SPRÁVNA TEPLOTA SEMENNÍKOV OVPLYVŇUJE POHYBLIVOSŤ SPERMIÍ

Ako ovplyvňuje kvalitu spermií teplota semenníkov si prečítajte v článku.

Spermie veľmi citlivo reagujú na zvyšovanie teploty. Semenníky sú v miešku mimo telo práve preto, že telesná teplota pre ne býva príliš vysoká. Vnútri tela sa pohybuje okolo 36,5°C. Spermie potrebujú 33°C

Miešok je pružný práve preto, aby mohol vyrovnávať rozdiely teplôt, v horúčave sa svaly, ktoré ho ovládajú, uvoľnia a jeho plocha sa zväčší. Teplo potom vyžaruje von. Keď je zima, pritiahnu svaly semenníky bližšie k telu a miešok sa zvraští, aby spermie neostali v chlade.

Vyhrievané sedačky a notebooky

Vedci z nemeckého Giessenu pripevnili na pohlvané orgány 30 zdravých mužov niekoľko senzorov a potom ich na 90 minút posadili na vyhrievanú sedačku. Už po pol hodine stúpla teplota na 37,3°C a u jedného zo sledovaných mužov dokonca na 39,7°C. U nevyhrievanej sedačky dosahovali v priemere 36,7°C. Podobne môže zvýšiť teplotu miešku aj notebook na kolenách. Provozná teplota prístroja ľahko presiahne 70 stupňov a laptop potom zahreje miešok až o 2,7 stupňa. Laptop okrem toho vyžaruje vysokofrekvenčné žiarenie, ktoré tvorbe spermií tiež neprospieva. Podobne ako aj mobil v kapse u nohavíc alebo rad domácich spotrebičov: mikrovlnka, mixér, multifunkčný vysávač apod.

Nepreháňajte saunovanie

Znamená to, že sa máme zbaviť áut s vyhrievanými sedačkami, notebookov, mobilov a ďalších elektronických zariadení, pokiaľ nechceme byť impotentný a neplodný? To rozhodne nie. K trvalému poškodeniu tvorby spermií dochádza podľa všetkého vtedy, keď je muž vystavený dlhodobému a intenzívnemu pôsobeniu týchto alebo ďalších negatívnych vplyvov. Tie navyše nemajú vplyv na náš sexuálny apetít ani na potenciu.

sauna-bucket-with-rose-petals

 

Čítankovým príkladom môžu byť horúce kúpele alebo saunovanie. Muži, ktorí ich počas niekoľkých mesiacov absolvovali minimálne raz do týždňa, mali horší spermiogram. Akonáhle prestali, množstvo spermií sa postupne normalizovalo.

Podobné to podľa všetkého bude aj s ostatnými, prechodne pôsobiacimi vplyvmi. Muži by si preto mali dávať pozor na vyhrievané sedačky, horúce kúpele, saunu a laptop na kolenách až v okamihu, kedy majú nízky počet spermií. A teda aj ťažkosti s tým, aby priviedli partnerku do iného stavu. Inak nie je dôvod panikáriť.

Letná dovolenka

Britskí lekári zaznamenali u mužov, ktorí darovali spermu na umelé oplodnenie, pokles počtu spermií potom, ako sa vrátili z letnej dovolenky v teplých oblastiach. Pred odjazdom pritom mali spermiogram normálny.

Riešením pre mužov, ktorí sa pokúšajú s partnerkou o bábätko, môžu byť chladiace náplasti na semenníky. Ich použitie je pohodlné a jednoduché. Príjemne chladia semenníky a tým zaisťujú vyššiu pohyblivosť spermií.

Mužská plodnosť sa rýchlo zhoršuje

Na druhú stranu by bolo chybné podceňovať problémy s plodnosťou. Stupňujú sa celkom dramaticky. V roku 1940 mávali muži v jednom mililitre ejakulátu okolo 110 miliónov spermií. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia považovali lekári za hranicu nutnú pre oplodnenie 80 miliónov spermií. V osemdesiatych rokov to bolo 40 miliónov a súčasnej dobe len 20 miliónov. Norma sa neustále znižuje, aby sa do nej väčšina mužov v populácii vošla.

Na ťažkostiach s počatím dieťaťa sa muži v niektorých krajinách podieľajú až v polovičke prípadov, čo v minulosti nebolo zvyčajné. Príčiny tohto javu sú odborníkom vcelku jasné. Spermie sú, podobne ako ohrozené druhy niektorých živočíchov, veľmi citlivé na znečistené životné prostredie a chemickú záťaž. Nájdeme ju v prírode, v strave aj vo vode. Ide o malé množstvá, ale ich pôsobenie býva trvalé. Negatívne pôsobia na spermie tiež ionizujúce žiarenie a elektromagnetický smog.

Tieto väčšina z nás zvyčajne eliminovať nedokáže. Zato niektorých ďalších zabijakov spermií rozhodne áno. Nech už je to obezita, cigarety, alkohol a drogy. Alebo neliečené, prípadne nedoliečené infekcie pohlavných orgánov, príliš tesné spodné prádlo a prehnaný dlhodobý stres.

Podľa odborníkov neovplyvňujú tieto negatívne javy len počet spermií, ale tiež ich kvalitu. To potom častejšie vyvoláva samovoľné potraty alebo vývojové vady plodu.

 

Zdroj:

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/nicitele-muzske-plodnosti-22558