Porciované čaje ADIEL za 4,39 €. Využite silu byliniek.

MACA PERUÁNSKA: SUPERPOTRAVINA S NEUVERITEĽNOU PRÍRODNOU SILOU

Vyladí hormonálne hladiny, zvýši libido, podporí plodnosť, posilní celkové zdravie aj imunitu. Nie len to dokáže s vaším telom maca peruánska, ktorá je preslávená blahodarnými účinkami na myseľ aj telo.

Čo je maca peruánska?

Maca peruánska (latinsky Lepidium meyenii) je nízka dvojročná rastlina, ktorá je známa tiež pod prezývkami žerucha peruánska, brazílsky ženšen, kráľovná And alebo peruánska viagra. Svoje liečebné sily získava v oblasti peruánskych And, vo vysokých nadmorských výškach pohybujúcich sa okolo 4 500 metrov nad morom. Veľmi intenzívny slnečný svit, prudký vietor, chlad, kamenistá či piesočnatá kyslá pôda. Presne také prostredie je pre väčšinu rastlín nehostinné, avšak pre peruánsku macu to nie je žiadna prekážka. Je totiž odolná a silná. A práve v tom tkvie jej jedinečnosť.

Čo ste možno nevedeli?

Maca peruánska, ktorá sa v domorodom jazyku ma-ca prekladá ako „z výšin pochádzajúca dobrá strava, ktorá posilňuje“, je rastlinou, ktorá bola podľa archeologických nálezov vyšľachtená a pestovaná už v dobe okolo jedného a pol tisícročia pred naším letopočtom, dávno pred vznikom Inskej ríše. Podľa legendy ju dostali juhoamerickí Indiáni od boha prezývaného Virakoči. Maca v tej dobe slúžila ako dar od boha do vlastného života aj do života svojich potomkov.

Ako si vychutnať jedinečnosť macy?

Vysokú koncentráciu zdraviu prospešných látok nájdeme v koreni rastliny, ktorý nápadne pripomína repu. Svtelé odrody spravidla mávajú sladšiu chuť, tmavšie odrody sú typické zemitou chuťou s náznakom štipľavosti. Z koreňa peruánskej macy, ktorú je možné jesť v surovom aj varenom stave, sa dajú nachystať nie len nápoje, pudingy, kaše, ale taktiež aj džemy. U nás je však maca peruánska najčastejšie dostupná vo forme toboliek či prášku, vďaka ktorému ľahko pripravíte zdravé smoothie alebo ochutíte jogurt.

Maca je bohatým zdrojom prospešných látok a vitamínov

Hoci sa koreň macy tvári pomerne nenápadne, ukrýva v sebe veľa vitamínov (najmä vitamíny skupiny B, vitamín E aj C), minerálov (predovšetkým železa, selénu, mangánu, draslíku, zinku aj vápniku), saponinov, sterolov, alkamidov, fytosterolov, ale aj rad esenciálnych mastných kyselín, trieslovinu a vlákninu. Obsahuje tiež antioxidanty, preto sa skvelo upltaní aj z hľadiska očisty organizmu a jeho ochrany proti nepriaznivým vonkajším vplyvom. Mimo to plní taktiež funkciu adaptogénu, čím zlepšuje únavu a zvyšuje psychickú odolnosť. Maca peruánska obsahuje až 70 % sacharidov vrátane vlákniny, viac ako 10 % proteínov zložených z aminokyselín a tiež určitú časť zdravých tukov.

S čím maca peruánska pomáha?

  • Zlepšuje činnosť reprodukčných orgánov a zvyšuje plodnosť
  • Podporuje sexuálny apetít a nárast libida
  • Zaisťuje hormonálnu rovnováhu
  • Harmonizuje menštruačný a ovulačný cyklus
  • Podporuje erekciu a predchádza erektilným dysfunkciám
  • Posilňuje psychickú a fyzickú odolnosť
  • Funguje ako silné afrodiziakum
  • Dodáva energiu a pomáha so skvalitnením spánku
  • Regeneruje svalstvo a dodáva celkovú vitalitu
  • Posilňuje imunitný systém
  • Priaznivo pôsobí na pamäť a mentálne zdravie
  • Zvyšuje odolnosť voči stresu
  • Pomáha predchádzať depresiám, smútku aj pocitu vyhorenia
  • Eliminuje nepríjemné príznaky v čase menopauzy
  1. Zvyšovanie libida

Jedna zo starších štúdií z roku 2002 zistila, že mužom, ktorí užívali 1,5 až 3 gramy macy denne, zaznamenali zvýšené libido v porovnaní s tými, ktorí dostávali placebo. Tiež štúdia z roku 2015 prináša dôkazy o tom, že koreň macy znižuje sexuálne dysfunkcie u postmenopauzálnych žien.

  1. Zníženie erektilnej dysfunkcie

Jedna z menších štúdií robená v roku 2009 skúmala účinnosť 2,4 gramov koreňa macy denne počas 12 týždňov u mužov, ktorí trpeli miernou erektilnou dysfunkciou. U pacientov užívajúcich macu došlo k významnému zvýšeniu sexuálnej pohody, než u pacientov užívajúcich placebo.

  1. Zvýšenie plodnosti

Jedna z prvých štúdií skúmajúcich účinky macy na plodnosť potvrdila preukázateľné zlepšenie spermatogenézy u samcov potkanov. Avšak bol to až peruánsky výskum, ktorý konečne potvrdil blahodarné účinky macy na mužskú plodnosť. Ten preukázal, že v priebehu 4 mesačného užívania, kedy bola maca perorálne podávaná v podobe tabliet deviatim dospelým mužom vo veku medzi 24 – 44 rokov, sa u testovaných zlepšila nie len kvalita, ale aj množstvo a pohyblivosť spermií. Štúdia z roku 2006 tiež potvrdila, že koreň macy zlepšuje kvalitu spermy u plodných aj neplodných mužov. Právom je preto maca peruánska považovaná za nádej pre páry, ktoré sa dlhodobo stretávajú s neúspešným počatím.

  1. Zlepšenie nálady

Maca s obsahom flavonoidov zlepšuje náladu a znižuje úzkosť. Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 14 žien po menopauze, zistila, že maca u nich preukázateľne znížila depresie a pocity úzkosti. To isté potvrdila aj štúdia z roku 2015, ktorá bola robená výhradne u postmenopauzálnych žien.

  1. Zníženie krvného tlaku

Teraz sa vráťme k poslednej štúdii, ktorá mimo iné sledovala tiež vplyv macy na krvný tlak. Bolo zistené, že 3,3 gramov macy denne počas 12 týždňov podstatne znížilo hodnoty krvného tlaku u postmenopauzálnych žien.

  1. Ochrana pokožky

Výskum skúmajúci pôsobenie macy na ľudské telo taktiež preukázali, že má maca blahodarný vplyv aj na kondíciu a stav pokožky. Výťažky z listov macy peruánskej chránia pokožku pred UV žiarením a pomáhajú s obnovou kožných buniek, ktoré boli poškodené priamym slnečným žiarením.

  1. Detoxikácia organizmu

Maca peruánska je tiež veľmi vyhľadávaná pre svoju schopnosť podporovať prírodnou cestou funkciu antioxidantov v ľudskom tele, najmä potom glutathionu a superoxidu dismutáze. Tie sú pre ľudský organizmus nevyhnutné predovšetkým z dôvodu obrany proti nepriaznivým vplyvom a pôsobeniu voľných radikálov, ktoré môžu spôsobovať poškodenie buniek v tele. Maca je teda skvelou a účinnou voľbou pri detoxikácii celého organizmu.

  1. Zmiernenie príznakov menopauzy

Pri nástupu menopauzy, respektíve v priebehu perimenopauzy (obdobie, kým žena dosiahne menopauzy) dochádza v ženskom tele k častým výkyvom hladiny hormónu estrogénu. V dôsledku hormonálnej nerovnováhy sa ženské telo musí vysporiadať  s rôznymi nepríjemnými príznakmi menopauzy. Koreň macy má pri podaní 2 tabliet denne schopnosť vyrovnávať hormonálne hladiny a tým dochádza k zmierneniu príznakov menopauzy, ktorými sú najčastejšie návaly horúčavy a nadmerné potenie.

  1. Zlepšenie pamäti

Existujú rôzne štúdie, ktoré dokazujú, že maca peruánska dokáže zlepšovať schopnosť učenia a mať pozitívny vplyv na pamäť, čo dokazuje výskum z roku 2011. Ďalšia vedecká štúdia z roku 2014 taktiež preukázala účinky macy na ľudskú pamäť. Na jej základe bola maca navrhnutá ako jedna z podporných prírodných látok pri liečbe ovlpyvňujúcu pamäť, ako je napríklad Alzheimerova choroba.

Macu peruánsku nájdete v našich produktoch tu.

 

ZDROJE:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322511#ten-benefits

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1046/j.1439-0272.2002.00519.x

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4411442/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1439-0272.2008.00892.x

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27621241

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21781063/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614644/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115300162

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11561196

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98e%C5%99icha_peru%C3%A1nsk%C3%A1