Klimaktérium je z fyziologického hľadiska prirodzené a skôr či neskôr čaká každú ženu. Ku klasickej menopauze spravidla dochádza v období medzi 45-55 rokmi, kedy dôjde k výrazným zmenám hormonálnych hladín, čo spôsobí stratu menštruácie, vyhasnutie vaječníkov a tým pádom zastavenie plodného života. Menopauza sa však čím ďalej častejšie týka o veľa mladších žien, ktoré sa zrovna nachádzajú v období, kedy uvažujú o rodine. V tu chvíľu sa ale nejedná o prirodzený prechod, ale o nepríjemnú diagnózu, ktorou je predčasná menopauza.


Zo štatistík vyplýva, že predčasná menopauza sa týka asi 1% žien, ktorých počet bohužial pomaly narastá. Najčastejšie sa objavuje okolo 30-40 roka. Výnimkou ovšem nie sú ani ženy, ktoré predčasnou menopauzou prejdú už okolo 20 rokov, kedy sa už však jedná o predčasné ovariálne zlyhanie.


Ako prebieha predčasná menopauza?

Predčasná menopauza je nepríjemný stav, ktorý sa od bežného prechodu výrazne líši tým, že nastupuje pred štyridsiatym rokom veku ženy. Teda vo fertilnom období, kedy by sme niečo také čakali najmenej. Rovnako ako u prirodzeného klimaktéria dochádza k zastaveniu produkcie ženských pohlavných orgánov. Menštruácia sa už nedostavuje, aktivita vaječníkov vyhasína, telo trpí nedostatkom estrogénov a hormonálne hladiny sú v podstate totožné ako u bežného kliemaktéria. Podobne je to aj s príznakmi, ktoré sú v oboch prípadoch veľmi podobné.

Predčasná menopauza sa zvyčajne prejavuje:

  • Vynechaním menštruácie (amenoreou) alebo nepravidelným menštruačným cyklom bez ovulácie
  • Vaginálnou suchosťou
  • Návalmi horúčavy
  • Častým nútením na malú aj samovoľným únikom moču
  • Nočným potením
  • Nevoľnosťami
  • Zníženým libidom
  • Poruchou nálad a nespavosťou
  • Bolestivosťou pohybového aparátu
  • Problémami s kožou, vlasmi aj nechtami

Príznaky spojené s predčasnou menopauzou sa objavujú v dôsledku poklesu estrogénu. Pokial ho telo postráda, dôjde k hormonálnej nestabilite. Vyrovnať hormonálne hladiny počas predčasnej menopauzy môžete s tinktúrou JUKL Ďatelina lúčna, ktorá obsahuje látky podobné estrogénu a tým zmierňuje prejavy klimaktéria.


Prečo k predčasnej menopauze dochádza?

Nie vždy sa podarí odhaliť presnú príčinu predčasnej menopauzy. Je ale zrejmé, že jej vzniku podstatne nahráva zlá výživa, veľmi nízka telesná hmotnosť, dedičné a autoimunitné ochorenia, genetická záťaž, poškodenie vaječníkov z dôvodu infekcií a chirurgické odsrtánenie vaječníkov. Dôvodom ale môžu byť aj vedľajšie účinky spôsobené liečbou nádorových ochorení.

Je možné pri nej otehotnieť?

Veľký problém nastáva predovšetkým vtedy, keď sa predčasná menopauza objaví vo veku, kedy žena túži po bábätku. Predčasná menopauza je bohužial (rovnako ako tá bežná) nezvratný stav, ktorý zastaví menštruačný cyklus a tým zabráni ženám v prirodenom otehotnení. Našťastie sa ale objavila metóda, ktorá môže dopriať bábätko aj ženám, ktorým do života vstúpila predčasná menopauza. Riešením totiž čo skoro môže byť transplantácia vaječníkov, ktorá už bola urobená aj u nás.

Liečba predčasnej menopauzy je veľmi dôležitá

Pokial na sebe začnete pozorovať prejavy, ktoré by mohli značiť predčasnú menopauzu, návštevu lekára určite neodkladajte. Lekár sa najprv bude snažiť vylúčiť iné príčiny ťažkostí. Odoberie vám krv, vďaka ktorej zmeria hladinu estradiolu, ktorého nízke hodnoty svedčia pre vyhasínanie vaječníkov. Dosť zásadná je tiež hladina FSH, ktorá stojí za produkciou estrogénu a rastu vajíčok.

Ak sa predčasná menopauza na základe vyšetrenia potvrdí, je určite dobré nepodceňovať liečbu a to nie len z dôvodov nepríjemných príznakov. Ju nutné si uvedomiť, že predčasná menopauza nie je prirodzený stav vôči telu, teda ako neliečená môže spôsobiť celý rad ďalších ochorení. Nedostatkom estrogénu môže nastať zlé fungovanie kardiovaskulárneho systému aj zvýšená lámavosť kostí.


Tinktúra z púčikov Klimakter je zmes účinných bylín, ktorá vďaka svojej originálnej receptúre pomáha pri prejavoch predčasnej menopauzy. Pozitívne pôsobí na klimaktérium, stabilizuje krvný tlak, uvolňuje stres a napätie, zaisťuje optimálnu vaginálnu mikroflóru a tiež reguluje hladiny ženských pohlavných orgánov.


Bylinky sú pri prejavoch menopauzy veľkým pomocníkom

Veľkú oporu môžeme nájsť aj v bylinkách, ktoré pomáhajú riešiť rôzne neduhy. Za zmienku určite stojí Materská kašička, ktoránapodobňuje estrogén a tým priaznivo ovplivňuje sexuálnu vitalitu, harmonizuje hormonálny aj psychický stav a pôsobí proti stresu aj únave. Taktiež Kotvičník zemný je ideálny na zvýšenie hladiny estradiolu aj pri podpore libida. Veľmi podobne funguje aj peruánska Maca známa svojou schopnosťou normalizovať hladiny hormónov, posilňovať psychickú odoľnosť a stimulovať sexuálne funkcie.