Predčasná menopauza je znepokojivou diagnózou, ktorá postihuje ženy v období, kedy túžia po bábätku.
Klimaktérium je z fyziologického hľadiska prirodzené a skôr či neskôr čaká každú ženu. Ku klasickej menopauze spravidla dochádza v období medzi 45-55 rokmi, kedy dôjde k výrazným zmenám hormonálnych hladín, čo spôsobí stratu menštruácie, vyhasnutie vaječníkov a tým pádom zastavenia plodného života. Menopauza sa však čím ďalej častejšie týka o veľa mladších žien, ktoré sa zrovna nachádzajú v období, kedy uvažujú o rodine. V tu chvíľu sa ale nejedná o prirodzený prechod, ale o nepríjemnú diagnózu, ktorou je predčasná menopauza.
Zo štatistík vyplýva, že predčasná menopauza sa týka zhruba 1% žien, ktorých počet bohužiaľ pomaly narastá. Najčastejšie sa objavuje okolo tridsiateho až štyridsiateho roku. Výnikou však nie sú ani ženy, ktoré predčasnú menopauzu zažijú už okolo dvadsiatich rokov, kedy už sa však jedná o predčasné ovariálne zlyhanie.
Ako prebieha predčasná menopauza?
Predčasná menopauza je nepríjemný stav, ktorý sa od bežného prechodu výrazne líši tým, že nastupuje pred štyridsiatym rokom veku ženy. Teda vo fertilnom období, kedy by sme niečo také čakali najmenej. Rovnako, ako u prirodzeného klimaktéria dochádza k zastaveniu produkcie ženských pohlavných hormónov. Menštruácia sa už nedostavuje, aktivita vaječníkov vyhasína, telo trpí nedostatkom estrogénov a hormonálne hladiny sú v podstate totožné ako u bežného klimaktéria. Podobne je to tiež s príznakmi, ktoré sú v oboch prípadoch veľmi podobné.
Predčasná menopauza sa zvyčajne prejavuje:
- Vynechaním menštruácie (amenoreou) alebo nepravidelným menštruačným cyklom bez ovulácie
- Vaginálnou suchosťou
- Návalmi horúčavy
- Častým nútením na malú aj samovoľným únikom moču
- Nočným potením
- Nevoľnosťami
- Zníženým libidom
- Poruchou nálad a nespavosťou
- Bolesťami pohybového aparátu
- Problémami s kožou, vlasmi aj nechtami
Príznaky spojené s predčasnou menopauzou sa objavujú v dôsledku poklesu estrogénu. Pokiaľ ho telo postráda, dôjde k hormonálnej nestabilite. Tinktúra JUKL Ďatelina lúčna, obsahuje ďatelinu lúčnu, ktorá napomáha menopauzálnemu komfortu.
Prečo k predčasnej menopauze dochádza?
Nie vždy sa podarí odhaliť presnú príčinu predčasnej menopauzy. Je ale zrejmé, že jej vzniku podstatne nahráva zlá výživa, veľmi nízka telesná hmotnosť, dedičné aj autoimunitné ochorenia, genetická záťaž, poškodenie vaječníkov z dôvodu infekcií a chirurgické odstránenie vaječníkov. Dôvodom ale môžu byť aj vedľajšie účinky spôsobené liečbou nádorových ochorení.
Je možné pri nej otehotnieť?
Veľký problém nastáva predovšetkým vtedy, pokiaľ sa predčasná menopauza objaví vo veku, kedy žena túži po bábätku. Predčasná menopauza je bohužiaľ (rovnako ako ta bežná) nezvratný stav, ktorý zastaví menštruačný cyklus a tým zabráni ženám v prirodzenom otehotnení. Našťastie sa objavila metóda, ktorá môže dopriať bábätko aj ženám, ktorým do života vstúpila predčasná menopauza. Riešením totiž môže čoskoro byť transplantácia vaječníkov, ktorá už bola vykonaná aj u nás.
Liečba predčasnej menopauzy je veľmi dôležitá
Pokiaľ na sebe začnete pozorovať prejavy, ktoré by mohli značiť predčasnú menopauzu, s návštevou lekára určite neotáľajte. Lekár sa najprv bude snažiť vylúčiť iné príčiny ťažkostí. Odoberie vám krv, vďaka ktorej zmerá hladinu estradiolu, ktorého nízke hodnoty svedčia pre vyhasínanie vaječníkov. Dosť zásadná je aj hladina FSH, ktorá stojí za produkciou estrogénu a rastu vajíčok.
Ak sa predčasná menopauza na základe vyšetrení potvrdí, je určite dobré nepodceňovať liečbu a to nie len z dôvodu nepríjemných príznakov. Je nutné si uvedomiť, že predčasná menopauza nie je prirodzený stav voči telu, teda ako neliečená môže spôsobiť celý rad ochorení. Nedostatkom estrogénu môže nastať zlé fungovanie kardiovaskulárneho systému aj zvýšená lámavosť kostí.
Bylinky sú pri prejavoch menopauzy veľkým pomocníkom
Veľkú oporu môžeme nájsť tiež v bylinkách, ktoré pomáhajú riešiť rôzne neduhy. Maca peruánska podľa herbára upravuje hormonálnu nerovnováhu, pomáha k jej udržiteľnosti, potláča návaly a podráždenosť, zmierňuje prejavy starnutia. Upravuje nepravidelnú menštruáciu, vyrovnáva hormonálnu hladinu, podporuje funkčnosť vaječníkov, vyživuje ženské pohlavné orgány, zvyšuje sexuálnu aktivitu, pôsobí proti frigidite.