Spermie veľmi citlivo reagujú na zvyšovanie teploty. Semenníky sú v miešku mimo tela práve preto, že telesná teplota pre nich býva príliš vysoká. Teplota vo vnútri tela sa pohybuje okolo 37,5 stupňa Celzia. Spermie potrebujú o jeden až dva stupne menej.

Miešok je pružný práve preto, aby mohol vyrovnávať rozdiely teplôt, v horúčave sa svaly, ktoré ho ovládajú, uvoľní a jeho plocha sa zväčší. Teplo potom vyžaruje von. Keď je zima, pritiahnu svaly semenníky bližšie k telu a miešok sa zvraští, aby spermie nezostali v chlade.

Vyhrievané sedačky a notebooky

Vedci z nemeckého Giessene pripevnili na pohlavné orgány 30 zdravých mužov niekoľko senzorov, a potom ich na 90 minút posadili na vyhrievanú sedačku. Už po polhodine stúpla teplota na 37,3 ° C a u jedného zo sledovaných mužov, dokonca na 39,7 stupňa. U nevyhrievanej sedačky dosahovali v priemere 36,7 ° C.
Podobne môže zvýšiť teplotu miešku aj notebook na kolenách. Prevádzková teplota prístroja ľahko presiahne 70 stupňov, a notebook potom zahreje miešok až o 2,7 stupňa.
Okrem toho notebook prenáša vysokofrekvenčné žiarenie, ktoré tiež neprospieva produkcii spermií. Podobne, ako napríklad mobil vo vrecku nohavíc, alebo rad domácich spotrebičov: mikrovlnka, mixér, multifunkčný vysávač apod.

Nepreháňať saunovanie

Znamená to, že sa máme zbaviť áut s vyhrievanými sedačkami, notebookov, mobilov a ďalších elektronických zariadení, ak nechceme byť impotentný a neplodný? To rozhodne nie. K trvalému poškodeniu tvorby spermií dochádza podľa všetkého vtedy, ak je muž vystavený dlhodobému a intenzívnemu pôsobeniu týchto alebo ďalších negatívnych vplyvov. Tie navyše nemajú vplyv na náš sexuálny apetít ani na potenciu.

Učebnicovým príkladom môžu byť horúce kúpele alebo saunovanie. Muži, ktorí ich po dobu niekoľkých mesiacov absolvovali minimálne raz týždenne, mali horší spermiogram. Akonáhle prestali, množstvo spermií sa postupne znormalizovalo.

Podobne to podľa všetkého bude aj s ostatnými, prechodne pôsobiacimi vplyvmi. Muži by si preto mali dávať pozor na vyhrievané sedačky, horúce kúpele, saunu a laptop na kolenách až v okamihu, keď majú nízky počet spermií. A teda aj problémy s tým, aby priviedli partnerku do iného stavu. Inak nie je dôvod panikáriť.

Letná dovolenka

Britskí lekári zaznamenali u mužov, ktorí darovali spermie pre umelé oplodnenie, pokles počtu spermií potom, čo sa vrátili z letnej dovolenky v teplých oblastiach. Pred odchodom pritom mali spermiogram normálny.

Riešením pre mužov, ktorí sa pokúšajú s partnerkou o bábätko, môžu byť chladiace náplaste na semenníky. Ich použitie je pohodlné a jednoduché. Príjemne chladia semenníky a tým zaisťujú vyššiu pohyblivosť spermií.

Mužská plodnosť sa rýchlo zhoršuje

Na druhej strane by bolo chybné podceňovať problémy s plodnosťou. Stupňujú sa celkom dramaticky. V roku 1940 mávali muži v 1ml ejakulátu okolo 110 miliónov spermií. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia považovali lekári za hranicu nutnú k oplodneniu 80 miliónov spermií. V osemdesiatych rokoch to bolo 40 miliónov a v súčasnosti iba 20 miliónov. Norma sa neustále znižuje, aby sa do nej väčšina mužov v populácii vošla.

Na problémoch s počatím dieťaťa sa muži v niektorých krajinách podieľajú až v polovici prípadov, čo v minulosti nebolo obvyklé. Príčiny tohto javu sú odborníkom vcelku jasné. Spermie sú, podobne ako ohrozené druhy niektorých živočíchov, veľmi citlivé na znečistenie životného prostredia a chemickú záťaž. Nájdeme ju v prírode, v strave i vo vode. Ide o malé množstvá, ale ich pôsobenie býva trvalé. Negatívne pôsobí na spermie tiež ionizujúce žiarenie a elektromagnetický smog.

Tieto vplyvy väčšina z nás zvyčajne eliminovať nedokáže. Zato niektorých ďalších zabijakov spermií rozhodne áno. Či už je to obezita, cigarety, alkohol a drogy. Alebo neliečené, prípadne nedoliečené infekcie pohlavných orgánov, príliš tesné spodné prádlo a prehnaný dlhodobý stres.

Podľa odborníkov neovplyvňujú tieto negatívne javy len počet spermií, ale aj ich kvalitu. To potom častejšie vyvoláva samovoľné potraty alebo vývojové chyby plodu.