Nie je nič smutnejšie, ako keď ženu, ktorá čaká bábätko, postihne samovoľný potrat či zamĺknuté tehotenstvo. Bolestivý okamih potom vyvolá rad emócií, strachu a tiež otázok, ako a prečo k niečomu takému mohlo dôjsť. Nepriaznivou správou je, že počet samovoľných potratov sa rok od roka dramaticky zvyšuje. Podľa posledných štatistík sa samovoľné potraty týkajú 50-70% skorých a lekárom nepotrvdených gravidít, ktoré sú ukončené oneskorenou a silnou menšturáciou. U diagnostikovaného tehotenstva sa jedná o 12-15% potratov. Čo je ich hlavnou príčinou a ako pomôcť svojmu telu, aby sa znížila pravdepodobnosť samovoľných potratov?

Samovoľné potraty a ich problematika

Bohužial, nie každá žena má to šťastie, že donosí svoje bábätko hned na prvý krát, čo však neznamená, že by materstvo bolo úplne vylúčené. Ľudská reprodukcia je veľmi zraniteľná, preto nie je neobvyklé, že vo chvíli, kedy je telo ženy trochu oslabené, dôjde k samovoľnému potratu či zamĺknutému tehotenstvu. Samovoľné potraty predstavujú stav, kedy sa plod v maternici prestáva vyvíjať a odumiera. Plod potom môže byť vylúčený silnou menštruáciou, v niektorých prípadoch je ale nutné vyčistenie čiže kyretáž.

Samovoľné potraty majú svoje jasné príčiny

Samotní odborníci vnímajú jeden až dva potraty u žien, ktoré skôr samovoľne nepotratili, ako náhodný jav. Čím častejšie sa ale samovoľné potraty opakujú, tým viac sa znižuje šanca na úspešné tehotenstvo a práve to je potreba spolu s odborníkmi riešiť. Aj po niekoľkých potratoch však nie je zdravo prebiehajúce tehotenstvo vylúčené, len je treba diagnostikovať hlavné príčiny a nájsť cestu, ktorá vás k materstvu dovedie.

Všeobecne sa dá povedať, že medzi príčinami, ktoré môžu spôsobiť samovoľné potraty, je nie len vyšší vek rodičiek, ale aj rad ďalších faktorov, medzi ktoré jednoznačne radíme nezdravý životný štýl. Pokial však pôjdeme hlbšie do celej problematiky, zistíme, že naväčším problémom sú genetické abnormality, hematologické a imunologické príčiny, neliečené choroby štítnej žľazy, cukrovka, ale tiež nerovnováha v oblasti pohlavných hormónov, rovnako ako aj infekčné choroby. Genetické poruchy bývajú pôvodcom až 70% spontánnych potratov, v 30% sa potom jedná o zvyšné uvedené príčiny. Nezvyčajné nie su ani vrodené vady maternice. Tie sa však objavujú len u 0,1% žien. Hoci sú možné dôvody potratov známe, niekedy sa môže stať, že k objasnení presnej príčiny nedôjde, a to preto, že identifikácia konkrétneho problému býva často veľmi ťažká.

Najčastejšie príčiny skorých potratov:

  • Genetické ochorenia či poruchy
  • Hematologické ochorenia ( poruchy zrážanlivosti, trombofilná mutácia )
  • Infekčné ochorenia ( najmä chlamýdie, toxoplazmóza, rubeola, listérie )
  • Ochorenie žliaz s vnútornou sekréciou
  • Poruchy imunitného systému
  • Nestabilita pohlavných hormónov ( napríklad nedostatok progesterónu )
  • Chromozomálne abnormality ( premiera či nedostatok chromozómov )
  • Maternicové anomálie

 

Pre podporu prirodzeného počatia a úspešného tehotenstva je dobré telu poskytnúť vyvážený prísun potrebných vitamínov a ďalších účinných látok na podporu ženskej plodnosti. Napríklad formou trojmesačnej kôry, ktorú je vhodné začať už pred plánovaným otehotnením. CONCEIVE PLUS WOMEN´S je kombinácia špeciálnych viatmínov, antioxidantov a minerálov v podobe kapsulí, ktoré zlepšujú celkové zdravie ženského reprodukčného systému a pripravujú tak ženské telo na tehotenstvo.

 

Problematika neplodnosti či neschopnosť ženy donosiť plod sa stáva aktuálnou témou nie len u starších párov, ale aj u mladších partnerov. Reprodukčná biológia je veľmi zložitá a neúspech môže mať veľa príčin. Na podporu plodnosti párov a ľahšiu cestu za vytúženým babätkom je dobré poobzerať sa po doplnkoch stravy, ktoré boli vytvorené na zlepšenie a stimuláciu reprodukčnej schopnosti. Energy balíček obsahuje sadu potravinových doplnkov pre ženu a muža, čo pozitívne pôsobí na hladinu hormónov, posilnenie imunity a doplní telu dôležité vitamíny a minerály.

 

Ako poznať prebiehajúci samovoľný potrat?

Nech sa jedná o spontánny potrat vo vyššom stupni tehotenstva alebo zamĺknutý potrat v rannom počiatku, vždy býva sprevádzané krvácaním a bolesťou brucha. Taký stav potom musí byť bezodkladne  vyšetrený gynekológom. Niekedy sa ale stáva, že samovoľné potraty získajú podobu veľmi silnej a oneskorenej menštruácie. Pokial ste však urobili tehotenský test, ktorý bol pozitívny, a zaroveň ste objavili náznaky krvácania či špinenia, rozhodne sa čo najskôr nechajte vyšetriť odborným lekárom.

Ako sa vyrovnať so samovoľným potratom?

V ťažkých a zložitých životných situáciach sa zvyčajne spoliehame na podporu rodiny a svojich najbližších. Pokial sa žena musí potýkať so smutnou udalosťou, akou bezpochyby samovoľný potrat je, rozhodne by nemala byť na svoje pocity a emócie sama. Blízkosť partnera či účasť kamarátky, sestry alebo niekoho iného od rodiny síce jej bolesť z prežívaného nešťastia neutíši, ale aspoň z časti jej to pomôže nastalú situáciu prekonať. Často totiž ženu, ktorá samovoľne potratila trápi pocit viny. I keď zrejme neopodstatnený, môže tento psychický otras viesť až k deprésiam. Je teda viac než vhodné, aby sa žena porozprávala s gynekológom a získala tak od neho odpovede na vzniknuté otázky, čo môže pomôcť k vyrovnaniu sa s celou situáciou. Taktiež je dobré, aby obaja partneri vyhľadali terapeuta či poradcu, ktorý im obom pomôže opäť získať nadhľad, vieru a nádej na šťastný a spokojný život spolu s vlastným bábätkom.