Všetky si to tak prajeme. Mať bežnú dĺžku aj podobu menštruácie, netrápiť sa hormonálnymi výkyvmi, počítať s prirodzenou ovuláciou. Skrátka prežívať zdravý menštruačný cyklus, ktorý sa zaobíde bez jediného mráčika. Hoci je ženské telo vďaka svojim schopnostiam výnimočné, môže občas chybovať. Naráz vám môže do života vstúpiť celý rad nepríjemností, ktoré narušia inak pokojný menštruačný cyklus.

Aké problémy môžu narušiť menštruačný cyklus v jeho jednotlivých fázach?

Bežný menštruačný cyklus spravidla máva dĺžku 28 dní, pri čom je rozdelený na štyri základne fáze:

 1. Fáza – Menštruácia

Prirodzená menštruácia trvá najčastejšie 2-7 dní. Počas týchto dní dochádza ku stratám krvi vrátane endometria, ktoré spoločne môžu dosiahnuť objemu 50 – 80 ml. Telo v tu chvíľu produkuje niekoľko hormónov a tiež enzýmov, ako je plazmín, ktorý zabraňuje zrážaní menštruačnej krvi. Spoločnými silami sa sanžia o to, aby sa maternica starostlivo očistila a bola následujúci cyklus pripravená na prípadné otehotnenie. Pokial ovšem menštruačný cyklus nepracuje správne, môžu sa dostaviť následujúce ťažkosti:

 • Dysmenorea – je bolestivá menštruácia, ktorú sprevádzajú nevoľnosti, kŕče v podbrušku, vracanie aj hnačka
 • Premenštruačný syndróm – súbor veľmi nepríjemných ťažkostí, ktoré sa môžu prejaviť z fyzickej aj psychickej stránky
 • Premenštruačné a postmenštruačné krvácanie – ide o krvácanie, ktoré sa objavuje niekoľko dní pred aj po menštruácii, teda v čase, keď by k nemu dochádzať nemalo
 • Hypermenorea a hypomenorea – silné alebo naopak slabé krvácanie, avšak pri normálnej dĺžke cyklu
 • Menoragia – silné a zároveň predĺžené krvácanie
 • Amenorea – úplné vynechanie menštruácie, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku ochorenia v oblasti maternice či vaječníkov
 • Polymenorea – príliš časté opakovanie menštruácie
 • Oligomenorea – je naopak menej časté krvácanie v dlhšom časovom rozostupe

Pretože za takmer každou poruchou stojí nestabilita hormonálneho systému, je vhodné siahnuť po účinných bylinkách, ktoré vyrovnávajú stav hormonálnych hladín a pomáhajú vrátiť menštruačný cyklus zpäť do rovnováhy. Skvelým pomocníkom je napríklad bylinný extrakt Gynex Energy, ktorý obsahuje fytohormóny – látky podobné ľudským hormónom. Má skvelý vpliv na činnosť ženských orgánov, podporuje plodnosť, vyrovnáva hormonálne výkyvy a vracia menštruáciu zpäť do rovnováhy.


 1. Fáza – Folikulárna fáza

Po menštruácii preberá slovo FSH, čo je hormón stimulujúci folikul ( produkovyný bunkami hypofýzy), vďaka ktorému začne vo vaječníku rásť niekoľko mieškov spolu s vajíčkami. Ich obaly produkujú dôležité estrogény, najmä estradiol. Vďaka jeho pôsobeniu sa vo vajíčku vyvinie kvalitné a oplodnenia schopné vajíčko, ktoré čaká na tretiu fázu cyklu – ovuláciu. V súvislosti s FSH sa môže objaviť:

 • Vysoká hladina FSH – môže značiť anovuláciu, predčasnú menopauzu, ale tiež zlyhanie vaječníkov v dôsledku ochorenia
 • Nízka hladina FSH – značí sekundárne zlyhanie vaječníkov v dôsledku ochorenia hypofýzy alebo hypotalamu
 • Oogenéza – jedná sa o zlyhanie počas zrenia vajíčok

 


K naštartovaniu zdravej ovulácie a k posilneniu ženského reprodukčného systému je ideálny prírodný prípravok FertilOna Forte+, ktorý obashuje komplexné vitamíny, minerály a tiež účinnú macu negru s obsahom prírodných fytoestrogénov. Má preukázateľné účinky na hormonálny systém, plodnosť a taktiež telesnú vitalitu.


 1. Fáza – Ovulácia

Keď je vajíčko plne vyvinuté, začne telo produkovať dostatok estradiolu, vďaka ktorému dôjde k uvolňovaniu luteinizačného hormónu. V ten okamih sa spúšťa ovulácia, ktorá zvyčajne prebieha 12-14. deň cyklu a trvá 48 hodín. Vajíčko neskôr putuje vajcovodom do maternice, kde vyčkáva na oplodnenie. Ovulácia býva často sprevádzaná ovulačnými bolesťami. Typické sú najmä zmeny na krčku maternice a tiež na cervikálnom hlienu, ktorý spermiám uľahčuje cestu k vajíčku. Pokial ovšem nepracuje menštruačný cyklus správnym spôsobom, môžu sa dostaviť následujúce poruchy ovulácie:

 • Anovulácia – ide o okamih, kedy k ovulácii vôbec nedochádza. Anovulácia väčšinou zastavuje menštruačný cyklus a to nie len z hľadiska ovulácie, ale aj menštruačného krvácania.
 • Oligoovulácia – je nepravidelná a vzácna ovulácia, ktorá sa u žien objavuje v menšej miere a dlhšom intervale, ako je zvyčajné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Šikovným pomocníkom, ktorý pomáha zrovňať celý menštruačný cyklus, vyrovnať potrebné hladiny hormónov a podporiť proridzenú ovuláciu, je bezpochyby čaj Ludmily Mojžíšovej. Vybrané a účinné bylinky pôsobia komplexne na plodnosť ženy a posilňujú tak schopnosť ľahkého otehotnenia.


 1. Fáza – Luteálna fáza

Medzi ovuláciou a menštruáciou sa nachádza posledné obdobie – luteálna fáza, ktorá zakončuje menštruačný cyklus. Tá spravidla netrvá dlhšie ako 16 dní. V tomto okamihu dochádza k dramatickému poklesu estrogénu a naopak prudkému náratsu hladiny progesterónu, ktorý je produkovaný žltým telieskom, ktoré vzniká po prasknutí folikulu. Ten je dôležitý aj v prípade raného tehotenstva a drží nad oplodneným vajíčkom ochrannú ruku. Vysoká hladina progesterónu zvyšuje telesnú teplotu, preto môžeme v tomto období poznať ovuláciu vďaka vyššej bazálnej teplote. Progesterón tiež stojí za rastom maternicovej sliznice, kde je vajíčko nachystané na oplodnenie. Pokial k nemu nedôjde, po konci luteálnej fázy vajíčko zaniká, bazálna teplota spolu s hladinou progesterónu klesne a dochádza k menštruácii. Počas luteálnej fázy však môže dôsť k následujúcim problémom:

 

 • Nedostatočná funkcia žltého telieska – žlté teliesko počas menštruačného cyklu nefunguje správne, preto sa embryo nemôže na sliznici dobre zahniezdiť, prípadne je aj po úspešnom zahniezdeniu odplavené menštruáciou. Býva častou príčinou neplodnosti.
 • Nedostatok progesterónu – je nižšia hladina progesterónu, než aká by v ideálnom prípade mala byť. Spôsobuje neplodnosť a tiež prerušenie tehotenstva v jeho raných fázach.

 


Podporiť funkciu žltého telieska môžete aj s pomocou Drmek s vitamínom E a vitamínmi FertilCare, ktoré vo vzájomnej kombinácii podporujú plodnosť a tiež samotnú ovuláciu. Spoločne vyrovnávajú hladiny potrebných hormónov (FSH hormón, LH hormón, estrogén aj progesterón). Zatiaľ čo Drmek dokáže podporovať činnosť hormónov, stimulovať syntézu luteinizačného hormónu LH a progesterónu a tým umocniť celú ovuláciu, vitamíny FertilCare pripravujú telo na tehotenstvo a prispievajú k správnemu vývoju bábätka.