IVF 2. DIEL – AKO PREBIEHA UMELÉ OPLODNENIE?

Po starostlivej príprave nastáva posledná fáza IVF – samotné umelé oplodnenie. Aký je jeho priebeh?

V prvom dieli sme spolu s čitateľkou Martinou odhalili, v čom spočíva príprava na umelé oplodnenie prostredníctvom IVF. Akonáhle je všetko dobre pripravené a načasované, pristupuje sa k ďalšej etape, od ktorej je to už len krôčik k tehotenstvu.

Umelé oplodnenie krok za krokom

  • Odobratie a oplodnenie vajíčok

Po celkovej príprave dochádza k odobratiu a kultivácii vajíčok, ktoré sú následne odbornými lekármi spracované spolu so spermiami. Pokiaľ je všetko v poriadku, spermie sa vpravia priamo do vajíčka. Po 24 hodinách odborníci zisťujú, či skutočne došlo k oplodneniu a pokiaľ áno, nechajú embryo kultivovať ešte niekoľko dní mimo telo ženy a starostlivo ho kontrolujú. V prípade, že sa embryo po celý čas optimálne vyvíjalo, prichádza na rad embryotansfér, teda prenesenie embrya do maternice.

Ako ste prežívala odber vajíčok a ako ste sa cítila po zákroku?

„Pred zákrokom som bola opäť veľmi nervózna, mala som strach, aby sme mali dosť vajíčok, aby bolo všetko v poriadku. Zákrok bol pod narkózou, trvalo to naozaj pár minút, počas zákroku som nič necítila. Po zákroku som bola asi dve hodiny na dospávacej izbe, kam chodila pravidelne sestra, či je všetko v poriadku. Po prebudení som mala strašné bolesti, odoberali mi celkom 28 folikulov a mala som silný hyperstimulačná syndróm. Na izbe so mnou boli ešte dve pani, jedna po dvoch hodinách vyskočila z postele bez sebamenších komplikácii, druhá zase mala menšie bolesti. Je to naozaj individuálne, ako sa kto po zákroku cíti. Nasledujúce dni mi nasadili hormóny a po 5 dňoch sa išlo na transfer oplodneného embrya. V priebehu toho sme si volali do centra, či sa embryo dobre vyvíja.“

  • Príprava na prenos embryí

Pred embryotansférom (ET) nastávajúca mamička spravidla užíva progesterón, ktorý značne zvyšuje šancu na otehotnenie. Tento hormón je tiež dôležitý pre udržanie už začatého tehotenstva, a preto je žene podávaný zvyčajne nasledujúce dva týždne po prenose embryí do maternice. Pokiaľ lekári u ženy potvrdia, že by umelé oplodnenie mohlo byť úspešné a organizmus nastávajúcej mamičky je schopný produkovať dostatočné množstvo tohto hormónu, nie je už ďalšie užívanie progesterónu nevyhnutné. Ďalším prípravným krokom pred embryotansférom je vybratie najvhodnejšieho embrya lekárom. Pred prenosom sa embryá môžu vyšetriť v rámci PGS (preimplantačný genetický screening) alebo PGD (preimplantačná genetická diagnostika), ktoré testujú prítomnosť genetického ochorenia.

  • Embryotansfer – prenos embryí do maternice

Medzi druhým až piatym dňom po vzniku embryí sú lekárom vybrané tie najvhodnejšie na prenos do maternice, u ktorých je najvyššia šanca na úspešné dokončenie umelého oplodnenia. Tento záverečný krok IVF sa robí ambulantne, teda nie je potreba anestézia. Lekár vykonávajúci tento zákrok vloží embryá do katétra, ktorým cez pošvu a maternicové hrdlo pacientky vloží embryá do maternicovej dutiny. Pri prenose používa lekár ultrazvuk, pomocou ktorého môže presne sledovať, kam katéter zavádza. Následne sú embryá vypustené do maternice a katéter vyňatý. Po vloženiu embryí zostáva žena ešte niekoľko minút ležať na lôžku a až potom smie opustiť ordináciu. S vyšším počtom prenesených embryí do maternice stúpa aj šanca na viac početné tehotenstvo. Pokiaľ je kvalitných embryí viac, je vhodné nechať niektoré zamraziť a prípadne ich využiť vtedy, keď bude treba pokus o umelé oplodnenie znovu opakovať. Embryotansfer je bezbolestný zákrok a nie je treba sa ho nijako obávať.

Ako ste sa cítila počas embryotansféru a po ňom?

„Pred transferom som bola veľmi nervózna, čím viac sa to blížilo, tým viac človek myslí na to, aby to bolo úspešné. Úplne pred samotným zákrokom ma čakala konzultácia s emryológom, ktorý ma zoznámil s vývojom embryí, dostala som fotodokumentáciu transferovaného embrya a pripravili sa na samotný zákrok. Pri embryotansféru som sa cítila celkom dobre, bolo to bezbolestné, vlastne ako bežné gynekologické vyšetrenie a trvalo to len pár minút. Počas zákroku som mala veľmi dobrý pocit z embryoložky, ktorá to videla nádejne, lebo embryo bolo vo skvelej forme. Celý priebeh som sledovala vedľa seba na obrazovke, bolo to naozaj rýchle a takmer nič som necítila. Po transéru som musela ešte približne dve hodiny ležať a byť v pokoji, potom mi ošetrujúca lekárka predpísala lieky, ktoré bolo nutné minimálne do gravitestu užívať, a mohla som odísť domov. Musím povedať, že po odchode z centra sa človek neustále pozoruje, zaznamenáva každé „pichnutie“, čo vás sprevádza dlhé dva týždne, kým sa môžete otestovať, či bol pokus úspešný.“

  • Po umelom oplodnení

Pretože je embryotansfér robený bez anestézie a jedná sa o jednoduchý ambulantný zákrok, nebýva nutná žiadna hospitalizácia. Žena, ktorá podstúpila umelé oplodnenie, je zvyčajne prepustená domov už niekoľko desiatok minút po zákroku. Vo chvíli, kedy sú embryá vnútri maternice, je pre úspešné umelé oplodnenie ešte nutné, aby sa prichytili k jej stene. K tomu napomáha vhodná a primeraná hormonálna podpora. Najčastejšie sa odporúča užívanie progesterónu. Či bolo umelé oplodnenie úspešné, napovie až tehotenský test, ktorý je vhodné si po absolvovaní IVF urobiť okolo 10. dňa od zákroku. Pokiaľ je tehotenský test pozitívny a graviditu potvrdí následne aj ultrazvukové vyšetrenie u lekára, bude treba nastávajúcu mamičku aj naďalej sledovať.

Ranné tehotenstvo môžete ľahko zistiť vďaka unikátnemu tehotenskému krvnému testu Innova Pharma, ktorý dokáže odhaliť prítomnosť hormónu HCG o 14 dní skôr, teda približne už ôsmy deň od počatia. Jeho spoľahlivosť je 99% a jeho výhodou je, že sa s jeho pomocou môžete testovať kedykoľvek v priebehu dňa.

Čo nasledovalo po embryotansféru a aký bol výsledok gravitestu?

„Po embryotansféru mi lekárka odporúčala naprostý kľudový režim, pretože som bola rizikovou skupinou vzhľadom k mojej diagnóze. K tomu bolo nevyhnutné pravidelne užívať predpísané lieky. Asi každá žena, ktorá si týmto prejde, môže len potvrdiť, že je to skutočne dlhých 14 dní, kým má zmysel sa testovať. Ja osobne som bola veľmi nedočkavá, ale už od samého začiatku celého procesu IVF sme tomu verili, že sa nám to podarí. Pravdou je, že už po niekoľkých dňoch po transferu som sa cítila „inak“, tak som už po týždni netrpezlivo urobila gravitest z krvi a mala som neskutočnú radosť, keď bol pozitívny. Následne na to, nám pozitívny gravitest potvrdilo aj reprodukčné centrum. Pri kontrole na gravitestu som si vyžiadala kontrolu aj ultrazvukom, ktorá nebýva bežná, lebo po 2 týždňoch nie je na ultrazvuku ešte nič vidieť, ale trápili ma príjemné bolesti. Bol mi zistený hyperstimulačný syndróm, ktorý bol spôsobený silnou hormonálnou stimuláciou pred odberom. Podľa lekárov to bolo v poriadku a museli sme ďalšie dva týždne počkať na ďalšiu kontrolu. Opäť to bola naozaj dlhá doba, než nám potvrdia, či je tehotenstvo vážne prosperujúce, necítila som sa vôbec dobre, avšak všetky príznaky tehotenstva som mala už po 10 dňoch po transferu, tak som dúfala, že je všetko v poriadku a má to tak byť. Nalsedná kontrola ale preukázala, že tehotenstvo nie je prosperujúce, diagnostikovali mi zamĺknuté tehotenstvo a poslali ihneď na kyretáž. V túto chvíľu asi nejde ani vyjadriť, ako sa človek cíti po tom všetkom, čo musel absolvovať a radoval sa z úspechu.“