Na to, či sú ženy schopné mať dieťa, má veľký vplyv na hormonálnu rovnováhu, ktorá je úzko spätá s správnym menštruačným cyklom. Ktoré faktory môžu ovplyvniť a ako môžu byť ovplyvnené poruchou funkcie hormónov, nájdete v nasledujúcom článku, ktorý sa voľne odkazuje na tému najbežnejších príčin neplodnosti.


Hormonálna nerovnováha sprevádza ženu počas jej života – od puberty, cez tehotenstvo až po menopauzu. Hormonálne hladiny sa často v tele menia a môžu byť sprevádzané pocitmi stresu alebo úzkosti. Nepríjemné pocity únavy a mrzutosti trápia ženy obzvlášť v predmenštruačnom období. Telo sa však môže vysporiadať s týmito príznakmi, a preto hladina hormónu sa po menštruácii vráti do normálu. Ak je to však dlhodobý problém, ktorý obmedzuje normálny život a spôsobuje zdravotné problémy, je potrebné nájsť riešenie.

Ako sa hormonálna nerovnováha prejavuje?

  1. Nepravidelný menštruačný cyklus, s tým súvisí bolestivá menštruácia, chýbajúca ovulácia. Ďalej tiež problémy ako PMS syndrómy, akné, endometrióza, cysty, myómy, syndróm polycystických vaječníkov.
  2. Pocit nedostatku energie, môže to byť spôsobené nerovnováhou hormónov štítnej žľazy alebo nadobličiek.
  3. Zvýšená telesná hmotnosť, najčastejšie okolo brucha na stehnách a bokoch. Môže to byť príznak slabšej funkcie štítnej žľazy alebo nadbytku estrogénu.
  4. Problémy s pamäťou, nesústredením a zábudlivosť môžu spôsobiť nefunkčné štítna žľaza alebo nadobličky.
  5. Tendencia mastnej a aknóznej pokožky je spôsobená vysokou hladinou testosterónu alebo neschopnosťou zbaviť sa nadbytku hormónov.
  6. Sexuálne nechuť, v tomto prípade zohráva veľkú úlohu správna rovnováha estrogénu. Ak je jeho hladina vysoká, je absencia libida, ak je nízka, spôsobuje pocit suchosti vo vagíne.

Čo je menštruačný cyklus?

Menštruačný cyklus je pravidelne sa opakujúci dej, pri ktorom dochádza k cyklickým zmenám sliznice maternice a vaječníkov, ktoré sú priamo závislé na hladine rôznych pohlavných hormónov. Zvyčajne trvá 24- 35 dní a začína prvým dňom menštruačného krvácania.

Rozdeľuje sa na niekoľko fáz:

Folikulárna fáza – prvá polovica cyklu, od prvého dňa menštruačného krvácania po ovuláciu
Ovulácia – približne polovica menštruačného cyklu, sa vyskytuje na konci folikulárnej fáze
Luteálna fáza – koniec cyklu, začínajúc ovulačným dňom a končiac prvým dňom menštruácie

Fáze menštruačného cyklu

Pokiaľ sú hormóny, obzvlášť pohlavné hormóny v nerovnováhe, môže dôjsť k nasledujúcim problémom, ktoré sú častou príčinou neplodnosti: nepravidelný cyklus, nedozrenie vajíčok, slabá až žiadna ovulácia, nízka stena maternice a iné. Všetky tieto faktory sa podieľajú na schopnosti ženy počať, preto je správna hladina hormónov a pravidelný cyklus veľkým faktorom ovplyvňujúcim plodnosť ženy.

Ovulácia je…

Ženský reprodukčný cyklus je nastavený tak, aby oplodnenie prebiehalo iba v určitých časoch cyklu. Tým momentom je práve ovulácia, počas ktorej sa pomocou luteinizačného hormónu (LH) uvoľní zrelé vajíčko a v ten okamih má najvyššiu šancu na oplodnenie. Za najplodnějšie obdobie (takzvané plodné dni) sa považuje 2 – 3 dni pred ovuláciou a po ovulácii. Samotná ovulácia nastáva približne medzi 12 – 16 dňom cyklu, avšak u všetkých žien je priebeh individuálny a jedinečný. Bohužiaľ u mnohých žien k ovulácii dochádzať nemusí, čo spôsobuje práve nepríjemné problémy s neplodnosťou. Niekedy je nedostatok potrebného hormónu, ale často je príčina úplne iná (choré alebo poškodené vaječníky). Tieto faktory nemusí žena zistiť sama, preto je potrebné urobiť kompletné lekárske vyšetrenie.

Kedy dochádza k uvoľneniu vajíčka a je najvyšší šanca na počatie, možno ľahko a rýchlo zistiť pomocou ovulačných testov SeeNow. Ovuláciu zistíte z moču a testovanie vykonávate z pohodlia vášho domova vždy ráno. Vedeli ste, že ovuláciu možno zistiť aj zo slín? V čase ovulácie sa totiž v slinách vyskytuje oveľa viac solí. Sliny v tenkej vrstve nanesiete na ovulačný mikroskop (z nášho sortimentu sa jedná o FertilControl Light a Fertil Control Easy), počkáte 5 minút a ak je vaše telo vo fáze ovulácie, uvidíte na sklíčku kryštály a štruktúry podobné listom papradí. Výhodou je, že testovanie možno vykonávať kedykoľvek počas dňa (nie iba ráno ako je tomu u ovulačných testov z moču), opakovane každý deň v mesiaci a využívať tak ovulačné mikroskop neobmedzene aj niekoľko rokov.

Kľúčová úloha hormónov

Ak hladiny hormónov nezvyšujú a neklesajú správne, nachádzame sa v jadre problému, teda hormonálnej nerovnováhy a nepravidelného menštruačného cyklu. Najdôležitejšie pohlavné hormóny sú estrogén a progesterón.

Estrogén – Najdôležitejšou formou estrogénu je estradiol, ktorý sa produkuje dozrievaním folikulov vo vaječníkoch a je preto indikátorom ich rastu. Za rast folikulov môže FSH hormón, čiže folikulostimulačný hormón. Preto sa hladiny estrogénu a FSH hormónu posudzujú spoločne. Ak nie je správna hladina estrogénu, nespustí sa ovulácia, pretože nedôjde k dozrievaniu vajíčka a jeho uvoľnenie z folikuli.

Progesterón – je produkovaný žltým telieskom, pripravuje sliznicu maternice na prijatie oplodneného vajíčka, zastavuje menštruáciu a navodzuje rast mliečnej žľazy. Pokiaľ nedôjde k oplodneniu vajíčka, tvorba tohto hormónu ustane a dôjde k menštruačnému krvácaniu. Pri nesprávnej hladine tohto hormónu sliznice po ovulácii nenarastá a vajíčko nie je schopné sa uchytiť.


Žlté teliesko – vzniká v druhej polovici cyklu, tvorí sa zo zvyšku prasknutého folikulu. Hlavnou funkciou je produkcia progesterónu a estrogénov. Zaisťuje správnu výstelku maternice pre uhniezdenie embrya a zabraňuje menštruáciu. Nedostatočná funkcia býva jedna z príčin neplodnosti a môže spôsobovať predčasné potraty.


Máte problémy s nepravidelnou menštruáciou, ovuláciou a vo všeobecnosti potrebujete zlepšiť hladiny pohlavných hormónov. Na tento problém je najvhodnejší extrakt z Vitexu jahňacieho v podobe kapsulí Drmek FORTE. Tieto prírodné kapsule s vysokou koncentráciou účinnej látky v pomere 10:1, vám pomôžu nielen pri problémoch s hormonálnou nerovnováhou, ale vďaka pridanému vitamínu E pozitívne ovplyvní aj kvalitu pohlavných buniek (vajíčok).

Čo môžte preventívne urobiť?

  • Otestujte sa hneď pri prvom podozrení na hormonálnu nerovnováhu. Opýtajte sa svojho lekára na takzvaný hormonálny profil.
  • Konzumujte výživné jedlá a čerstvé potraviny, to je jeden zo základných prvkov správneho fungovania hormónov.
  • Detoxikujte sa, správna a šetrná detoxikácia pomôže telo zbaviť nežiadúcich toxínov, škodlivín, ale aj nahromadených prebytočných hormónov.
  • Pravidelné cvičenie a pohyb, zvyšuje vytrvalosť, posilňuje svaly, zlepšuje krvný obeh, čistí telo a zmierňuje stres. Stačí 3x týždenne minimálne 30 minút, obľúbenou a odporúčanou alternatívou je aj joga.

Myslite aj na svojich mužov!
Rovnako ako ženy trpia hormonálnou nerovnováhou aj mužmi. Kľúčovým pohlavným hormónom je testosterón. Pri jeho neprítomnosti muž trpí mnohými nepríjemnými príznakmi. Patria sem napríklad vypadávanie vlasov, ukladanie tukov v oblasti brucha, úbytok svalovej hmoty, podráždenosť, nervozita, nespavosť, znížené vnímanie pod. Všetky tieto faktory sa zároveň odrážajú aj v do ich sexuálneho života. Znížená hladina pohlavného hormónu testosterónu negatívne ovplyvňuje prostatu, erekciu, sexuálnu túžbu a celkovú plodnosť. Na zvýšenie hladiny testosterónu, na zlepšenie sexuálnej aktivity a na podporu produkcie a kvality spermií je podľa vedcov odporúčaný Kotvičník. V našom sortimente ponúkame prírodné kapsule Kotvičník FORTE s vitamínom E. Prírodné kapsule s vysokým obsahom tohto extraktu pôsobia ako na správne hladiny pohlavných hormónov, kvalitu a kvantitu spermií, tak aj na celkový fyzický a psychický stav muža.