Chcete sa dozvedieť, akým najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom možno zistiť tehotenstvo? Alebo ako veľmi vierohodné výsledky tehotenských testov sú, a podľa čoho sa riadia? Viac o ich charakteristike a rozdelení sa dozviete v našom novom článku.

Testy zisťujúce tehotenstvo sú v dnešnej dobe veľmi známou a využívanou metódou, ako zistiť požehnaný stav. Ich hlavnou schopnosťou je odhaliť prítomnosť hormónu hCG alebo ľudského choriogonadotropínu, ktorý sa po uhniezdení vajíčka zvyšuje v krvi a moči. Uhniezdenie vajíčka nastane v prípade, že sa spermie stihnú počas 48 hodín dostať k vajíčku a oplodniť ho (životnosť vajíčka sa pohybuje v rozmedzí 12 až 24 hodín, po neúspešnom oplodnení vajíčko zaniká tzn. už sa nedá oplodniť). Existujú rôzne spôsoby, ako zistiť, či došlo k tehotenstvu ženy. My sa budeme sústrediť najmä na zistenie hormónu hCG z krvi a z moču.


Náš TIP
Pre podporu životaschopnosti spermií a vytvorenia akéhosi priateľského prostredia pri ceste k vajíčku odporúčame vyskúšať špeciálne navrhnuté lubrikačné gély, ktoré zvyšujú šancu na počatie.


Rýchly tehotenský test z moče

Známou formou je jednorazový a veľmi rýchly test moču, ktorý pomáha určiť prítomnosť hCG. Ponúkame spoľahlivé a ľahko použiteľné jednorazové testy SeeNow. Jedná sa o testy úzkopásmového papiera, ktoré ponoríte do moču a ktoré odhalia prítomnosť hormónu hCG. Je štatisticky dokázané, že všetky testy tohto typu merajú s presnosťou 90 až 99%. Test sa musí vykonať opakovane kvôli miernej chybovosti, a tehotenstvo môže byť overené 2-3 papierovými testami. Testovanie sa musí robiť vždy ráno, keď je moč čerstvý a počas noci sa potrebný hormón nahromadil v dostatočnej miere.
Tehotenský test moču sa môže vykonať najmenej dva až tri týždne po pravdepodobnom oplodnení. V tom čase je hladina hormónov optimálna na presnosť merania. Skoršie testovanie by ukázalo negatívny výsledok. Spočiatku sú hladiny hCG nižšie (približne 10-30 IU / ml), ale zvyšujú sa tým viac, čím dlhšia doba ubehne odo dňa oplodnenia. Svoj vrchol dosiahnu medzi ôsmym a desiatym týždňom tehotenstva. To má za následok častú a často nevyhnutnú nevoľnosť, ktorú môžu matky predčasne cítiť niekoľko mesiacov. To je samozrejme individuálne, pretože každá žena vníma nával hormónov iným spôsobom.

Test môže ukázať:

  • Pozitívny výsledok – na testu sa objavia dve čiarky (kontrola aj test), takže ste tehotná
  • Negatívny výsledok – na teste je len jedna čiarka (kontrolná), bohužiaľ nie ste tehotná alebo sa testujete príliš skoro. Skúste to znova o niekoľko dní.
  • Neplatný výsledok – na teste sa aj po niekoľkých minútach neobjaví kontrolná ani testovacia čiarka. Môže to znamenať to, že tehotná nie ste, alebo si robíte test príliš skoro.

Spoľahlivé krvné testy

Ak nechcete čakať na zistenie svojho tehotenstva niekoľko týždňov, ale chcete poznať váš stav v priebehu niekoľkých dní (už 8. deň po počatí), je pre vás ideálne zistiť tehotenstvo pomocou tehotenských krvných testov ZAP od firmy Innova Pharma. Testovanie možno vykonať kedykoľvek počas dňa (nie iba ráno, ako je tomu pri papierových testov z moču) a navyše dostanete výsledok s presnosťou a spoľahlivosťou až 99%.
Výhoda týchto tehotenských krvných testov je v tom, že sú oveľa citlivejšie na obsah hCG hormónu, ktorý je v krvi obsiahnutý už 7. – 8. deň po počatí (v moči je hormón prítomný v detekovateľnom množstve až za niekoľko týždňov). To je jeden z dôvodov, prečo lekári odporúčajú krvný test na graviditu.
V dnešnej dobe ho používajú gynekológovia po celej Českej republike, pretože vďaka tomuto testu dokážu u pacientky odhaliť tehotenstvo počas 15 minút a nemusia čakať 24 hodín na výsledky z laboratória.

Ako testy fungujú a ako ich použiť môžte vidieť v nasledujúcom videu:

Čo robiť, ak zistíte že ste tehotná?

Nie je potrebné sa zbytočne stresovať pokiaľ ide o okamžitú návštevu lekára, pretože tehotenstvo nie je choroba. Stačí lekárovi zavolať, prekonzultovať situáciu a dohodnúť si termín návštevy. Tú väčšinou gynekológ stanovuje na 7. alebo 8. týždeň tehotenstva. V tomto období totiž lekár už dokáže zistiť stav plodu, jeho vývoj a prípadné problémy. Niečo iné je, ak ženu už v ranom tehotenstve sprevádzajú komplikácie ako krvácanie, špinenie alebo silné bolesti brucha. V tom prípade je nutná urgentná ambulantná prehliadka lekárom.


Náš TIP
Ak chcete ešte pred plánovaným tehotenstvom posilniť panvové dno, aby nedošlo k nepríjemnému a nechcenému potratu, vyskúšajte cvičenie podľa Ľudmily Mojžišovej a užívajte bylinný čaj babky Radnickej alebo čaj z alchemilky. Kombinácia cvičenia a bylinných čajov prispieva k spevneniu svalstva maternice a podporuje plodnosť ženy. Zaujal vás tento článok a naše produkty? Máte nejaké skúsenosti, o ktorých nám môžete napísať? Neváhajte a napíšte nám, radi si vás vypočujeme a poradíme.