Aby ženská plodnosť fungovala tak, ako má, je potreba harmonická súhra a tiež spolupráca niekoľkých dôležitých hormónov. Medzi nich radíme nie len estrogén či progesterón, ale tiež FSH (folikuly stimulujúci hormón). Hoci sa o ňom v minulosti príliš nehovorilo, v súčasnej dobe je mu venovaná značná pozornosť, čo je veľmi dobre. Práve jeho hodnoty totiž dokážu odhaliť prípadnú neplodnosť a dokonca aj menopauzu.

Čo predstavuje FSH a aká je jeho funkcia?

Folikostimulačný hormón FSH (niekedy tiež folitropín) patrí medzi hormóny, ktoré pomáhajú stimulovať činnosť aj vývoj pohlavných orgánov. Radí sa medzi gonadotropíny, ku ktorým patrí tiež LH (lutropín) a hCG (choriogonadotropín) aj LTH (prolaktín). Jeho istou zvláštnosťou je skutočnosť, že koluje v krvi nie len ženám, ale aj mužom.

Už podľa názvu sa jedná o hormón, ktorého úlohou je stimulovať rást aj zrenie folikulov, čiže váčikov, ktoré sa nachádzajú vo vaječníkoch a v ktorých sú uložené vajíčka. V rámci zvyčajne prebiehajúceho mesačného cyklu dochádza najčastejšie k rastu jedného váčika (Graafov folikul) a následne dozrenie vajíčka. Nebyť FSH, jednoducho by ku takému priebehu nedošlo. Akonáhle dôjde k ovulácii, začne hladina folitropínu kolísať. Do plodných dní totiž býva jeho hodnota vysoká, po ovulácii však klesne a drží sa v nízkych hladinách až do následujúceho cyklu. Hlavnú činnosť v tuto chvíľu preberá progesterón, ktorý tlmí produkciu folitropínu.

Kde sa tvorí FSH?

Na rozdiel od niektorých hormónov sa FSH tvroí v mozgu a to konkrétne v podvesku mozgovom, čiže hypofýze, čo je žľaza s vnútornou sekréciou. Svoje hormóny preto dokáže okamžite vypúšťať priamo do krvi. V jeho prednej časti (adenohypofýze) sa potom ukrývajú sekrečné bunky, ktoré sú odpovedné za produkciu hormónov. Okrem FSH sa v adenohypofýze tvorí tiež rastový hormón, prolaktín, LTH alebo tiež TSH. Je nutné podotknúť, že hypofýza je veľmi citlivá na hladiny hormónov, ktoré kolujú v krvi a vzápätí na to upravuje činnosť.

Čo prezradia hodnoty FSH?

Okrem bežných hodnôt, ktoré sa v rámci cyklu prirodzene menia, je možné u filotropínu pozorovať niektoré výkyvy, ktoré však môžu značiť vážnejšie zdravotné problémy.

  • Pokial sú hodnoty FSH nízke, znamená to, že telo ukazuje na problémy s hypofýzou alebo hypotalamom, ktoré produkujú nedostatok hormónov.
  • Pokial sú hodnoty FSH vysoké, je tu znateľné zlyhanie funkcie vaječníkov v dôsledku nevyvinutia či poškodenia, ktoré môže byť rozličného charakteru. Zvýšené hodnoty však môžu byť príčinou tiež anovulácie, ale aj predčasnej menopauzy. V prípade klimaktéria, ktoré prichádza v obvyklom veku, je jeho zvýšená hodnota bežným javom.

Jednou z možností, ako dosiahnuť hormonálnej rovnováhy a zaistiť stabilitu FSH hormónu, sú prírodné príprvaky, ktoré pozitívne ovplivňujú činnosť žliaz s vnútornou sekréciou. K nim bezpochyby radíme produkt MACA NEGRA s obsahom čiernej peruánskej macy, ktorá stimuluje funkciu pohlavných orgánov a kvalitu pohlavných buniek. Za vyskúšanie však stoja ja kvapky GYNEX ENERGY s obsahom bioinformačných zložiek, ktoré obsahujú fytohormóny – látky podobné ľudským hormónom. Práve vďaka nim harmonizuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou a tým podporuje správnu činnosť FSH hormónu.


Kedy poznám, že FSH nepracuje správne?

Nestabilita FSH spôsobuje neikoľko ťažkostí, ktoré vás môžu priviesť na myšlienku, že jeho činnosť nefunguje optimálne tak, ako by mala. Medzi tieto príznaky patrí nepravideľná menštruácia, skoré príznaky menopauzy v produktívnom veku, neprítomnosť ovulácie, ale aj nevydarené pokusy o počatie bábätka.

Ako sa FSH vyšetruje?

Pokial sa snažíte o bábätko a dlhodobo sa vám to nedarí alebo vás trápi nepravideľná menštruácia, môže byť na vine práve zhoršená hodnota FSH hormónu, ktorú lekári môžu zistiť prostredníctvom krvných odberov. Najčastejšie je naberaný kompletný hormonálny profil, při ktorom je možné zistiť súčasnú hladinu všetkých dôležitých hormónov, ktoré sú významné pre počatie. Pokial však chcete stav svojej plodnosti zistiť diskrétne a to v pohodlí svojho domova, určite oceníte jednoduchý test plodnosti Adiel, ktorý zistí hladinu folitropínu z vášho moču. Testovanie je teda rovnaké jako u ovulačných či tehotenských testov. Jeho výhodou je nie len rýchlosť, ale hlavne spoľahlivosť vo výške 99%. S týmto testom bude negatívny výsledok dobrou správou, aj keď to nie je dôkaz plodnosti. Pozitívny výsledok testu naznačuje, že plodnosť je znížená a odporúčame, aby ste zašli za svojím lekárom, diskutovala s ním o výsledkoch a možno urobila viac testov.