus a to nie len z hľadiska ovulácie, ale aj menštruačného krvácania
  • Oligoovulácia – je nepravidelná a vzácna ovulácia, ktorá sa u žien objavuje v menšej miere a dlhšom intervale, než je obvyklé

 

Šikovným pomocníkom môže byť Čaj Ľudmily Mojžíšovej, ktorý je špeciálny doplnok stravy. Bylinná zmes nahrubo nasekaných kvalitných bylín. Kvet hluchavky a rebríček zaisťujú menštruačný a premenštruačný komfort ženy. Šípka, rebríček a čakanka prispievajú ku správnej funkcii močových ciest a obličiek. Krvistav vtáči a harmanček podporujú normálnu činnosť dýchacieho systému. Šípka, pamajorán a skorocel kopijovitý sú antioxidantom a vytvárajú prirodzenú obranyschopnosť. Oproti iným čajom s rovnakou receptúrou obsahuje ADIEL Čaj Ľudmily Mojžíšovej kvet hluchavky, ktorý je náročnejší na uchovávanie, avšak má najvyšší obsah účinných látok v rastline. Bylinný čaj teraz ponúkame vo forme vrecúšok.

  1. Fáza – Luteálna fáza

Medzi ovuláciou a menštruáciou sa nachádza posledné obdobie – luteálna fáza, ktorá zakončuje menštruačný cyklus. Tá spravidla netrvá dlhšie ako 16 dní. V tomto okamihu dochádza k dramatickému poklesu estrogénu a naopak prudkému nárastu hladiny progesterónu, ktorý je produkovaný žltým telieskom, čo vzniká po prasknutí folikulu. Ten je dôležitý tiež v prípade raného tehotenstva a drží nad oplodneným vajíčkom ochrannú ruku. Vysoká hladina progesterónu zvyšuje telesnú teplotu, preto môžeme v tomto období poznať ovuláciu vďaka vyššej bazálnej teplote. Progesterón tiež stojí za rastom maternicovej sliznice, kde je vajíčko nachystané na oplodnenie. Pokiaľ k nemu nedôjde, po konci luetálnej fázy vajíčko zaniká, bazálna teplota spolu s hladinou progesterónu klesne a dochádza k menštruácii. Počas luteálnej fázy však môže dôjsť k nasledujúcim problémom:

  • Nedostatočná funkcia žltého telieska – žlté teliesko počas menštruačného cyklu nefunguje správne, preto sa embryo nemôže na sliznici dobre zahniezdiť, prípadne je aj po úspešnom zahniezdeniu odplavené menštruáciou. Býva častou príčinou neplodnosti.
  • Nedostatok progesterónu – je nižšia hladina progesterónu, než aká by v ideálnom prípade mala byť. Spôsobuje neplodnosť a tiež prerušenie tehotenstva v jeho raných fázach.

Podporiť funkciu žltého telieska môžete aj s pomocou produktu Drmek s vitamínom E a vitamíny FertilCare. Sada obsahuje vitamíny pre ženy FertilCare a kapsule Drmek FORTE s vitamínom E. Vitamíny FertilCare sú potravinový doplnok stravy pre ženy obsahujúce špeciálnu kombináciu vitamínov a minerálov, predovšetkým kyselinu listovú, ktorá prispieva ku správnemu rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a rovnako ako vápnik, horčík alebo železo sa podieľa na správnom procese delenia buniek. Obsahom vitamínov je tiež jód, ktorý napomáha k normálnemu fungovaniu štítnej žľazy alebo vitamín B6 regulujúci hormonálnu aktivitu. Vitamíny s kyselinou listovou sú vhodné pre tehotné. Drmek pôsobí na produkciu ženských hormónov progesterónu, uľavuje pri menštruačných ťažkostiach, pomáha pri menopauze.

 

ZDROJ:

http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=10&pid=10&gid=000100

https://www.verywellfamily.com/anovulation-and-ovulatory-dysfunction-1959926