PCOS: TICHÝ NEPRIATEĽ ŽIEN V REPRODUKČNOM VEKU

Syndróm polycystických ovárií je zložité ochorenie, ktoré sa nepriaznivo podpisuje na ženskom zdraví. Ako sa prejavuje?

Ženská plodnosť je natoľko krehká oblasť, ktorej sa môže dotýkať rad rôznych problémov. Jedným z nich môže byť aj zdanlivo nenápadný, o to viac zradný, syndróm polycystických ovárií (PCOS), ktorý je niekedy tiež označovaný ako syndróm Steina a Leventhala. PCOS býva charakterizovaný niekoľkými ťažkosťami, ktoré najčastejšie vedú k problémom s reprodukčným systémom či ku strate plodnosti. Jeho výskyt je pomerne vysoký. Udáva sa, že PCOS sa týka 5 až 10 % žien v plodnom veku. Ako presne sa prejavuje, čo spôsobuje a akou cestou je možné negatívne dopady na plodnosť eliminovať?

Čo je príčinou PCOS?

Syndróm polycystických ovárií je veľmi komplikované ochorenie endokrinného pôvodu, respektíve teda celého komplexu žliaz s vnútornou sekréciou. Vo svete lekárskych diagnóz sa pohybuje už veľa rokov, dodnes však nie je úplne jasné, čo ho presne spôsobuje. Popredne je dôležité poznamenať, že ochorenie je typické zvýšenou tvorbou mužských pohlavných hormónov (androgénov), z ktorých najviac prevláda testosterón. Pri PCOS je však často prítomná aj amenorea (vynechanie menštruačných cyklov), anovulácia (menštruačné cykly bez typicky prebiehajúcej ovulácie) a inzulínová rezistencia. A práve inzulínová rezistencia býva hlavným podozrivým, ktorý môže stáť za vznikom PCOS.

Inzulín je rozhodujúcim veliteľom z hľadiska transportu aj využitia krvného cukru na bunkovej úrovni. Jednoducho pomáha regulovať krvný cukor aj metabolizmus uhlovodanov a cukrov. Akonáhle však dôjde k rezistencii na účinok inzulínu, snaží sa telo navyšovať tvorbu inzulínu, čím dochádza k hyperinzulinémii, ktorá môže byť jednou z príčin, prečo vaječníky začnú produkovať viac androgénov.

Stimulovať produkciu inzulínu a zároveň znižovať riziko výskytu inzulínovej rezistencie aj diabetu pomáhajú prírodné sladidlá s obsahom stévie. Na rozdiel od cukru neobsahujú takmer žiadne kalórie a zároveň sa priaznivo podieľajú na redukcii hmotnosti.

Akým spôsobom sa PCOS prejavuje?

Nie nadarmo sa o syndróme polycystických ovárií hovorí ako o zlodejovi ženstva aj plodnosti. Jeho jednotlivé symptómy negatívne ovplyvňujú inak harmonickú skladbu ženských pohlavných hormónov. Jednoducho v tele ženy neprebiehajú prirodzené procesy, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie tela aj počatie bábätka. Vplyvom zvýšenej tvorby androgénov môže dochádzať k nepravidelnému menštruačnému cyklu aj zvýšenému maternicovému krvácaniu. Dosť často však ženy trpia úplnou stratou menštruácie. Z toho dôvodu potom nebýva prítomná ani ovulácia (vo vaječníkoch sa netvoria ani sa z nich neuvoľňujú vajíčka), ktorá je toľko potrebná pre otehotnenie. Hoci sa androgény v menšej miere tvoria vo vaječníkoch aj nadobličkách, zvýšené hodnoty najčastejšie vedú k virilizácii – teda k okamihu, kedy sa na tele ženy začínajú prejavovať známky mužského charakteru. Následne môže dochádzať k hirsutizmu, teda zvýšenému ochlpeniu v oblastiach tváre aj hrudníka, ďalej potom tiež k plešatosti aj vývoji hlbokého hlasu. V prípade PCOS sa vo vaječníkoch naopak netvorí dostatok progesterónu, veľkú prevahu preto preberajú estrogény. Následkom toho môže dôjsť k endometriálnej hyperplazii – prerastanie maternicovej výstielky, čo podstatne zvyšuje riziko rakoviny maternice. Syndróm polycystických ovárií býva tiež spojený s metabolickými poruchami, ktoré môžu viesť k inzulínovej rezistencii a následne k cukrovke 2. typu.

Podľa herbára je na podporu tvorby progesterónu veľmi účinný DRMEK všeobecný, ktorý priaznivo pôsobí na ženské hormonálne problémy, pri čom účinne reguluje hladiny progesterónu aj prolaktinu. Vďaka svojim účinkom podporuje ženskú plodnosť, zároveň skvelo harmonizuje menštruačný aj ovulačný cyklus. DRMEK všeobecný môžete využívať nie len vo forme kapslí, ale aj čaju.

Jedným z príznakov PCOS je podstatné zväčšenie vaječníkov, ktoré môžu byť až trojnásobne väčšie oproti svojej bežnej veľkosti, čo lekári najčastejšie odhalia pomocou ultrazvuku alebo počas laparoskopie. Typickým prejavom, ktorý sa vyskytuje až v 90% prípadov, je prítomnosť folikulov s nezrelými vajíčkami na povrchu vaječníku. Jednotlivé cysty potom okolo vaječníku vytvoria zoskupenie podobné perleťovému náhrdelníku.

Prejavy syndrómu polycystických ovárií:

  • Úplná či čiastočná strata menštruácie
  • Nepravidelný menštruačný cyklus so zvýšeným krvácaním
  • Neprebiehajúca ovulácia
  • Zvýšenie hladiny inzulínu
  • Prítomnosť mužských znakov
  • Sklon k tvorbe akné
  • Obezita

Akým spôsobom je možné PCOS liečiť?

Syndróm polycystických ovárií je komplikovaný nie len z hľadiska symptómov, ale aj liečby. Samotné ochorenie totiž nejde úplne vyliečiť, možné je však zamerať sa na riešenie jednotlivých prejavov. To je možné ako s použitím liečiv, tak aj bez nich.

young-slim-beautiful-attractive-woman-doing-yoga-morning-sunrise-by-sea-healthy-lifestyle

Úplne najviac svojmu telu pomôžete, ak budete dodržiavať zdravý životný štýl s obmedzením sacharidov aj mliečnych výrobkov. V spolupráci s pohybom potom dicielite zníženie inzulínovej rezistencie a tým pádom zlepšenie vašeho zdravotného stavu. Veľa žien má v tomto ohľade výborné skúsenosti s cvičením podľa Ľudmily Mojžíšovej. Za zmienku však stojí tiež hormonálna jogová terapia, vďaka ktorej dochádza k aktivovaniu žliaz s vnútornou sekréciou a zároveň posilneniu endokrinného systému. V prípade, že trpíte nadváhou, je tiež veľmi dôležité redukovať hmotnosť. Potvrdilo sa, že pokiaľ dôjde k zníženiu hmotnosti o 5 – 10 % z pôvodnej váhy, dôjde u obéznych žien k obnove ovulačných cyklov, zníženiu hladiny testosterónu aj k zlepšeniu inzulínovej rezistencie. Telu prospejete samozrejme aj tým, keď zanecháte alkohol a fajčenie.

Pri PCOS sú veľmi prospešné tiež prírodné prípravky, ktoré pomáhajú zlepšiť jednotlivé prejavy, a to tým, že harmonizujú pohlavné hormóny a pozitívne stimulujú žľazy s vnútornou sekréciou. Veľkú pomoc vám poskytne nie len koenzým Q10, ktorý zlepšuje inzulínovú rezistenciu aj kvalitu vajíčok.

ZDROJ:

https://www.healthline.com/health/polycystic-ovary-disease#symptoms